ولایتی چگونه اصلاح‌طلبان را از برنامه‌های روز دانشجو حذف کرد؟اخبار,اخبار سیاسی,علی‌اکبر ولایتی و فرهاد رهبر

بر اساس آنچه فعالان دانشجویی به اعتمادآنلاین گفتند به آنان مجوز دعوت از چهره اصلاح طلب برای سخنرانی مراسم روز دانشجو داده نشده است. این محدودیت‌ها در حدی بوده که حتی شامل محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران و صادق زیباکلام، استاد دانشگاه آزاد نیز شده و به انجمن اسلامی دانشگاه آزاد تهران جنوب اجازه دعوت از این دو چهره داده نشده است. در دانشگاه آزاد مشهد هم گرچه مجوز سخنرانی سه چهره اصلاح طلب صادر شده اما به دلیل تعلل هیات نظارت، وقت این افراد پر شد و نتوانستند برای سخنرانی به این دانشگاه بروند؛ تعللی که دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد مشهد می‌گوید عمدی بوده تا این چهره‌های اصلاح‌طلب برای سخنرانی به دانشگاه نیایند.

همه چیز بعد از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه آزاد اسلامی تغییر کرده است؛ از مدیران ارشد این دانشگاه گرفته تا اساتیدی که این روزها از سوی علی اکبر ولایتی به اتهام آنچه «هتاکی» خوانده، تهدید به اخراج می شوند. حالا هم نوبت دانشجویان رسیده و قرار است اولین مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد بعد از فوت آیت الله هاشمی متفاوت از سال های گذشته بدون حضور اصلاح طلبان برگزار می شود. 

 

تشکل های دانشجویی در دانشگاه آزاد که هر سال برای روز دانشجو محدودیتی برای دعوت از سخنرانان نداشتند امسال با قوانین دست و پاگیری مواجه شده‌اند. ابتدا معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد در دستورالعملی کلی فهرست 100 نفره ای از سخنرانان مورد تایید جهت حضور در مراسم ۱۶ آذر را برای تمامی واحدها ارسال کرد. در این فهرست نام هیچ اصلاح طلبی به چشم نمی خورد و در عوض چهره های نزدیک به جبهه پایداری و چهره های تندروی اصولگرا در این فهرست حضور داشتند.

 

گرچه بعد از اعتراض دانشجویان ابراهیم کلانتری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی یک قدم عقب نشینی کرد و گفت این لیست تنها یک لیست پیشنهادی بوده و تشکل های دانشجویی می توانند خارج از لیست نیز سخنران داشته باشد اما آنچه در عمل اتفاق افتاده است حکایت دیگری دارد. بر اساس آنچه فعالان دانشجویی به اعتمادآنلاین گفتند به آنان مجوز دعوت از چهره اصلاح طلب برای سخنرانی مراسم روز دانشجو داده نشده است. این محدودیت ها در حدی بوده که حتی شامل محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران و صادق زیباکلام، استاد دانشگاه آزاد نیز شده و به انجمن اسلامی دانشگاه آزاد تهران جنوب اجازه دعوت از این دو چهره داده نشده است. در دانشگاه آزاد مشهد هم گرچه مجوز سخنرانی سه چهره اصلاح طلب صادر شده اما به دلیل تعلل هیات نظارت، وقت این افراد پر شد و نتوانستند برای سخنرانی به این دانشگاه بروند؛ تعللی که دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد مشهد می گوید عمدی بوده تا این چهره های اصلاح طلب برای سخنرانی به دانشگاه نیایند.

 

علاوه بر این امسال ضوابط جدیدی برای اعطای مجوز به تشکل های دانشجویی به منظور دعوت از سخنرانان روز دانشجو وضع شده است؛ در حالی که هر سال تنها هیات نظارت دانشگاه مسئول بررسی صدور مجوز برای سخنرانان مراسم روز دانشجو بود اما امسال علاوه بر هیات نظارت دانشگاه، هیات نظارت استان نیز باید مجوزها را بررسی و تایید کند.

 

هیات نظارت استان تهران مجوز سخنرانی محسن هاشمی و صادق زیباکلام را صادر نکرد

سینا صادقیان، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد تهران جنوب با تایید لیست 100 نفره ای که مسئولان ارشد دانشگاه آزاد برای سخنرانان روز دانشجو تهیه کرده اند گفت: «این لیست 100 نفره در سایت معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد هم وجود دارد که همه این 100 نفر اصولگرا هستند. البته بعد از فشار رسانه ای که وارد شد مسئولان دانشگاه آزاد اعلام کردند که این لیست پیشنهادی است و الزامی در آن وجود ندارد. با این حال عجیب است که چرا چنین لیستی که همه چهره های آن اصولگرا هستند به تشکل های اصلاح طلب پیشنهاد شده است.»

 

این فعال دانشجویی در همین حال یادآور شد: «گرچه بعد از فشار رسانه ای اعلام شد که این لیست پیشنهادی است اما چنین لیستی دست هیات نظارت را برای عدم تایید چهره های اصلاح طلبی که ما به آنان معرفی کردیم باز کرده است.»

