آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,ترامپ

ترامپ: پامپئو فیلم شکنجه خاشقچی را ندیده است

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید وزیر خارجه کشورش در سفر به ترکیه، بر خلاف اخبار رسانه‌ها، فیلم یا صدای ضبط شده از لحظات شکنجه و قتل خاشقچی را…


تونل وحشت 'مولر' برای ترامپ انتها ندارد



  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی , ترامپ
قصه های جنجالی و دونالد ترامپ چنان با هم عجین شده اند که حاشیه ها به متن دولت وی رسوخ و در آن رسوب کرده اند. هر روز بحث و جدالی تازه دامن کاخ سفید را می گیرد. 

شاید بسیاری از این بحران ها با رشوه یا بی توجهی مردم و بی اعتنایی رسانه ها فیصله پیدا کند و به فراموشی سپرده شود. اما یکی از این حاشیه ها به سریالی ترسناک و دلهره آور برای رئیس جمهوری آمریکا تبدیل شده است: ماجرای ارتباط ستاد انتخاباتی وی با دولت ها یا عناصر خارجی.

 

«رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده تبانی احتمالی ستاد ترامپ و روسیه در هر گامی که به پیش می رود، موارد جدیدی از خطاهای نابخشودنی رئیس جمهوری آمریکا را فاش می کند. گویی تبانی با روسیه کم بود که حالا سستی در برابر نفوذ ایادی امارات و عربستان هم به فهرست اشتباهات ترامپ افزوده شده است.

ترامپ در مقابل مولر و البته دولت سابق آمریکا دست به ضدحمله زده و گفته که پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) در دولت باراک اوباما به ستاد وی خبرچین فرستاده بود.

 

**تقاضا و «یاوه گویی» ترامپ

رئیس جمهوری آمریکا، وزارت دادگستری این کشور را تحت فشار قرار داده تا اسناد لازم را درباره تماس مامور خبرچین اف.بی.آی با مقام های ستاد انتخاباتی اش در سال 2016 در اختیار اعضای کنگره قرار دهد.

 

ترامپ دیشب در پیامی توئیتری نوشت: من همین جا از وزارت دادگستری تقاضا می کنم و فردا (دوشنبه) هم رسما درخواست خواهم کرد تا در این مورد تحقیق کند که آیا اف.بی.آی/وزارت دادگستری با اهداف سیاسی در ستاد انتخاباتی وی نفوذ یا جاسوسی کرده است یا نه، و اینکه آیا افرادی از دولت اوباما چین تقاضا یا درخواستی را مطرح کرده اند یا نه.

 

ترامپ و متحدانش تلاش می کنند تا با افشاگری درباره نقش مامور مخفی اف.بی.آی تحقیقات مربوط به ادعای دخالت روسیه در این انتخابات را تضعیف کنند. ترامپ هفته گذشته در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت که اگر چنین اتفاقی صحت داشته باشد، یک رسوایی بزرگ تر از واترگیت رخ داده است.

 

متحدان ترامپ بر این باورند که افشای هویت این منبع و جزییات مربوطه درباره نقش وی در کمک به اف.بی.آی می تواند تحقیقات روسیه را به چالش کشیده و اخراج مولر و ناظر پرونده دخالت روسیه در انتخابات 2016 یعنی «رود روزنشتاین» معاون دادستان را توجیه کند.

 

به نوشته تارنمای هیل، «آدام شیف» عضو ارشد حزب دموکرات در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اظهارات ترامپ در مورد جاسوسی اف.بی.آی از ستاد انتخاباتی اش را «یاوه گویی» خواند. وی در مصاحبه با شبکه ان.بی.سی اظهارات ترامپ را «تخریب» نهادهای آمریکایی خواند.

 

اما هر سنگی که ترامپ به مولر می زند، عزم بازپرس ویژه را برای کند و کاو دقیق تر در تخلفات رئیس جمهوری آمریکا و اطرافیانش راسخ تر می کند. دامنه تحقیقات مولر حالا گسترش یافته و دامن امارات و عربستان را هم گرفته است. روزنامه نیویورک تایمز با انتشار گزارشی از ارتباط مخفیانه امارات و عربستان سعودی با «دونالد ترامپ جونیور» پسر ارشد ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا خبر داد.

 

به نوشته این روزنامه، «جورج نادر» که چهره ای مرموز و بانفوذ در هیات حاکمه امارات و عربستان سعودی است، رابط میان ولیعهدان این دو کشور عربی با ترامپ جونیور درست سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

 

ترامپ جونیور و نادر در برج ترامپ در نیویورک دیدار کردند و در این نشست «اریک پرینس» تاجر صاحب نام و موسس شرکت امنیتی خصوصی «بلک واتر (آکادمی)» و یک کارشناس صهیونیستی در حوزه شبکه های اجتماعی موسوم به «جوئل زمل» هم حضور داشته اند.

 

**کشفیات وال استریت ژورنال

روزنامه وال استریت ژورنال پابه پای نیویورک تایمز جلو آمده و اطلاعات تازه ای را درباره هویت حاظران در این دیدار فاش کرده است. این روزنامه زامل تاجر اسرائیلی را در کانون گزارش خود نشانده و نوشته است: او در استرالیا متولد شده و در زمینه رسانه های اجتماعی و جمع آوری اطلاعات جاسوسی فعالیت دارد. زامل موسس چندین شرکت خصوصی مشاوره ای از جمله «ویکی استرات» و گروه « Psy» است.

