بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


نفت در بالاترین قیمت دو سال و نیم اخیر ثابت ماند  اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی ,نفت

قیمت نفت روز پنج شنبه که فعالیت معاملاتی در آستانه سال نوی میلادی اندک بود، ثابت ماند و نزدیک به بالاترین رکورد خود از سال ۲۰۱۵ ایستاد. 

به گزارش ایسنا، نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵ سنت افزایش نسبت به قیمت نهایی معاملات روز گذشته، به ۵۹.۶۹ دلار در هر بشکه رسید. وست تگزاس اینترمدیت هفته جاری برای نخستین بار از ژوئن سال ۲۰۱۵ به بالای مرز ۶۰ دلار صعود کرده بود.

 

گزارش موسسه امریکن پترولیوم که نشان داد ذخایر نفت خام آمریکا شش میلیون بشکه کاهش یافته و به ۴۳۲.۸ میلیون بشکه رسیده است، از قیمت نفت خام آمریکا پشتیبانی کرد.

 

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۶ سنت افزایش، به ۶۶.۵۰ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت هفته جاری برای نخستین بار از ماه مه سال ۲۰۱۵ به ۶۷ دلار صعود کرده بود.

 

به گفته معامله گران، قیمتهای بالا نتیجه محدود شدن عرضه به بازار به دلیل یک سال اجرای توافق کاهش تولید کشورهای اوپک و غیراوپک است که از ژانویه آغاز شده و تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت.

 

تعطیلی خط لوله در لیبی و دریای شمال نیز از بالا رفتن قیمتهای نفت حمایت کرده است.

 

حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز عرضه نفت در لیبی هفته جاری پس از اینکه یک خط لوله هدف حمله قرار گرفت، مختل شد. در دریای شمال نیز سیستم خط لوله فورتیز با ظرفیت انتقال ۴۵۰ هزار بشکه در روز نفت، بدنبال کشف یک نشتی در ماه جاری تعطیل شد.

 

بر اساس گزارش رویترز، هر دو خط لوله در ماه ژانویه به فعالیت عادی بازخواهند گشت و فورتیز در حال حاضر در فرآیند آغاز مجدد فعالیت قرار دارد.

 

اما مانع بزرگی که پیش روی تلاشهای اوپک و روسیه برای حمایت از قیمتها قرار دارد، تولید نفت آمریکا است که بیش از ۱۶ درصد از اواسط سال ۲۰۱۶ رشد کرده و به سرعت به مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز نزدیک می شود.

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------