آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,رژیم صهیونیستی

نتانیاهو: با ایران در سوریه مقابله می‌کنیم

نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر با تکیه بر ادعای واهی تلاش ایران برای گسترش نفوذ خود در سوریه گفت که این رژیم تنها نیرویی است که با ایران در سوریه مقابله می‌کند. به…


بوئینگ: از سیاست‌های واشنگتن در قبال تهران پیروی می‌کنیماخبار,اخبار سیاست خارجی,بوئینگ

سخنگوی شرکت هواپیماسازی بوئینگ روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری ترند، اظهار داشت: ما در سال 2016 برای تکمیل قرارداد فروش 80 هواپیما به ایران از دولت آمریکا مجوز دریافت کردیم. تا به امروز این تنها قراردادی است که ما از دولت برای تکمیل آن مجوز گرفته‌ایم.

به گزارش ایسنا، وی اعلام کرد: بوئینگ در حال حاضر درباره هیچ معامله‌ای در آینده با هیچ یک از مشتریان خود در سراسر جهان رایزنی نمی‌کند.

 

سخنگوی بوئینگ تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم درباره اینکه سیاست آمریکا در قبال ایران در آینده تغییر خواهد کرد یا نه، ارزیابی داشته باشیم. آنچه می‌توانیم بگوییم این است که ما به طور دقیق از سیاست دولت آمریکا در خصوص تمام معاملات‌مان با خطوط هوایی تجاری ایران پیروی کرده و به این کار ادامه خواهیم داد.

 

به گزارش خبرگزاری ترند، بر اساس توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در ژوئیه 2015 حاصل شد، آمریکا باید اجازه فروش هواپیما به ایران را بدهد، از این رو دو کشور با اجرای این توافق رایزنی‌ها برای انعقاد این قرارداد را آغاز کردند. دولت وقت آمریکا در آن زمان اجازه فروش هواپیما به ایران را صادر کرد اما مجلس نمایندگان این کشور به تازگی طرحی را تصویب کرده است که از وزارت خزانه‌داری می‌خواهد درباره فعالیت‌های شرکت ایرانی خریدار این هواپیماها به کنگره گزارشی ارائه دهد.

 

این طرح با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس مبنی بر اینکه ایران به طور غیرقانونی سلاح از خاک این کشور خارج می‌کند از وزارت خزانه‌داری می‌خواهد تا درباره منابع مالی تامین‌کننده این قرارداد اطلاعات ارائه کند و اطمینان دهد که این هواپیماها در فعالیت‌های ایران برای انتقال سلاح استفاده نمی‌شود.

 

با این حال قانونگذاران آمریکا تاکید کرده‌اند که این قانون مانع از فروش هواپیما به ایران نمی‌شود اما طرف ایرانی این اقدام را گامی خلاف توافق هسته‌ای می‌داند.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------