درمان بیماری های خونی با بافت مصنوعی مغز استخوان

اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,لنز

لنزهای چشمی باعث آلودگی آب‌ها می‌شوند

دانشمندان به تازگی دریافتند که لنزهای چشمی در فاضلاب‌ها منجر به آلودگی پلاستیکی آب‌ها می‌شود. به گزارش فارس، دانشمندان…
مشاور،مشاوره آنلاین
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


درمان بیماری های خونی با بافت مصنوعی مغز استخوان اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, بیماری های خونی
محققان دانشگاه بازل در سوییس موفق به تولید توده مصنوعی مغز استخوان شدند که در درمان بسیاری از بیماری های خونی کشنده موثر است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، مغز استخوان بافت نرم و پررگی است که روی داربستی به نام بافت همبند و روی آن سلول‌های گوناگون خونی، خونساز و چربی قرار دارد. در صورتی که مغز استخوان به هر دلیل وظایف خود را به درستی انجام ندهد، بیماری های جدی بروز می کند. خونسازی مهمترین وظیفه مغز استخوان است.

محققان دانشگاه بازل برای حل مشکلات مربوط به مغز استخوان، موفق به تولید توده مصنوعی مغز استخوان شدند. این بافت مصنوعی روی داربستی سه بعدی از جنس سرامیک ساخته می شود. این داربست درون یک راکتور زیستی با سلول های بنیادی مزانشیمی انسان ترکیب می شود.

سلول های بنیادی مزانشیم در ترمیم بافت هایی با منشا مزانشیمی مثل استخوان، غضروف، ماهیچه، تاندون و چربی شرکت می کند. این فرآیند باعث می شود بافت مصنوعی عملکردی مشابه بافت طبیعی داشته باشد.

 

آزمایش ها نشان داد این بافت مصنوعی با ترکیب با سلول های مزانشیمی، حاوی دو رکن مهم به نام نیایاخته یا سلول پروژنیتور و سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که دقیقا عملکرد مغز استخوان طبیعی را شبیه سازی می کند.

 

این دستاورد در درمان بیماری های خونی مانند لوسمی حائز اهمیت است و نقش بسزایی در غربالگری انواع داروهای جدید دارد.

 

نتایج این مطالعه در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------