مسمومیت حدود ۷۵۰ نفر در اثر مصرف قارچ های سمی در کشور
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


مسمومیت حدود ۷۵۰ نفر در اثر مصرف قارچ های سمی در کشور  اخبار حوادث,خبرهای  حوادث ,حوادث روز
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری، از مسمومیت حدود ۷۵۰ نفر از هم وطنانمان در اثر مصرف قارچ های سمی در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وب دا ، دکتر محسن آذری پور افزود: از این تعداد متاسفانه ۹ نفر جان خود را از دست داده و ۳ نفر با توجه به اثرات مخرب شدید سم قارچ بر کبد تا کنون پیوند کبد شده اند و حدود ۲۰۵ نفر در مراکز درمانی تحت مراقبت هستند.

 

وی، تعداد مسمومیت ناشی از مصرف قارچ سمی در چهارمحال و بختیاري در سال جاري را تا کنون ۴ نفر اعلام کرد و افزود: تاکنون مرگ ناشي از اين نوع مسموميت گزارش نشده است.

 

وی اظهار داشت: با توجه به وضعیت جوی، بارش های پراکنده و رطوبت زیاد زمينه رويش قارچ هاي سمي در عرصه هاي طبيعي فراهم شده و پيش بيني مي شود اين روند همچنان ادامه داشته باشد.

 

دکتر آذری پور تصریح کرد: عدم توجه افراد به مسائل بهداشتی و خطرات مصرف گونه های گیاهي ناشناخته و شباهت زياد بين گونه هاي سمي و غير سمي و غير قابل تشخص بودن اين گونه ها از يکديگر، بجز با انجام آزمايشات تخصصي، در روزهاي اخير شاهد گزارش موارد متعدد از مسموميت ناشي از قارچ هاي سمي در کشور و بويژه در استان هاي غربي و شمال غربي هستيم.

 

به گفته وی، تعداد مسمومیت های گزارش شده با قارچ های سمی از کرمانشاه ، لرستان،‌ آذربايجان غربي،‌ زنجان، قزوين،‌ کردستان و اخيراً شيراز و چهارمحال و بختياري بيش از مناطق ديگر کشور و در اين ميان کرمانشاه و لرستان داراي بيشترين آمار مسموميت ها بوده اند.

 

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماري ها معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي، خدمات بهداشتي و درماني چهارمحال و بختياري با توجه به اهميت پيشگيري از مسموميت با قارچ هاي سمي و اثرات مخرب آن بر دستگاه هاي گوارش بويژه کبد و کليه ها نسبت به مصرف اين گونه از گياهان خودرو هشدار داد.

 

وی، همچنین به مردم توصیه کرد : حتی از خرید قارچ هاي کوهي از افراد دوره گرد خود داري و در صورت تمايل به مصرف قارچ، از قارچ هاي بسته بندي عرضه شده در فروشگاه هاي معتبر خريداري نمايند.

 

دکتر آذری پور در ادامه افزود: در صورت مصرف قارچ های خودرو و مشاهده هرگونه علائمی از اسهال، تهوع، استفراغ، ‌دل درد ،‌ سرگیچه ، تاری ديد ،‌ افت فشار خون سريعاً به مراکز درماني و يا پايگاه هاي اورژانس بين جاده اي مراجعه و پزشک و کادر درماني را از خوردن قارچ مطلع نمائيد تا اقدامات درماني لازم انجام و عوارض ناگوار ناشي از مسموميت با قارچ سمي تا حد امکان كاهش داده شود.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: سم قارچ های سمی با جوشاندن و حرارت دیدن از بين نمي رود و همچنان مي تواند سلامت و حتي جان فرد مصرف کننده را به شدت تهديد نمايد.

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------