جناب علم الهدی خطبه معروف اشکنه به جای مرغ را دوباره بخوانید/ آقای قالیباف مشهد منتظر شماستاخبار,اخبار سیاسی,اصولگرایان

حالا و در این شرایط که عناصر اپوزیسیون و ضد انقلاب وارد معرکه شده اند زمان برای رقابت سیاسی مناسب نیست. اکنون دقیقا همان زمانی است که این چهره ها که حتما مورد اعتماد بخشی از مردم هستند باید با یادآوری خاطرات توصیه به اشکنه خوری پا به میدان گذاشته و در جهت آرام سازی فضا اقدام کنند .

به گزارش نامه نیوز، ظهر روز گذشته در چند شهر کشور تجمعات غیرقانونی اعتراضی برگزار و متاسفانه در برخی از آنها شعارهای ساختارشکنانه نیز سرداده شد . آنچنان که عنوان شده بهانه این تجمعات گرانی و وضع اقتصادی بوده وآنطورهم که مسئولان مربوطه اعلام کرده اند گویا بخشی از تجمع کنندگان همان افرادی هستند که در ماجرای موسسات اعتباری متضرر شده اند . 

 

آنچه روز پنج شنبه در این چند شهر رخ داده است البته زوایای بسیار مهمی دارد که بررسی آنها اهمیت بسیار زیادی دارد . 

 

واقعیت این است که در اینکه وضعیت اقتصادی کشور مناسب نیست و مردم با فشارهای معیشتی زیادی مواجه هستند هیچ تردیدی نیست. گرانی ، امرار معاش را سخت کرده و بنا به آمارهایی که از سوی برخی مقامات دولتی هم اعلام شده است نرخ بیکاری از چالش های اساسی است که این دولت با آن مواجه است . در اینکه مردم حق دارند گله داشتند باشند و این گله خود را هم بیان کنند تا به گوش مسئولان برسد هم هیچ تردیدی نیست و اساسا قرار «انقلاب» هم با مردم همین بوده است . اینکه هر تجمع و اجتماعی که مردم منتقد در آن حضور دارند به بیگانگان نسبت داده شود هم حتما نه نزدیک به واقعیت است و نه از انصاف بهره ای برده است .  اما آیا در مورد اخیر تجمعات غیر قانونی ساختار شکنانه در مشهد و چند شهر دیگر هم همین شرایط برقرار بوده است؟ 

 

با این پیش زمینه های ذهنی اجازه بدهید آنچه رخ داده است را مرور کنیم :

پس از ماجرای تخلفات برخی موسسات اعتباری و متضرر شدن بخش قابل توجهی از مردم که اعتماد کرده و دار و ندارشان را به این موسسات سپرده اند تنها راه رساندن پیامشان به مسئولان را تجمع و تحصن در اماکن مختلف دانستند . نمونه این تجمعات در نمایشگاه مطبوعات تهران ، مقابل برخی نهادهای حاکمیتی و برخی نقاط دیگر شهرها قابل مشاهده بوده است. تجمعاتی که با تابلو نوشته ها و شعارهایی در جهت اعلام وضعیت اشان و درخواست حل مشکلاتنشان همراه بوده است.

 

از قرار گویا بنا بوده تجمعات روز پنج شنبه نیز از این جنس باشد .اما نکته متمایز کننده این تجمع البته این بوده که شعارهای ساختار شکنانه ای مطرح شده و توهین هایی نسبت به شخص رییس جمهور صورت گرفته است . البته نکته دیگری که وجه تمایزی دیگر بوده است اینکه برخی مخالفان و رقبای سیاسی دولت به شکل عجیبی با این ماجرا مواجه شده اند. برخی از آن ها به جای نفی و تقبیح برگزاری این تجمعات غیر قانونی و ساختار شکنانه نوک پیکان حملات خود را به سمت شخص رییس جمهور و دولت گرفته اند.

 

مصاحبه های آنها در رسانه ها تعجب برانگیز شده است.

