اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی

«افسردگی» روند پیری مغز را سرعت می‌بخشد

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند، افسردگی، نقش مهمی در افزایش سن مغز و ابتلا به زوال عقل دارد. به گزارش…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


اضافه وزن در 70 درصد ایرانیان بالای 20 سال  اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی, اضافه وزن

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم بالغین با اشاره به این که شیوع چاقی در جامعه روندی صعودی پیدا کرده است، گفت: در ایران طبق آمار جدید 70 درصد افراد بالای 20 سال دچار اضافه وزن هستند و سالانه یک درصد به این جمعیت اضافه می‌شود. 

به گزارش ایسنا، «محمدرضا شفیعی‌پور» امروز 25 دی ماه در جمع خبرنگاران شیوع چاقی و افزایش وزن افراد در جامعه را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: چاقی در تعریف عامیانه عبارت است از انباشته شدن چربی در بدن و افزایش بیش از حد وزن بدن که باید با فعالیت‌های ورزشی و تحرک مانع چاقی و اضافه وزن شویم و در این رابطه توازن در مصرف غذا در داشتن وزن ایده آل موثر است.

 

وی با اشاره به اینکه شیوع چاقی در جامعه روندی صعودی پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: در ایران طبق آمار جدید 70 درصد افراد بالای 20 سال دچار اضافه وزن هستند و سالانه یک درصد به این جمعیت اضافه می‌شود.

 

این فوق تخصص غدد و متابولیسم بالغین این آمار را نگران کننده خواند و افزود: مردم باید روش تغذیه خود را تصحیح کنند ضمن این که ورزش را در برنامه خود قرار دهند، چون چاقی عامل خطری برای بروز بسیاری از بیماری‌های قلبی، عروقی و مغزی است.

 

شفیعی‌پور در خصوص علل بروز چاقی تصریح کرد: نقص ژنتیک، مصرف فست فودها، مصرف چربی، قند و تنقلات، کاهش مصرف سبزیجات، کاهش فعالیت بدنی و ماشینی شدن انجام امور منزل، کم تحرکی، افزایش سرگرمی، افزایش شغل‌های پشت میزنشینی، عوامل اجتماعی از جمله کاهش آگاهی مردم در طبخ غذا و نداشتن برنامه مدون برای دانش آموزان موجب بروز چاقی است.

 

وی با بیان این که کم کاری تیروئید فرد را مستعد چاقی می‌کند و توصیه تغذیه‌ای و ورزش در این مورد موثر و مفید است، خاطرنشان کرد: داروهای چربی سوز افسانه است و  داروهایی به عنوان ضد چاقی و لاغری ممکن است 10 درصد چاقی را کم کنند لذا مردم گول تبلیغات را نخورند و تعداد محدودی دارو برای کاهش چاقی وجود دارد که مردم بهتر است با نظر پزشک مصرف کنند.

 

این پزشک فوق تخصص غدد و متابولیسم بالغین رژیم غذایی و ورزش را از مهم ترین عوامل پیشگیری وکنترل چاقی دانست و خاطرنشان کرد: تبلیغ داروهای ضد چاقی ممنوع و غیرمجاز است و مصرف قرص‌ها و داروهای لاغری عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد، درمان چاقی سخت است و تاکید می‌شود که رژیم غذایی و فعالیت ورزشی در برنامه گنجانده شود که موجب کاهش چاقی است.

 

شفیعی گفت: احتمال چاقی فرزند در صورت چاقی یکی از والدین 45 درصد است و اگر هر دو والدین چاق باشند فرزند آنها بین 60 تا80 درصد چاق می‌شود پس تغییر شیوه زندگی و برنامه ریزی باید از پایه و اساس شکل گیرد تا جامعه ای سالم داشته باشیم.

 

وی یادآور شد: یکی از درمان‌های چاقی انجام عمل جراحی با نظر پزشک و انجام آزمایش ها لازم است.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------