آخرین اخبار اقتصادی


اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,درگیری نماینده مجلس با کارمند گمرک

«جای پارک» دلیل درگیری نماینده مجلس با کارمند گمرک

اینکه نماینده محترم مجلس اعلام کرده جلسه با رئیس گمرک از قبل هماهنگ شده و بعدا تغییر یافته بود، صحت ندارد و کارمند انتظامات…


آمار دوم از فروردین بازار مسکن  اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی , بازار مسکن

 

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در نخستین ماه سال جاری نشان می‌دهد در این ماه متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران به ۵ میلیون و ۵۲۸ هزار تومان رسیده است که در مقایسه با ماه قبل و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب معادل منفی ۲ درصد کاهش و ۵/ ۲۹ درصد افزایش را تجربه کرده است.

 

در این ماه در مجموع حدود ۵ هزار واحد مسکونی در بنگاه‌های املاک شهر معامله شده‌اند که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب معادل منفی ۵۹ درصد و منفی ۳/ ۶ درصد کاهش داشته‌است. بررسی و مقایسه این آمار با داده‌های منتشر شده از دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان از نزدیکی روند آمارگیری و نرخ رشد‌ آخرین تحولات بازار مسکن دارد.

 

مطابق با بررسی‌های انجام شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن که هفته گذشته در «دنیای اقتصاد» منتشر شد، تغییرات ماهانه قیمت مسکن در شهر تهران در فروردین سال جاری نسبت به اسفند سال گذشته منفی۸/ ۰درصد بود که از ثبات قیمت مسکن در فاصله اسفند سال گذشته تا فروردین سال جاری خبر می‌داد.

 

اما گزارش بانک مرکزی تغییرات ماهانه قیمت مسکن را معادل منفی ۲درصد ثبت کرده است.در مقابل تغییرات نقطه‌ای قیمت مسکن در فروردین سال جاری براساس گزارش بانک مرکزی معادل ۵/ ۲۹ درصد ثبت شده است.در این میان نقطه امیدوارکننده تحولات بازار مسکن برای خریداران، تغییرات ماهانه قیمت مسکن در اولین ماه سال‌جاری نسبت به اواخر سال گذشته است.

 

بررسی گزارش تحولات بازار مسکن در نیمه دوم سال گذشته حاکی از آن است که تغییرات ماهانه قیمت مسکن در ۶ ماه پایانی سال ۹۶ به حدود ۳تا ۴ درصد رسیده بود اما در حال‌حاضر رصد تغییرات قیمتی در اولین ماه سال جاری نشان می‌دهد نه تنها شیب رشد ماهانه قیمت متوقف شده بلکه جهت تغییرات ماهانه منفی نیز شده است.

 

کارشناسان در عین حال پرش ۵/ ۲۹ درصدی تغییرات نقطه‌ای قیمت مسکن را ناشی از صعود تند قیمت در زمستان سال گذشته عنوان می‌کنند که فاصله آن نسبت به سطح قیمت‌های سال ۹۵ بیشتر شده و خود را در تغییرات نقطه‌ای نشان می‌دهد و در مقابل رشد منفی ۲ درصد قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین سال جاری نسبت به اسفندماه سال گذشته مدیون تعطیلات دو هفته ابتدایی سال جاری است که از شیب تند افزایش قیمت‌ کاسته است.

 

 دنیای اقتصاد 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------