آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,بعیدی نژاد

بعیدی نژاد: آغوش کشور به روی بازگشت مهاجران ایرانی باز است

سفیرجمهوری اسلامی ایران در لندن با انتقاد از فضاسازی منفی رسانه‌های معاند درباره سرنوشت ایرانیانی که به‌صورت غیرقانونی مهاجرت کرده و قصد بازگشت به کشور را دارند اطمینان…


عراقچی: سامانه دفاعی ایران موضوع هیچ مذاکره‌ای نیستاخبار,اخبار سیاست خارجی,عراقچی

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه کشورمان: درباره سیستم های دفاعی هیچ مذاکره ای با هیچ کسی نداریم.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی در دومین و آخرین روز حضور در پاریس برای برگزاری چهارمین دور گفت و گوهای سیاسی ایران و فرانسه در گفت‌وگویی اظهار کرد: امنیت ملی مهمترین موضوع برای ماست و هیچ جای مذاکره و بحثی دراینباره وجود ندارد.

 

وی افزود: نگرانی‌ها درباره مسائل منطقه طبیعی است و ما در این‌باره مواضع کشورمان را تشریح می‌کنیم اما موضوع تسلیحات دفاعی، برنامه‌های موشکی و دفاعی ما به هیچ وجه موضوع هیچ‌گونه مذاکره و بحثی نیست و این را خیلی صریح به طرف‌های فرانسوی هم گفتیم.

 

وی هم‌چنین از سفر قریب الوقوع وزیرامور خارجه فرانسه به ایران خبر داد و گفت: سفر لودریان به زودی و در آینده نزدیک انجام می شود و تاریخ این سفر از طریق مجاری دیپلماتیک در حال تنظیم است.

 

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه همچنین درباره برنامه‌هایش در چهارمین دور گفت‌وگوهای سیاسی ایران و فرانسه افزود: دیروز چهارشنبه چهارمین دور این گفت‌وگوها که به ابتکار دو رئیس‌جمهور از دو سال پیش آغاز شده است و هر شش ماه یکبار در تهران و پاریس برگزار می‌شود، بین بنده و دبیر کل وزارت امور خارجه فرانسه برگزار شد.

 

وی تاکید کرد: ما موضوعات متنوعی از جمله روابط دوجانبه در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و همچنین بحث‌های منطقه‌ای را بررسی کردیم و در مجموع تبادل نظر و رایزنی خوبی داشتیم.

 

وی با بیان این‌که «مواضع ایران و فرانسه در موضوع برجام خیلی بهم نزدیک است»، افزود: در این دور از گفت‌وگوها همچنین درباره مسائل بین‌المللی به ویژه بحث برجام و سیاست‌هایی که دولت آمریکا دارد، رایزنی‌های خوبی انجام گرفت و همفکری‌های خوبی شد.

 

عراقچی همچنین درباره حضورش در موسسه فرانسوی روابط بین‌الملل گفت: در این موسسه مطالعاتی، محور بحث برجام، نحوه رفتار آمریکا در برجام، نحوه اجرایی شدن برجام و اهداف این توافق بود که بحث خوب و مفصلی صورت گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد: ما همچنین درباره نوع ماهیت توافق برجام بحث‌های خوبی داشتیم و سئوالات زیادی درباره این توافق و مسائل منطقه‌ای پرسیده شد و ما هم سیاست‌های ایران در منطقه را تشریح کردیم که در مجموع جلسه مفیدی بود.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------