اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ژل برای درمان دیابت

استفاده از ژل برای درمان دیابت نوع یک

محققان انستیتوی فناوری هندی گواهاتی نوعی ژل قابل تزریق ساختند که با استفاده از پروتئین های ابریشم قادر است سلول های سازنده…
مشاور،مشاوره آنلاین
بیتوته


توقف چاقی و دیابت با انسداد پروتئین استرس‌زا  اخبار پزشکی  ,خبرهای پزشکی ,دیابت

محققان موسسه تحقیقاتی "ماکس پلانک" دریافته‌اند که پروتئین مربوط به استرس می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد و مسدود کردن این پروتئین می‌تواند از دچار شدن به این بیماری جلوگیری کند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، هنگامی که در معرض فشار روحی و استرس هستید، ممکن است بخواهید قبل از رو آوردن به مصرف تنقلات دوباره بیاندیشید.

 

مطالعه جدید موسسه تحقیقاتی "ماکس پلانک" نشان می‌دهد پروتئین مربوط به استرس می‌تواند آمار ابتلا به بیماری دیابت و چاقی را افزایش دهد. اما خبر خوب این است که با مسدود کردن این پروتئین می‌توان از رخداد این بیماری جلوگیری کرد.

 

این پروتئین "FKBP51" نام دارد و به تنظیم سیستم استرس بدن کمک می‌کند.

 

هنگامی که بدن شما متوجه استرس شود، این سیستم هورمون استروئیدی موسوم به کورتیزول ترشح می‌کند که موجب واکنش بدن می‌شود.

 

مشکل جایی است که جهش‌های خاصی در پروتئین مذکور می‌تواند پاسخ بدن به استرس را تغییر دهد و این موجب اختلالات روانی نظیر خشم و افسردگی می‌شود.

 

هم اکنون دانشمندان موسسه "ماکس پلانک" متوجه اثرات فراتر از محدوده روانی شده‌اند.

 

پروتئین "FKBP51" همانند یک رابط بین تنظیم استرس و متابولیسم عمل می‌کند و سطح بالای این پروتئین توانایی بدن برای جذب گلوکز را کاهش می‌دهد که این عمل سبب ابتلا به بیماری دیابت و چاقی می‌شود.

 

در نتیجه این واکنش، بدن با ذخیره چربی بیشتر حتی پروتئین بیشتری تولید می‌کند که مشکل را تشدید می‌کند.

 

اما با کارهای انجام شده، روش جدیدی برای درمان دیابت پیش رو است.

 

محققان نشان دادند که مسدود کردن "FKBP51" می‌تواند از پیشرفت دیابت، حتی در شخصی که عادت مصرف چربی ناشی از استرس خود را ادامه دهد، جلوگیری کند.

 

ترکیب دارویی ضد پروتئینی "FKBP51" که در موسسه "ماکس پلانک" در حال بررسی است، می‌تواند ترشح این پروتئین را متوقف کند و طبق گفته محققان، این ترکیب در آینده نزدیک قابل استفاده عمومی خواهد بود.

 

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------