 

زامل چند ماه پیش از انتخابات 2016 آمریکا در برج ترامپ با ترامپ جونیور دیدار کرد. جورج نادر مشاور ارشد ولیعهد امارات هم در این جلسه حضور داشت. زامل و نادر برای ارائه کمک به ستاد انتخاباتی ترامپ با پسر وی دیدار کردند. پس از آنکه ترامپ در انتخابات پیروز شد، نادر حدود دو میلیون دلار به زامل داد که به گفته یک منبع آگاه این مبلغ ارتباطی به مسائل انتخاباتی نداشت.

«آلن فوترفاس» وکیل پسر ترامپ در بیانیه تاکید کرد که چنین جلسه ای برگزار شده است. وی گفت: تیم مولر با زامل دیدار کرده و از وی درباره ارتباطات تجاری اش با نادر سوال پرسیده بود.

 

«مارک موکیسی» وکیل زامل هم گفته که موکلش «چیزی به ستاد ترامپ پیشنهاد نداده و چیزی نیز دریافت نکرده است.» هر چند موکیسی گفته که زامل هدف تحقیقات مولر نیست اما تیم مولر بر دو شرکت زامل تمرکز کرده است.

 

اطلاعات چندانی در مورد Psy Group در دست نیست اما یک منبع آگاه می گوید این شرکت عمدتا در زمینه جمع آوری اطلاعات شخصی کار می کند. گفته می شود این شرکت کارش شبیه شرکت Black Cube است و هر دو با هم رقابت دارند. Black Cube هم یک شرکت اسرائیلی است و زمانی تشت رسوایی آن از بام افتاد که «هاوری واینستاین» تهیه کننده بدنام آمریکایی از آن خواست تا برای مقابله با اتهامات فساد اخلاقی که به وی زده شده بود، به فریادش برسد.

 

برخی از افرادی که در Psy Group کار می کنند، مقامات کهنه کار اطلاعاتی اسرائیلی هستند. آنان در حوزه عملیات های روانی تبحر دارند. «تله عسل» یکی از تکنیک های این شرکت برای جمع آوری اطلاعات است. آژانس های جاسوسی در این تکنیک از روش های رمانتیک و روابط غیراخلاقی برای کسب اطلاعات استفاده می کنند.

 

زامل در سال های اخیر روابط نزدیکی با مقام های ارشد امنیتی امارات برقرار کرده و حتی جلسات تجاری در امارات نیز برگزار کرده است. به گفته افراد آگاه، او هنوز روابط نزدیکی با مقام های اماراتی دارد.

 

شرکت دیگر زامل یعنی ویکی استرات شبکه ای از کارشناسان را به کار گرفته و در حوزه تحلیل مسائل ژئوپولیتیک کار می کند. امارات این شرکت را به خدمت گرفته بود تا سناریوهای جنگی علیه جنبش های سیاسی در یمن را بررسی کند.عربستان و امارات در سال 2015 وارد جنگ با یمن شدند.

 

فعالیت های ویکی استرات برای اعراب خلیج فارس تغییر کاربری داده است. این شرکت در حال حاضر به پیش بینی تهدیدات روی آورده است و نتایج پیش گویی های خود را به این اعراب می دهد.

 

ویکی استرات در سرزمین های اشغالی مستقر است اما در واشنگتن دی.سی دفتری اجاره کرده است تا چنین وانمود کند که یک شرکت آمریکایی است. بسیاری از کارکنان آن در تل آویو هستند و یا از راه دور برای آن کار می کنند.

 

هنوز رازهای زیادی درباره ارتباطات مشکوک تیم ترامپ با خارجی ها باقی مانده است. برای نمونه، مولر در مورد یک جلسه دیگر که میان پرینس و نادر در سیشل و چند هفته پیش از تحلیف ترامپ برگزار شد، تحقیق می کند. در آن جلسه، پرینس با «کریل دمیتریف» روسی دیدار کرد. دمیتریف از افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه است و اداره یک صندوق سرمایه گذاری دولتی را برعهده دارد.

 

ترامپ بارها خواستار پایان تحقیقات مولر شده است. حتی اگر مولر قصد پایان تحقیقات را داشته باشد، ظاهرا پرونده سنگین ستاد رئیس جمهوری آمریکا اجازه خاتمه آن را نمی دهد.

 

به نوشته واشنگتن پست، مولر گفته که اگر ترامپ در جلسه پرسش و پاسخ با بازرسانش حاضر شود، تحقیقات در مورد دخالت روسیه را تا ماه سپتامبر به پایان می رساند. نیویورک تایمز هم به نقل از «رودی جولیانی» وکیل ترامپ نوشت که این تحقیقات اول ماه سپتامبر به پایان می رسد.

 

هنوز اطلاعات دقیقی درباره زمان اتمام فعالیت مولر منتشر نشده است. اما آنچه عیان است این است که ترامپ تا بسته شدن این پرونده، نه روز خوش خواهد دید و نه شب را بدون کابوس سپری می کند. 

 

 ایرنا   

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ



----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------



----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------