بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


چرا صادرات طلا از ایران ممنوع شد؟چرا صادرات طلا از ایران ممنوع شد؟

براساس این تصمیم، صادرات فلزات گرانبها اعم از اینکه به صورت خام (شمش،مسکوک، قراضه و...) یا مصنوعات و زیورآلات باشد، موکول به اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب  :  صادرات فلزات گرانبها اعم از طلا ، نقره و پلاتین در ایران بدون مجوز بانک مرکزی ممنوع اعلام شد. برخی تحلیل‌گران معتقدند هدف از این تصمیم جلوگیری از خروج دارایی‌های مردم به صورت فلزات گرانبها به خارج از کشور است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه اعلام کرد که صادرات طلا و فلزات گرانبها، از جمله طلا، نقره و پلاتین بدون مجوز بانک مرکزی ممنوع شد است.

محمدرضا نادری در نشست معاونان امور گمرکی ۳۰ گمرک کشور با اشاره به نوسانات نرخ ارز و چالش‌های موجود در عرصه تجارت خارجی دلیل ممنوعیت صادرات برخی از کالاها را "جلوگیری از احتمال کمبود آنها در بازار" خواند.

وی افزود: «براساس این تصمیم، صادرات فلزات گرانبها اعم از اینکه به صورت خام (شمش،مسکوک، قراضه و...) یا مصنوعات و زیورآلات باشد، موکول به اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.»

نادری ادامه داد: «گمرک همواره تأکید کرده است که صادرات محور توسعه است، اما نوسانات اخیر نرخ ارز این دغدغه را به‌وجود آورده که اگر به ‌منظور کسب سود، همه تولیدات کشور صادر شود، از نظر معیشتی و رفاه مردم، ممکن است با کمبود مواجه شویم.»

رویترز با انتشار گزارشی در این باره  مدعی شده ، که به دلیل مشکلات موجود در ایران برای تبدیل دارایی‌های مردم به دلار و یورو ، بانک مرکزی می‌خواهد با این تصمیم جلوی انتقال دارایی‌های مردم به شکل فلزات گرانبها به خارج از کشور را بگیرد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفته است:بر اساس مصوبه دولت صادرات ۵۲ قلم کالا ممنوع شده و اخیرا نیز صادرات تعداد زیادی از کالاها منوط به دریافت مجوز از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان شده است. دلیل ممنوعیت صادرات این کالاها جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در بازار داخل عنوان شده است.

"دلیل ممنوعیت صادرات طلا شرایط فعلی اقتصادی است"

همچنین مهر نوشت: «اگرچه طبق قانون، مسکوکات ساخته‌شده از فلزات گرانبها تاکنون نیاز به مجوز بانک مرکزی نداشته است، اما شرایط فعلی اقتصادی باعث شده است تا مصوبه‌ای مبنی ‌بر لزوم دریافت مجوز بانک مرکزی برای صدور این قبیل کالاها به تصویب برسد.»/انتخاب

 

قیمت سکه و طلا در بازار ایران

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------