آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , وزارت خارجه

وزارت خارجه حمله مرگبار به مرکز نظامی کابل را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری به یک مرکز نظامی در غرب کابل را که ده‌ها کشته بر جای گذاشت به شدت محکوم کرد. به گزارش تسنیم، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه حمله…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


مشاور امنیت ملی کاخ سفید: گفتن اینکه ایران برجام را نقض نکرده غیرممکن استاخبار,اخبار سیاست خارجی,مک‌ مستر و ترامپ

مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید تصمیم ماه اکتبر رئیس‌جمهور آمریکا برای عدم تأیید پایبندی ایران به برجام به معنی آن نیست که او در آینده به این توافق پایبند نخواهد ماند.

به گزارش فارس، «هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای مدعی شده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است با پایبند ماندن به تعهد واشنگتن برای تمدید معافیت‌های ایران ذیل برجام کشورش را از این توافق هسته‌ای خارج نکند. 

 

«مک‌مستر» که در صف‌بندی‌های دولت ترامپ پیرامون برجام از حامیان ماندن آمریکا در این توافق است گفت: «رئیس‌جمهور [ترامپ] در ماه اکتبر همسوئی توافق هسته‌ای بودن با منافع ایالات متحده را تأیید نکرد.اما این به معنای آن نیست که او در بحث تمدید معافیت‌های تحریمی برای ایران به توافق پایبند نخواهد بود.»  

 

وی در ادامه اظهارات خود گفت: «ما ظرف چند هفته تا چند ماه آینده در این مورد تصمیم خواهیم گرفت و باید ببینیم رئیس‌جمهور چه تصمیمی می‌گیرد.»

 

ترامپ بایستی به موجب تعهدات آمریکا ذیل برجام در میانه همین ماه میلادی درباره تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران تصمیم بگیرد. 

 

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری چند روز پیش گفته بود ترامپ هنوز تصمیمی در این باره نگرفته است. 

 

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت در پاسخ به این سوال که آیا ایران برجام را نقض کرده گفت نمی‌توان گفت که ایران این توافق را نقض نکرده است. 

 

او گفت: «گفتن اینکه آیا ایران برجام را نقض کرده یا خیر، واقعاً غیرممکن است. چیزی که ما دیده‌ایم این است که آنها در موضوعاتی مانند شمار سانتریفیوژها یا مقادیر آب سنگین مجاز به محدوده‌ها نزدیک شده‌ و از آن عبور کرده‌اند.»

 

وی اضافه کرد: «آیا هیچ مکانیسم نظارتی وجود دارد تا اطمینان حاصل کنیم که این توافق، تنها برای حکومت ایران پوششی جهت ایجاد یک توان هسته‌ای فراهم نمی‌آورد؟»

 

مک‌مستر در ادامه مدعی شد: »مکانیسم‌های نظارت و اجرای برجام ضعیف هستند و خیلی قوی نیستند. آنها باید تقویت شوند.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------