آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,رژیم صهیونیستی

نتانیاهو: با ایران در سوریه مقابله می‌کنیم

نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر با تکیه بر ادعای واهی تلاش ایران برای گسترش نفوذ خود در سوریه گفت که این رژیم تنها نیرویی است که با ایران در سوریه مقابله می‌کند. به…


پولیتیکو: آیا ترامپ از توافق ایران خارج می‌شود و تحریم‌ها باز می‌گردد؟اخبار,اخبار سیاست خارجی,ترامپ و ایران

پولتیکو نوشت: ترامپ رییس جمهوری آمریکا اجازه داد توافق هسته ای با ایران طی ۲۰۱۷ دوام بیاورد. ولی سال نو میلادی فرصت دیگری برای او است که بطور یکجانبه از توافق کناره گیری کند و تحریمهای لغو شده علیه ایران را مجدداً ابقا کند. حامیان و منتقدان توافق هر دو باور دارند که رییس جمهوری آمریکا ممکن است این کار را انجام دهد.

به گزارش انتخاب، این رسانه آمریکایی نوشته است: نیمه ماه آینده میلادی ترامپ بار دیگر با این ضرب الاجل قانونی روبروست که آیا تحریمهای لغو شده بر اساس توافق اتمی علیه تهران را دوباره برقرار کند یا نه.

 

قانونگذاران ارشد و برخی از مقامات ارشد امنیت ملی رییس جمهوری برای حفظ توافق کوشش می کنند ولی این گمان وجود دارد که پرزیدنت ترامپ در این ارتباط متمایل به رد مشاوره با تیم سیاست خارجی خود است، همانگونه که اخیرا در مورد شناسایی قدس بعنوان پایتخت اسراییل عمل کرد.

 

ترامپ در نیمه اکتبر گذشته هنگام صحبت در مورد وضعیت توافق هسته ای با ایران بار دیگر عدم رضایت خودرا نسبت به توافق هسته ای نشان داد و از کنگره آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا خواست در مورد ضعفهای توافق هسته ای اقدام کنند.

 

در تلاش برای حفظ توافق، اعضای کنگره در مورد لایحه ای مذاکره می کنند که پوشش سیاسی به رییس جمهوری برای تمدید توافق ارائه می کند ولی روشن نیست جمهوریخواهان و دمکراتها حتی در مورد یک اقدام سمبولیک هم به توافق برسند.

 

«مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها می گوید کاملا ممکن است ترامپ به کنگره و اروپایی‌ها بگوید ۹۰ روز به شما وقت می دهیم و اگر اقدامی نکردید، دیگر کار تمام است.

 

ضرب الاجل تایید انجام تعهدات ایران تحت توافق از سوی پرزیدنت ترامپ ۱۱ ژانویه است. خودداری وی از این تایید انجام تعهدات توسط ایران، هیچ تاثیر عملی بر توافق ندارد، هرچند که طبق قانون یک فرصت ۶۰ روزه به کنگره می دهد تا اعمال دوباره تحریمها علیه ایران را تصویب کند.

 

با این ضرب الاجل، فرصت ۹۰ روزه پرزیدنت ترامپ برای تایید یا رد پایبندی ایران به تعهداتش در توافق اتمی و نیز تعهدات آمریکا در لغو تحریمها نیز فرا می رسد. در صورت عدم تمدید لغو تحریمها، ایران می تواند ادعا کند آمریکا توافق را نقض کرده است.

 

تیم امنیت ملی رییس جمهوری امیدوار است وی همچنان به چشم پوشی از تحریمها ادامه دهد.

 

ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جیم متیس وزیر دفاع و رکس تیلرسون وزیر امور خارجه همه امیدوارند این اتفاق روی دهد و می گویند خروج یکجانبه آمریکا از توافق می تواند خطر بزرگی در بر داشته باشد.

 

مک مستر با باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا و همردیف دمکرات وی سناتور بن کاردین برای رسیدن به توافقی که موجب تسکین پرزیدنت شود، مذاکره می کنند ولی فرصت کمی برای این کار دارند.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------