مثلا نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس گفته است: «بنده برخی بی‌تدبیری‌ها و مجموع رفتاری که دولت نسبت به آنها بی‌توجهی کرده چه در موضوع سپرده‌گذاران و چه در ارتباط با مؤسسه پدیده و سایر مسائلی که متأسفانه به آنها اعتنا نشده و حقوق مردم تضییع شده مشکل اصلی می‌دانم. مردم در هر صورت در این مسائل باید یک جایی حرف‌شان شنیده شود. ما چندین ماه است که سؤال از رئیس جمهور را مطرح کرده‌ایم.

 

با توجه به اینکه بیش از ۱۴۰ نماینده هنوز نتوانستند این سؤال خود را مطرح کنند و رئیس جمهور را به مجلس بیاورند تا به این موضوع پاسخ دهد مردم بی‌پناهی که دست‌شان به جایی نمی‌رسد چه کار کنند؟. بنده امروز مقصر اصلی را در ارتباط با مشکل سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری دولت می‌دانم که با بی‌تدبیری خود در همه ابعاد امروز زمینه اعتراضات را فراهم می‌کند. مردم ما حق دارند در ارتباط با حقوق تضییع شده خود به جایی پناه ببرند وقتی امروز کسی نیست که به آنها پناه دهد و حرف‌شان را بشنود و نماینده‌های آنها هم در مجلس نمی‌توانند حرف خود را مطرح کنند و متأسفانه با سوءمدیریتی که با یک دیکتاتوری فراوان حتی (که اجازه نمی‌دهند این مسائل مطرح شود)‌ نتیجه آن این خواهد شد که مردم به این شکل تجمع و مسائل خود را به یک شکلی طرح کنند.

 

بنده ضمن اینکه باید از مردم مظلوم سراسر کشور در ارتباط با این سوءرفتارها به این شرایط افتاده‌اند عذرخواهی می‌کنم، هشدار می‌دهم که بی‌تدبیری دولت در ارتباط با احقاق حقوق این مردم زمینه بسیاری از مسائل را ممکن است در کشور فراهم کند و انتظار ما این است که هیأت رئیسه مجلس از این خودکامگی و سوءمدیریت - که جلوی سؤال نمایندگان را نسبت به رئیس جمهور گرفتند - دست بردارند و اجازه دهند که مجلس از حقوق قانونی خود نسبت به پیگیری مطالبات مردم استفاده کند و دستگاه‌ها را به رعایت حقوق مردم ملزم کند.»

 

برخی از شخصیت های دیگر هم که انتظار می رفته به گونه ای دیگر سخن بگویند و شرایط را برای مردم تبیین کنند حرف های دیگری زده اند که قطعا مناسب شرایط حال نیست.

 

مثلا در اظهار نظری محمد باقر قالیباف گفته است : «عرصه امروز کشور برای برخی آقایان مسئول کشور، عرصه مال، قدرت و منال و پول بوده و به کسی تعارف نمی‌کنند.امروز ۴ درصدی‌ها در کشور افرادی هستند که قانون را به راحتی در کشور دور می‌زنند و زندگی مردم را له می‌کنند و فرصت را به مردم در تصمیم‌گیری‌ها نمی‌دهند.»

 

و البته در ادامه آیت الله علم الهدی نیز گفته است: «امروز در برابر وضعیت  اقتصادی ، رفاه و زندگی‌ مردم ‌ شرمنده_هستیم ».

 

نمونه این اظهارات و مواضع در برخی کانال های تلگرامی متعلق به مخالفان دولت زیاد است. برخی دیگر نیزبه صورت صریح تر تلاش می کنند روی این موج انتقادی سوار شده و سیاست خود را برای فشار به دولت و ادامه بازی های سیاسی زمان انتخابات پیش ببرند.

 

حالا در همین جا باید چند مساله مهم را یادآوری کرد. 

