اضافه وزن در 70 درصد ایرانیان بالای 20 سال

اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,نمره پلی‌ژنیک

شناسایی پنج بیماری خطرناک با نمره پلی‌ژنیک

نوع جدیدی از تجزیه و تحلیل ژنوم توسعه داده شده است که ادعا می‌شود قادر به ترکیب حجم زیادی ازانواع مختلف ژنتیکی به یک "نمره…
مشاور،مشاوره آنلاین
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


اضافه وزن در 70 درصد ایرانیان بالای 20 سال  اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی, اضافه وزن

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم بالغین با اشاره به این که شیوع چاقی در جامعه روندی صعودی پیدا کرده است، گفت: در ایران طبق آمار جدید 70 درصد افراد بالای 20 سال دچار اضافه وزن هستند و سالانه یک درصد به این جمعیت اضافه می‌شود. 

به گزارش ایسنا، «محمدرضا شفیعی‌پور» امروز 25 دی ماه در جمع خبرنگاران شیوع چاقی و افزایش وزن افراد در جامعه را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: چاقی در تعریف عامیانه عبارت است از انباشته شدن چربی در بدن و افزایش بیش از حد وزن بدن که باید با فعالیت‌های ورزشی و تحرک مانع چاقی و اضافه وزن شویم و در این رابطه توازن در مصرف غذا در داشتن وزن ایده آل موثر است.

 

وی با اشاره به اینکه شیوع چاقی در جامعه روندی صعودی پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: در ایران طبق آمار جدید 70 درصد افراد بالای 20 سال دچار اضافه وزن هستند و سالانه یک درصد به این جمعیت اضافه می‌شود.

 

این فوق تخصص غدد و متابولیسم بالغین این آمار را نگران کننده خواند و افزود: مردم باید روش تغذیه خود را تصحیح کنند ضمن این که ورزش را در برنامه خود قرار دهند، چون چاقی عامل خطری برای بروز بسیاری از بیماری‌های قلبی، عروقی و مغزی است.

 

شفیعی‌پور در خصوص علل بروز چاقی تصریح کرد: نقص ژنتیک، مصرف فست فودها، مصرف چربی، قند و تنقلات، کاهش مصرف سبزیجات، کاهش فعالیت بدنی و ماشینی شدن انجام امور منزل، کم تحرکی، افزایش سرگرمی، افزایش شغل‌های پشت میزنشینی، عوامل اجتماعی از جمله کاهش آگاهی مردم در طبخ غذا و نداشتن برنامه مدون برای دانش آموزان موجب بروز چاقی است.

 

وی با بیان این که کم کاری تیروئید فرد را مستعد چاقی می‌کند و توصیه تغذیه‌ای و ورزش در این مورد موثر و مفید است، خاطرنشان کرد: داروهای چربی سوز افسانه است و  داروهایی به عنوان ضد چاقی و لاغری ممکن است 10 درصد چاقی را کم کنند لذا مردم گول تبلیغات را نخورند و تعداد محدودی دارو برای کاهش چاقی وجود دارد که مردم بهتر است با نظر پزشک مصرف کنند.

 

این پزشک فوق تخصص غدد و متابولیسم بالغین رژیم غذایی و ورزش را از مهم ترین عوامل پیشگیری وکنترل چاقی دانست و خاطرنشان کرد: تبلیغ داروهای ضد چاقی ممنوع و غیرمجاز است و مصرف قرص‌ها و داروهای لاغری عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد، درمان چاقی سخت است و تاکید می‌شود که رژیم غذایی و فعالیت ورزشی در برنامه گنجانده شود که موجب کاهش چاقی است.

 

شفیعی گفت: احتمال چاقی فرزند در صورت چاقی یکی از والدین 45 درصد است و اگر هر دو والدین چاق باشند فرزند آنها بین 60 تا80 درصد چاق می‌شود پس تغییر شیوه زندگی و برنامه ریزی باید از پایه و اساس شکل گیرد تا جامعه ای سالم داشته باشیم.

 

وی یادآور شد: یکی از درمان‌های چاقی انجام عمل جراحی با نظر پزشک و انجام آزمایش ها لازم است.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------