آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,برجام

چرا لحن ترامپ درباره برجام تندتر شد؟ / واکنش کنگره چیست؟

قانونگذاران آمریکایی اذعان می کنند که تازه ترین التیماتوم ترامپ بر سر توافق هسته ای ایران فشارها را بر قانونگذارانی که در حال تنظیم لایحه ای برای اصلاح برجام هستند…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


تأثیر اعتراضات در ایران بر سیاست‌های آمریکااخبار,اخبار سیاست خارجی,کاخ سفید

سناتورهای ایالات متحده و مقامات دولت ترامپ روز پنجشنبه در کاخ سفید گردهم آمدند. این جلسه برای چکش‌کاری لایحه تحریم‌های ایران و در عین حال حفظ برجام برگزار شد. این تلاش‌ها در حالیست که روز پنجشنبه، پنج شرکت در صنایع نظامی ایران به لیست‌ تحریمی‌های ایالات متحده اضافه شدند. این شرکت‌ها عبارتند از: مرکز تحقیقات شهید اسلامی، صنایع شهید خرازی، صنایع شهید مقدم، صنایع شهید صنیع‌خانی و صنایع شهید شوشتری از زیر مجموعه‌های گروه صنعتی شهید باکری.

سناتور جمهوری‌خواه باب کورکر، رئیس کمیسیون روابط خارجی سنا و بن کاردین، نماینده دموکرات، ملاقاتی را با مشاور امنیت ملی ترامپ، ژنرال مک‌مستر برگزار کردند تا درباره فرصت‌های قانون‌ ‌گذاری و کمک‌های کاخ سفید به مجلس، گفت‌وگو کنند.

 

به گزارش گروه بین‌الملل اعتمادآنلاین، رویترز نوشت، یکی از نگرانی‌های ترامپ متحدین اروپایی ایالات متحده هستند که توافق‌نامه هسته‌ای 2015 را امضا کردند. رئیس جمهور ایالات متحده در ماه اکتبر گفت: نمی‌توانم تأیید کنم که باقی ماندن در توافق‌نامه به نفع منافع امنیت ملی امریکاست. او در ادامه تهدید کرد که اگر قانون‌گذاران امریکا توافق‌نامه را سخت‌تر نکنند، از برجام خارج خواهد شد. 

 

اعضای کنگره از آن زمان تلاش کرده‌اند تا با طرحی مورد توافق دوحزب، پوشش سیاسی کافی را برای ترامپ فراهم کنند تا پیش از پایان ضرب‌الاجل هفته‌ آینده مجدداً ایران را تحریم نکند، در غیر این‌صورت توافق‌نامه باطل خواهد شد. 

 

سناتورها به دنبال اقداماتی هستند که در نتیجه آن ترامپ مجبور نشود هر 90 روز توافق‌نامه را مجدداً تأیید کند، و همچنین تغییراتی را در آن اعمال کنند بر اساس آن اگر ایران در برنامه هسته‌ای خود به مرزهای مشخصی نزدیک شود، ایالات متحده بدون جدول زمانی تحریم‌های دیگری را بر ایران اعمال کند.

 

پیش از این جلسه، کورکر به خبرنگاران کاپیتول گفت: «احساس من این است که اراده کمی وجود دارد، و به نظر نمی‌رسد که ما الان به جایی رسیده باشیم که رئیس جمهور بخواهد چنین کاری را انجام دهد، اما هیچ چیز مشخص نیست.»  

 

کورکر با اشاره به رویدادهای اخیر ایران گفت، برای واشنگتن خیلی مهم است تا کاری انجام ندهد که توجه به اعتراضات در ایران به چیز دیگری منحرف شود. وی گفت «جلب توجه به ایالات متحده آخرین کاری است که باید انجام دهیم.»

 

جلسه شورای امنیت سازمان ملل قرار بود پنجشنبه ساعت 3 برای بحث درباره ایران و به دنبال درخواست نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل برای جلسه اضطراری تشکیل شود. 

 

این پیشنهاد با مخالفت روسیه مواجه شد. روسیه این پیشنهاد را «مضر و مخرب» عنوان کرد و ارجاع مسائل ایران را به شورای امنیت سازمان ملل بی‌ربط دانست. 

 

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز پنجشنبه پنج شرکت را در ایران به لیست‌ تحریمی‌ها افزود و متهم کرد که این شرکت‌ها تحت مدیریت یا تملک شرکتی صنعتی در ایران هستند که سوخت جامد موشک‌ها را تولید می‌کنند. 

 

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، استیون موچین مدعی شد: «این تحریم‌ها شرکت‌های کلیدی برنامه موشکی بالستیک ایران را هدف قرار داده است، که رژیم ایران آن را بر رفاه اقتصادی مردم کشورش اولویت داده است.»

 

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا این شرکت‌ها عبارتند از مرکز تحقیقات شهید اسلامی، صنایع شهید خرازی، صنایع شهید مقدم، صنایع شهید صنیع‌خانی و صنایع شهید شوشتری که از زیر مجموعه‌های گروه صنعتی شهید باکری بودند.

 

اعتمادآنلاین

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------