آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,حریری

واکنش حریری به ادعای کشف تونل: حریم هوایی لبنان ماهانه ده‌ها بار نقض می‌شود

نخست‌وزیر مکلف لبنان در واکنش به ادعای کشف تونل‌هایی از لبنان به فلسطین اشغالی، گفت این اسرائیل است که روزانه بارها حریم هوایی و آبی لبنان…


رویترز: شدت خواسته‌های آمریکا از اروپا به اندازه شروط ترامپ نیست  اخبار بین الملل  ,خبرهای  بین الملل , وزارت خارجه آمریکا
خبرگزاری رویترز براساس سندی از وزارت خارجه آمریکا نوشت: در مرحله نخست آمریکا به دنبال جلب اعتماد اروپا در راستای اصلاح برجام است و خواسته‌های مطرح شده به اندازه شروط ترامپ گسترده نیست. 

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز، در گزارشی نوشت:در سند مربوط به وزارت خارجه آمریکا که در اختیار رویترز قرار گرفته است ، طرحی پیش‌بینی شده که سه کشور اروپایی در قبال تلاش برای اصلاح برجام در طی زمان اطمینان یابند که ترامپ در ضرب‌الاجل بعدی در ماه می با تمدید تعلیق تحریم‌های ایران در برجام بماند.

 

دو مقام اروپایی در این باره گفته‌اند که کشورهای اروپایی اطمینان ندارند که چه چیزی ترامپ را راضی به ماندن در برجام می کند و به دلیل اینکه ممکن است ترامپ در آینده خواسته‌های بیشتری از اروپا در این باره داشته باشد،  تمایلی به انجام چنین اقدامی ندارند.

 

چند مقام اروپایی و مقام آمریکایی پیشین در گفت‌وگو با رویترز تاکید کرده‌اند که خواسته‌های مطرح شده در سند وزارت خارجه کمتر از شروط ترامپ برای ماندن در برجام است. بنابراین ممکن است این موضوع باعث تسهیل توافق اروپا و آمریکا در این باره شود.

 

در این سند آمده است: ما (وزارت خارجه آمریکا) از شرکای اروپایی خود انتظار داریم تا برای دستیابی به یک توافق مکمل در جهت رفع نگرانی‌های مربوط به توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک ایران،  تضمین بازرسی‌های گسترده آژانس و رفع نواقص مربوط به بند "غروب آفتاب" با واشنگتن همکاری کنند.

 

به گزارش ایسنا، مقامات ارشد ایران همواره تاکید کرده‌اند که مذاکرات دوباره برای ایجاد یک معاهده دیگر به معنای نقض برجام است.

 

ترامپ در 12 ژانویه به شرکای اروپایی آمریکا و کنگره اولتیماتوم داد که در صورت عدم اجرای شروط او تا 12 می، از برجام خارج خواهد شد.

 

یک مقام ارشد وزارت خارجه ترامپ هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت: ما می خواهیم که اروپا متعهد شود که نقص ‌هایی در برجام وجود دارد و باید به یک توافق برای رفع این نواقص دست یافت.

 

به گزارش ایسنا، این در حالی است که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همواره تاکید کرده است که نمی توان مذاکرات مجددی را در مورد برجام آغاز کرد.

 

به گزارش رویترز، پس از جلب اعتماد اروپایی‌ها، فاز دوم برنامه آمریکا همکاری با ایران ، روسیه و چین است تا بتوان به راه‌حلی برای این مشکل دست یافت.

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------