علی ربیعی: ایجاد صندوق رفاه در بودجه سال ۹۷/ آثار اشتغال ایجاد شده در سال ۹۷ خودنمایی می‌کنداخبار,اخبار اقتصادی,علی ربیعی

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه نمایان شدن آثار اشتغال ایجاد شده زمان‌بر است، گفت: دولت به دنبال اشتغال پایدار است تا بتواند اثرات مثبتی از این امر را ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در شورای تخصصی اشتغال در استانداری مازندران با اشاره به اینکه مازندران توانمندی اقتصادی و اجتماعی بسیاری دارد و برای دولت در برنامه ریزی توسعه کشور مهم است، عنوان کرد: مازندران ظرفیت های اقتصادی بسیار مهمی دارد که در سطح کشور نمود خود را نشان داده است.

 

وی با بیان اینکه ماهیت کاربری روستا در مازندران در حال تغییر و از اشتغال مولد به اشتغال مستقلات رسیده است، عنوان کرد: در حوزه سرمایه گذاری گردشگری و روستایی می توانیم سهم استان را در سرمایه گذاری خارجی افزایش دهیم.

 

ربیعی با تاکید بر اینکه شهرها و بخش های استان توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطالعه و بررسی شده و تمامی نقاطی که می توان اشتغال پایدار در آن مناطق ایجاد کرد شناسایی شده اند، عنوان کرد: این طرح مطالعاتی از سال ۹۳ در وزارت خانه شروع شد و امسال تا حدود زیادی به پایان رسیده و در نظر داریم از اطلاعات به دست آمده بهره برداری مناسب داشته باشیم.

 

وزیر کار با اشاره به اینکه برای ایجاد اشتغال مجوز و تسهیلات پرداخت می شود اما شیوه های تولید سنتی باید اصلاح شود، عنوان کرد: بودجه ریزی عملیاتی در کشور آغاز شده و در این روش به استان ها ابلاغ شده تا برنامه ریزی‌ها از محدوده زمانی خارج و درون نگری مدیریت اعمال شود.

 

وی با تاکید بر اینکه در نظر داریم سهم مشارکت بخش خصوصی را در پروژه های دولتی افزایش دهیم، بیان کرد: دولت دوازدهم به امروز فکر نمی کند و به فکر دولت های بعدی است تا برنامه ها و تصمیم های گرفته شده ادامه یابد.

 

ربیعی با اشاره به اینکه آثار اشتغال ایجاد شده در سال ۱۳۹۷ خودنمایی خواهد کرد، گفت: هشت سال زمان خواهد برد تا اثر رشد اقتصادی در کشور نشان داده شود.   رشدی که از سال ۱۳۷۶ شروع شده بود در سال ۱۳۸۴ اثرش را نشان داد اما در سال ۱۳۸۷ کاهش یافت.

 

وی با تاکید براینکه ملموس شدن رشد پایدار و رونق اقتصادی زمانبر است، گفت: متوسط قیمت تمام شده تولید شغل به صورت میانگین ۷۰۰ میلیون تومان است که این مقدار در صنایع کوچک به ۳۰۰ میلیون تومان می رسد.   امروز یک درصد رشد اقتصادی کمتر از صدهزار شغل ایجاد می کند، از این رو باید روش های سازمانی را در ایجاد اشتغال تغییر داد که در این راه مسیر جدیدی را برای ایجاد اشتغال در نظر داریم که یکی از این روش ها اشتغال پایدار است.

 

وی تصریح کرد: در اشتغال پایدار در نظر ایجاد اشتغال ۶۰۰ هزار شغل پیش بینی شده است و نیز  تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح کاروزی اختصاص داده شد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ایجاد صندوق رفاه در بودجه سال ۹۷ در نظر گرفته شده است.به گزارش ایسنا، علی ربیعی در شانزدهمین سفر استانی خود به مازندران در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه ریزی های وسیع برای کاهش نرخ بیکاری در سال۹۷توسط دولت یادآور شد: با افزایش حداقل مستمری مددجویان سعی شد تا از فقر درآمدی این اقشار جلوگیری شود.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با اقدامات حمایتی کشور ایران در شاخص فقر مطلق و فقر شدید در جایگاه خوبی قرار دارد و بهبود زندگی مردم و افزایش قدرت خرید نیز در سیاست‌های دستمزدی تعبیه شده است.

 

وی از ایجاد صندوق رفاه در بودجه سال ۹۷ خبر داد و گفت: تفاوت این صندوق با سازمان هدف مندی یارانه ها  در سیاست‌گذاری رفاهی این صندوق است.

 

ربیعی خاطرنشان کرد: سازمان هدفمندی یارانه ها مانند بانک یک کارپرداز است که پول را  بدون هیچ برنامه‌ریزی مدونی از محل حامل های انرژی برداشت و از چکی به چک دیگر منتقل می‌کند اما صندوق رفاه برای مقابله با فقر به وجود آمده و مبتنی بر فقر زدایی است.

 

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در مازندران شغل های پرکاربرد چون "ای سی تی" و "گردشگری" و در درجات بعد صنایع مکمل، بسته بندی، گوشت و آبزیان شناسایی شده و باید بر اساس آن تقسیم تسهیلات صورت گیرد تا وضعیت اشتغال بهبود یابد، ادامه داد: سیاست فقرزدایی در استان مازندران ذیل عنوان بازماندگی از تحصیل، حمایت غذایی، سوتغذیه و مسکن حمایتی در جهت افزایش رفاه شهروندان استان مازندران به کمیسیون حمایتی استان ارجاع شده است.

 

ربیعی بااشاره به اینکه برای ایجاد اشتغال در استان مازندران در مجموع دو هزار و ۱۳۲میلیارد تومان تسهیلات ریالی اختصاص یافته که از این مقدار ۷۴۰میلیارد تومان برای رونق و ۷۵۰میلیارد تومان نیز برای اشتغال فراگیر در نظرگرفته شده است، خاطرنشان کرد: ۴۸۰میلیاردتومان نیز برای اشتغال روستایی پیش بینی شده تا چهره اشتغال روستایی تغییر یاید.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۱۳۰میلیارد تومان از این تسهیلات نیز برای مشاغل خانگی در نظرگرفته شده است و مشاغل پشتیبان نیز ۳۲میلیاردتومان از این تسهیلات را به خود اختصاص داده اند، تصریح کرد: ۶۷۰میلیاردتومان نیز تسهیلات ارزی برای افزایش نرخ اشتغال برای استان مازندران در نظرگرفته شده که با سخت کوشی و برنامه ریزی درست مدیران این استان باید جذب شود.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------