آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,رژیم صهیونیستی

نتانیاهو: با ایران در سوریه مقابله می‌کنیم

نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر با تکیه بر ادعای واهی تلاش ایران برای گسترش نفوذ خود در سوریه گفت که این رژیم تنها نیرویی است که با ایران در سوریه مقابله می‌کند. به…


گام‌های اشتباه عربستان به نفع ایران در سال 2017 تمام شد  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,ايران و عربستان

یک اندیشکده آمریکایی با بررسی چند رویداد مهم سیاست خارجی در سال 2017 گزارش داد: وقایع منطقه در سال جاری به گونه‌ای بود که به افزایش نفوذ ایران در خاورمیانه منجر شده است و این نه تنها دلیل اقدامات خود ایران بلکه ناشی از گام‌های غلط عربستان بوده است. 

به گزارش ایسنا، اندیشکده شورای روابط خارجی در واپسین روزهای سال 2017 به ارائه گزارشی درباره هفت رویداد سیاست خارجی در سال جاری میلادی که پیگیری آنها حائز  اهمیت است، پرداخت و افزایش نفوذ ایران در منطقه را یکی از این هفت رویداد برشمرد.

 

شورای روابط خارجی در گزارش خود نوشت: رهبران ایران باید از بازی‌های سال 2017 خرسند باشند. بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه ظاهرا در امنیت در قدرت باقی مانده است. حزب‌الله لبنان نیز همین‌طور. داعش اغلب سرزمین‌های تحت کنترلش را از دست داد. دولت عراق شهر نفت‌خیز کرکوک را باز پس گرفت. حوثی‌ها، عربستان سعودی را در باتلاق یمن زمین‌گیر کردند. تمامی این‌ها موجب افزایش نفوذ ایران در سراسر منطقه شده است، اما این موفقیت تنها به دلیل اقدامات تهران نبوده است. گام‌های اشتباه عربستان سعودی در عرصه سیاست خارجی نیز به خوبی موثر بوده است.

 

ریاض علاوه بر ماجراجویی غلطش در یمن، تلاش‌ها برای محاصره قطر را به اتهام همکاری با ایران و حمایت از تروریسم رهبری کرد. این اقدامات، قطر را به تهران نزدیک‌تر کرد و یک چالش دیپلماتیک با واشنگتن ایجاد کرد. (قطر میزبان بزرگ‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در خاورمیانه است) با این حال، به نظر می‌آید عربستان سعودی هنوز اعتماد رئیس‌جمهور دونالد ترامپ را دارد.

 

ترامپ برخلاف وعده‌های انتخاباتی‌اش برای خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، این توافق را کنار نگذاشت. وی در ازاء، از تایید توافق سر باز زد و سرنوشت آن را به کنگره سپرد. قانونگذاران نیز به طور موثر آن را دوباره به رئیس جمهور واگذار کردند. در شرایطی که کاخ سفید تلاش می‌کند فشارها بر ایران را افزایش دهد، این سوال کماکان باقی است که چگونه می‌خواهد این کار را انجام دهد. در نهایت نیز اروپا با نابود کردن برجام مخالف است و کاخ سفید به شدت درگیر کره شمالی است. بنا بر این، شما می‌توانید از یک چیز مطمئن باشید؛ ایران هر جایی که بتواند برتری خود را ثابت می‌کند.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------