۱- این تجمعات بلافاصله بعد از شروع با کاور خاص رسانه های اپوزیسیون و کانال های تلگرامی خارج از کشور به جهت حمایت و گسترده تر کردن آن مواجه شد. سوال این است که این طیف از اصولگرایان که اکنون به صرافت دفاع و حمایت از تجمعات اینچنینی افتاده اند دقیقا در چه زمینی بازی می کنند ؟آیا به جهت اینکه در این تجمعات شعار توهین آمیز علیه رییس جمهور قانونی کشور سر داده شده است و چون این آقایان مخالف آقای روحانی هستند باید به دفاع از تجمع کنندگان و اقداماتشان پرداخته و خم به ابرویشان نیاوردند که چه رخ داده است؟

 

۲- آیا این آقایان گوششان را بر سایر شعارهای مطرح شده بسته اند ؟ آیا در ادامه دفاعیاتشان از این تجمعات حاضرند از شعارهای ساختارشکانه ضد حکومتی هم دفاع کنند ؟

 

۳- آیا این آقایان در شرایط مشابه قبلی هم همین مواضع را داشته اند . آیا این سخنان مربوط به آیت الله علم الهدی نیست که در زمان دولت آقای احمدی نژاد و اعتراض به گرانی های سرسام آور گفته بودند :« امكانات غذايي زندگي خودتان را تهيه كنيد؛ بنا نيست زندگي شما هر جور كه قبلاً مي گذشته الان هم همان طور باشد. اگر مرغ در دسترس نيست آن را با يك ماده پروتئيني ديگر جايگزين كنيد. مشهدي‌ها مگر اشكنه پياز داغ را يادتان رفته و آن زندگي را فراموش كرده‌ايد؛ مگر قرار است برنامه همان باشد كه قبلاً ‌بوده است.شما مردم قدرت داريد تا وارد ميدان كار شويد و نيازهايتان را برطرف كنيد. افغانستان انبار جوي دنياست. جو را از افغانستان وارد كنيد و كارشناسان خوراك ابتكار كنند و براي خوراك مرغ چاره ديگري بينديشند.دشمن مي خواهد به خاطر شكم ما را از پا درآورد. چرا توكلتان از خدا قطع شده است؛ مگر به خدا معتقد نيستید.»

 

۴- اکنون که کانال های ضد انقلاب و اپوزیسیون با سرعت هر چه تمام تر تلاش می کنند تا این تجمعات را گسترش داده و هدایت کنند . سوال این است که موضع شما دقیقا در این مورد چیست ؟ دفاع از تجمعات یا سعی و تلاش در آرام کردن شرایط ؟ 

 

واقعیت این است که طیف اصولگرایان منتقد دولت در ادامه اشتباهات خود یک اشتباه راهبردی دیگر هم مرتکب می شوند . اشتباهی بزرگ که حتما هزینه های سنگینی هم خواهد داشت . آنها فراموش کرده اند که حسن روحانی اگر چه فرد مطلوب آنها برای ریاست جمهوری نیست اما او هم منتخب اکثریت قابل توجه کشور است و هم رییس جمهور قانونی کشور که مسئولیت هدایت دولت را هم بر عهده دارد.

 

حالا و در این شرایط که عناصر اپوزیسیون و ضد انقلاب وارد معرکه شده اند زمان برای رقابت سیاسی مناسب نیست. اکنون دقیقا همان زمانی است که این چهره ها که حتما مورد اعتماد بخشی از مردم هستند باید با یادآوری خاطرات توصیه به اشکنه خوری پا به میدان گذاشته و در جهت آرام سازی فضا اقدام کنند . شاید شهردار سابق تهران هم که این روزها سرش به آموزش های  خلبانی گرم شده و تصاویرش به عنوان خلبان هواپیماهای مسافربری در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود بد نباشد سفری هم به مشهد داشته باشد و به جای یادآوری تعجب آور مباحث شکاف برانگیز ۴ درصد و ۹۶ درصد آن هم در این وضعیت ، برای مردم شهرش در مورد زمین بازی طراحی شده در خارج کشور هشدار دهد . «فتنه اقتصادی» طرح جدیدی است که باید مراقب آن بود.

 

یادمان باشد همه در یک کشتی نشسته ایم‌؛ حتی اگر روحانی رییس جمهور مطلوب مخالفانش نباشد.

 

یاسین سیف اللهی

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------