بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


برخورد دستگاه قضا با قاچاقچیان و متخلفان بازار ارزاخبار,اخبار اقتصادی,دادستان کل کشور

دادستان کل کشور از برخورد دستگاه قضا با قاچاقچیان و متخلفان بازار ارز خبر داد.

به گزارش ایلنا، حجت‌‌‌‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در تشریح جزییات این خبر گفت: تثبیت قیمت ارز یکی از ضروری‌‌‌ترین مسائل کشور است که باید در حوزه دولت و قوه مجریه مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه تحقق این مسئله به هماهنگی و همکاری سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه نیاز دارد.

 

وی با اشاره به مبلغ اعلام شده برای ارز اظهار داشت: چهار هزار و ۲۰۰ تومانی که دولت اعلام کرده حتماً با کارشناسی انجام گرفته است و ما نسبت به تعیین مبلغ اظهارنظر نمی‌‌‌کنیم اما چند نکته باید مورد توجه قرار بگیرد اول اینکه دولت برای نرخ اعلامی ارز مصوبه بگذراند، ابلاغ قانونی شود و پس از ابلاغ چنانچه مازاد بر مبلغ تعیین شده قاچاق تلقی شود برخورد با این مسئله طبق مقررات قانون قاچاق انجام می‌‌‌شود.

 

این مقام عالی قضایی ادامه داد: به موجب قانون، برخورد با قاچاق کالا و ارز در حوزه صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است مگر مواردی که در قانون مشخص شده و در حوزه صلاحیت دادسراها و مراجع قضایی است بنابراین سازمان تعزیرات باید برای برخورد با افرادی که از این مصوبه دولت تخلف کنند، آمادگی بیشتری داشته باشد.

 

منتظری ادامه داد: بخشی از پیگیری مسئله ارز به قوه قضاییه مربوط می‌‌‌‌شود و بر اساس تاکید همیشگی رئیس قوه قضائیه، به این نتیجه رسیدیم که حتما باید از ناحیه دستگاه قضا هم تعامل و همکاری لازم صورت بگیرد که امیدواریم با همکاری هر سه قوه قیمت ارز مشخص و تثبیت شود.

 

وی اضافه کرد: افرادی که به دنبال سودجویی هستند باید بدانند چه پرونده آنها در سازمان تعزیرات مطرح شود و چه در قوه قضائیه، تصمیم قاطع نظام برخورد با متخلفان و کسانی است که قاچاق ارز را در جامعه رواج می‌‌‌‌دهند.

 

دادستان کل کشور افزود: به نظر می‌‌‌‌‌رسد مجلس شورای اسلامی هم باید روی مساله قاچاق کالا و ارز و قانون فعلی در این زمینه، تجدیدنظر کند و احیانا بازنگری داشته باشد که امیدواریم مجلس با بررسی کارشناسی در این باره برای تعیین مجازات اقدام کند.

 

منتظری یادآور شد: از آنجایی که قانون اهمیت دارد، اعم از اینکه قاضی در دستگاه قضایی حکم صادر کند یا سازمان تعزیرات، به نظر ما مسئله مجازات قاچاق کالا و ارز بسیار مهم است و نیاز به بازنگری دارد.

 

وی افزود: مصوبه دولت درباره نرخ ارز هرچه باشد مازاد بر آن به موجب بند (خ) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز قاچاق تلقی و قانون قاچاق هم بر آن حاکم خواهد شد.

 

به گزارش ایلنا به نقل از صداوسیما، این عضو شورای عالی قضایی تاکید کرد: دولت در تدوین مصوبه ارز باید ابعاد حقوقی این مسئله را به خوبی بررسی کند تا در پیگیری‌‌‌ها، سازمان تعزیرات و قوه قضائیه با مشکل حقوقی مواجه نباشند.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------