 

صادقیان با بیان اینکه «هیات نظارت می گوید کسانی که در این لیست 100 نفره هستند نیازی به صدور مجوز برای آنان نیست» اضافه کرد: «این لیست دست و پای ما برای معرفی سخنرانانی که مد نظر داریم را بسته و با محدودیت مواجه کرده است تا آنها با بهانه های مختلف سخنرانان ما را رد کنند و مجوز ندهند.»

 

او همچنین از ضوابط جدید در دانشگاه آزاد برای مراسم روز دانشجو خبر داد و گفت: «تا سال گذشته ما برای دعوت از سخنرانان خود برای روز دانشجو باید فقط از هیات نظارت دانشگاه درخواست مجوز می کردیم اما امسال رویه ای جدید باب شده است و بعد از تایید هیات نظارت دانشگاه، هیات نظارت استان هم باید سخنرانان را تایید کند.»

 

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد با اعلام این خبر افزود: «مثلا ما در دانشگاه تهران جنوب قصد داشتیم آقای محسن هاشمی رفسنجانی و صادق زیباکلام را برای سخنرانی روز دانشجو دعوت کنیم که هیات نظارت دانشگاه آنان را تایید کرد اما هیات نظارت استان تهران که ریاست آن را آقای تهرانچی بر عهده دارد، رد کرد و مجوز نداد.»

 

صادقیان با بیان اینکه «این اتفاق برای اولین بار است که می افتد و تا سال های پیش چنین رویه ای نبود» تصریح کرد: «ما امسال برای برگزاری روز دانشجو هفت خان رستم را رد کردیم. تشکل های اصلاح طلب در دانشگاه آزاد با محدودیت های زیادی مواجه شده اند در حالی که تشکل های اصولگرا مشکلی ندارند و همه برنامه هایشان سر جای خود است و بدون مشکل و محدودیت برنامه های خود را پیش می برند.»

 

او همچنین اظهار کرد: «تا قبل از فوت آیت الله هاشمی و در زمان حیات ایشان اداره تشکل ها حامی ما بود و حتی از نظر مالی نیز تشکل های دانشجویی را پشتیبانی می کرد اما بعد از فوت ایشان نه تنها خبری از پشتیبانی و حمایت نیست بلکه برای ما مانع هم ایجاد می کنند.»

 

هر سخنرانی خارج از لیست 100 نفره معرفی کردیم مجوز ندادند

محسن زیارتی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد بندرعباس هم از به وجود آمدن رویه جدید در دانشگاه آزاد در برخورد با تشکل های دانشجویی بعد از روی کار آمدن علی اکبر ولایتی خبر داد و گفت: «قبلا اداره تشکل های دانشجویی مستقل از معاونت فرهنگی بود اما در دوره جدید اداره تشکل ها را ذیل معاونت فرهنگی بردند و دیگر نهادی مستقل نیست و تصمیمات اداره تشکل ها همان تصمیمات معاونت فرهنگی است.»

 

او سپس درباره محدودیت های تشکل های دانشجویی اصلاح طلب دانشگاه آزاد برای برگزاری مراسم 16 آذر گفت: «ابتدا لیست 100 نفره ای ارائه دادند که همه چهره های آن از اصولگرا بودند اما بعد با فشاری که وارد شد گفتند دعوت از این لیست اجباری نیست اما اگر سخنرانان از این لیست انتخاب شوند نیاز به دریافت مجوز ندارند.»

 

زیارتی اضافه کرد: «به ما گفتند می توانید خارج از لیست هم سخنران دعوت و درخواست مجوز کنید اما ما هر کسی را معرفی کردیم مجوز ندادند. با اطلاعی که من از دانشگاه های آزاد سطح کشور دارم در همه جا وضع به همین منوال است و هر کسی خارج از لیست پیشنهاد شده رد کرده اند. فقط در تهران دانشگاه تهران جنوب به خانم پروانه سلحشوری که نماینده مجلس است مجوز دادند که البته آن هم به خاطر مقاومت دانشجویان بود و بعد از دوندگی زیاد این مجوز صادر شد.» 

 

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد بندرعباس با بیان اینکه «ما در دانشگاه خود برای حضور آقایان عمادالدین باقی، آرمان ذاکری و مصطفی محبی کیا درخواست مجوز کرده بودیم» گفت: «اما با هیچ کدام موافقت نشد و شاید فقط امسال استاندار بتواند برای ما سخنرانی کند.» 

 

زیارتی در همین حال درباره فعالیت تشکل های دانشجویی اصولگرا در دانشگاه آزاد گفت: «تشکل های دانشجویی اصولگرا در دانشگاه آزاد تنها بسیج دانشجویی و یک هیات دانشجویی مذهبی است که اینها مشکلی برای برنامه های خود ندارند و به صورت ممتد مراسم برگزار می کنند و حتی بیشتر از قبل حمایت می شوند.» 

