آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , ترامپ و مکرون

گفت‌وگوی ترامپ و مکرون درباره ایران

روسای‌جمهور آمریکا و فرانسه ضمن دیدار با یکدیگر درباره ایران و سوریه گفت‌وگو کردند. به گزارش ایسنا، کاخ سفید با انتشار اطلاعیه‌ای روی وب‌سایت خود اعلام کرد دونالد ترامپ،…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


رئیس سیا هم از ناآرامی در ایران حمایت کرداخبار,اخبار سیاست خارجی,مایک پومپئو

رئیس سازمان سیا با حمایت از برخی ناآرامی‌ها در چند شهر ایران، مدعی شد ترامپ می‌خواهد «صدای مردم ایران شنیده شود.»

به گزارش فارس، «مایک پومپئو» رئیس آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) روز یکشنبه به صراحت از بروز ناآرامی و آشوب در ایران حمایت کرد.

 

پومپئو که با شبکه «فاکس نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، درباره ناآرامی‌های هفته گذشته در چند شهر ایران، گفت: «این مسئله بسیار واقعی است. رئیس‌جمهور از مردم ایران حمایت کرده و می‌خواهد که صدای آن‌ها شنیده شود.»

 

پیش از این «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و ده‌ها نفر از اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا هم از ناآرامی در ایران حمایت کرده و آن را یک «فرصت» توصیف کرده بودند.

 

پومپئو در بخش دیگری از مصاحبه‌اش به مسئله ضرب‌الاجل پیش روی ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران پرداخت و گفت: «نهایتا این رئیس‌جمهور است که باید درباره ماندن در توافق یا ترک آن، تصمیم بگیرد.»

 

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای وضع‌شده از سوی آمریکا علیه ایران تعلیق شده‌اند و رئیس‌جمهور آمریکا باید طبق قوانین داخلی این کشور این تعلیق را هر 120 روز یکبار تمدید کند. هفته آینده ضرب‌الاجل تمدید این معافیت‌های تحریمی است و خودداری ترامپ از صدور تمدید به معنای خروج رسمی آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خواهد بود.

 

رئیس سازمان سیا در پاسخ به این سوال که آیا کنگره آمریکا می‌تواند با تصویب قانون یا متممی جدید ترامپ را به ماندن در توافق راضی کند، گفت: «آن‌ها می‌توانند برخی نقاط ضعف را برطرف کنند یا ضرب‌الاجل را تمدید کنند. کارهایی هست که می‌توانند انجام دهند تا شرایط بهبود یابد. و نهایتا رئیس‌جمهور درباره ماندن در توافق یا ترک آن تصمیم می‌گیرد.»

 

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی دولت و کنگره این کشور در حال رایزنی برای تصویب قانونی هستند که ممکن است شروط تازه‌ای به توافق هسته‌ای با ایران اضافه کند. وجود محدودیت زمانی برای برخی تعهدات هسته‌ای ایران و محدود نکردن توان موشکی ایران، از جمله انتقاداتی است که دولت ترامپ به توافق هسته‌ای دارد.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------