اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,فشار خون

حل مشکل فشار خون با زهر خفاش خون آشام!

محققان دانشگاه کوینزلند استرالیا از شناسایی پپتیدهای جدیدی در سم خفاش های خون آشام خبر داده اند که از آنها می توان برای…


پیوند مفاصل آسیب دیده با سلول های بنیادی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, پیوند مفاصل
محققان راهکار جدیدی برای پیوند مفاصل آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی ابداع کردند که نویدبخش بهبود جراحات استخوانی در پی ابتلا به بیماری هایی همچون سرطان، پوکی استخوان و یا آسیب های حاصل از تروما است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، در حال حاضر مشکلات مفاصل از طریق جایگزین کردن مفاصل مصنوعی یا اهدایی یا سایر اندام های بدن شخص بیمار، درمان می شود. اما در بسیاری از موارد، سیستم ایمنی بدن بیمار این نوع پیوند را پس می زند، بافت های متصل کننده یا عروق شکل نمی گیرند یا در بیماران خردسال، بیش از اندازه رشد می کنند.

 

به همین علت ساخت مفاصل با استفاده از سلول های بنیادی شخص بیمار به عنوان یک راهکار جایگزین انتخاب شده است. اما ساخت این مفاصل با ابعاد و شکل مناسب امری دشوار است.

 

بر این اساس، محققان بنیاد سلول های بنیادی نیویورک تکنیک جدیدی با عنوان SATE ارایه کردند که بر اساس آن می توان از طریق ساخت اجزای کوچکتر استخوان و ترکیب آن ها به شکل مفصل موردنظر، محدودیت های موجود در خصوص شکل و اندازه مفاصل تولید شده در آزمایشگاه را مرتفع کرد.

 

محققان با استفاده از این تکنیک توانستند برای استخوان ناقص ران یک خرگوش که حدود 30 درصد از کل حجم استخوان را تحت تاثیر قرار داده بود، یک قطعه پیوندی تولید کنند. برای این منظور ابتدا استخوان را اسکن کردند تا اندازه و شکل قطعه موردنظر را به دقت تعیین کنند و سپس مدلی از آن را تولید کردند.

 

در مرحله بعد این مدل را به قطعه های کوچکتر تقسیم کرده و برای هر قطعه یک چهارچوب ساختند. سپس این چهارچوب ها توسط سلول های بنیادی پرتوان مهندسی شده، پر شد و درون دستگاه خاصی قرار گرفت که برای تولید استخوان در اندازه های مختلف طراحی و ساخته شده است.

 

پس از رشد سلول ها درون چهارچوب ها، قطعات استخوان را با استفاده از چسب استخوان به شکل یک مفصل پایدار و کامل به هم متصل کردند.

 

گزارش کامل این تحقیقات Scientific Reports منتشر شده است.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------