 

او توضیح داد: «تشکل های دانشجویی اصلاح طلب که در سال های قبل امکان برگزاری مراسم داشتند وقتی برنامه ای برگزار می کردند درهای دانشگاه بسته می شد تا غیر از دانشجویان کسی به دانشگاه وارد نشود اما بسیج هر زمان برنامه ای برگزار می کند نه تنها درهای دانشگاه باز است بلکه با اتوبوس و مینی بوس شرکت کننده به دانشگاه می آورند.» 

 

زیارتی با بیان اینکه نحوه برخورد اداره تشکل های دانشجویی با تشکل های اصلاح طلب بعد از روی کار آمدن آقای ولایتی و فرهاد رهبر تغییر کرده است گفت: «می گویند باید فقط تشکل های انقلابی اجازه فعالیت داشته باشند و تشکل های غیرانقلابی نباید فعایت کنند که از نظر آنان تشکل های اصلاح طلب غیرانقلابی هستند.» 

 

هیات نظارت به عمد تعلل کرد تا صادقی و پزشکیان از سخنرانی در مراسم روز دانشجو پشیمان شوند

درخواست مجوز برای سخنرانان اصلاح طلب مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد مشهد هم مانند واحدهای دیگر این دانشگاه با مشکل برخورده است. بهزاد قاسمی، دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد گرچه گفت که هیات نظارت این دانشگاه مجوز سخنرانی را برای چهره های اصلاح طلب داده است اما این مجوز آنقدر دیر ارائه شد که برنامه های مدعوین پر شد. به اعتقاد او هیات نظارت وقتی فهمید که مدعوین ما جای دیگر برای سخنرانی دعوت شدند، مجوز سخنرانی آنان را صادر کرد.

 

قاسمی با بیان اینکه «ما برای گرفتن مجوز مشکلی نداشتیم اما هیات نظارت برای اعطای مجوز به ما تعلل زیاد کرد و این برای ما مشکل به وجود آورد» گفت: «سال های پیش اینطور بود هیات نظارت در ایام 16 آذر و ایام انتخابات هر روز جلسه برگزار می کرد که درخواست های مجوز را سریع بررسی کند. به گونه ای که اگر ما ساعت 12 ظهر درخواست مجوز می دادیم هیات نظارت همان روز جلسه تشکیل می داد و سریع تصمیم گیری می کرد. اما امسال هیات نظارت خیلی دیر و با تعلل زیاد تشکیل جلسه داد.»

 

دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد اضافه کرد: «ما برای دعوت از آقایان پزشکیان، صادقی و کواکبیان درخواست مجوز داده بودیم اما هیات نظارت بعد از دو هفته عدم تشکیل جلسه 4 شنبه هفته پیش جلسه برگزار کرد و مجوز داد و ما کمتر از یک هفته وقت داشتیم که مقدمات برگزاری مراسم را فراهم کنیم.»

 

او با بیان اینکه «این تعلل هیات نظارت در تشکیل جلسه و صدور مجوز باعث شد که آقایان پزشکیان و صادقی وقتشان پر شود» گفت: «به باور من هیات نظارت بعد از اینکه متوجه شد آقای پزشکیان و صادقی فرصت حضور در مراسم ما را ندارند و مطمئن شدند آنها به جای دیگری برای سخنرانی می روند مجوز سخنرانی آنان در دانشگاه ما را دادند. چون هم آقای پزشکیان و هم آقای صادقی روز سه شنبه اعلام کردند که در دانشگاه دیگری برای سخنرانی حضور دارند و فرادی آن روز، یعنی چهارشنبه هیات نظارت مجوز ما را داد.»

 

قاسمی افزود: «با این اوصاف بعد از اینکه سخنرانی این دو نماینده اصلاح طلب در دانشگاه آزاد مشهد کنسل شد ما دوباره درخواست دادیم که آقای یاسر هاشمی و غلامرضا انصاری جایگزین این دو نفر شوند که هیات نظارت به ما گفت تا بعد از مراسم 16 آذر دیگر جلسه ای تشکیل نمی دهد و عملا ما فقط برای مراسم روز دانشجو سخنرانی آقای کواکبیان را داریم.»

 

بعد از تغییر و تحولات در ساختار مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی حالا نوبت فعالیت های دانشجویی است. گرچه مسئولان جدید دانشگاه آزاد حاضر به پذیرش جناحی شدن این دانشگاه و در اختیار قرار دادن امکانات آن در دست جناح افراطی طیف اصولگرا نیستند اما آنچه تاکنون عملیاتی شده مهر تاییدی بر اعتراض هاست. در این میان بر اساس آنچه فعالان دانشجویی اصلاح طلب به اعتمادآنلاین گفتند تشکل های دانشجویی اصولگرا نه تنها محدودیتی برای برگزاری مراسم روز دانشجو ندارند بلکه حمایت نیز می‌شوند و درهای دانشگاه برای مدعوین آنان باز است.

 

 اعتمادآنلاین

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------