منتجب نیا: باید فضای دانشگاه منهای سیاست باشد/ تعیین فهرست سیاه و سفید در دانشگاه‌ها کار نادرستی استاخبار,اخبار سیاسی,رسول منتجب‌ نیا

قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت: باید فضای دانشگاه منهای سیاست باشد.

به گزارش ایلنا، رسول منتجب‌نیا عصر امروز در جمع دانشجویان دانشگاه‌آزاد واحد یاسوج با گرامیداشت ولادت پیامبر اسلام و امام صادق (ع) با بیان اینکه در آستانه روز دانشجو قرار داریم، اظهار داشت: روز دانشجو از آن جهت اهمیت پیدا کرد و در کشور ما از پیش از پیروزی انقلاب و پس از آن مورد توجه بوده که سه دانشجوی عزیز خون پاکشان را در راه آزادی، شرف و مبارزه با استکبار و استبداد نثار کردند.

 

قائم مقام حزب اعتماد ملی افزود: این دانشجویان با نثار خون خود نشان دادند که رژیم ستمشاهی با سرکوب کردن نمی‌تواند حاکمیت خود را تثبیت کرده و به دنیا ثابت کند که ایران و مردم ایران تسلیم شده‌اند و هیچ اعتراضی علیه استکبار وجود ندارد.

 

وی بیان کرد: از سال32 روز 16 آذر به‌عنوان یک جریان در دانشگاه‌های ایران مورد توجه دانشجویان قرار گرفت تا سال 48 که رژیم ستمشاهی وارد دانشگاه شد و دانشجویان را سرکوب کرد اما دانشجویان از پای ننشستند و همچنان این جریان را ادامه دادند تا به‌عنوان یکی از جریانات تاثیرگذار در پیروزی انقلاب قلمداد شود.

 

منتجب‌نیا با اشاره به نقش دانشجویان در پیروزی انقلاب عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب، روز دانشجو به‌صورت رسمی معرفی و 16 آذر به دانشجویان اختصاص داده شد تا دانشجویان در این روز جایگاه دانشجو در کشور و نقش بی‌نظیر دانشجویان و جوانان در حرکت‌های اجتماعی را مرور کنند و مسئولان نیز مرور کنند تا چه اندازه برای آزادی جوان و دانشجو ارزش قائل هستند.

 

قائم مقام حزب اعتماد ملی با بیان اینکه درباره آزادی دانشجو در دانشگاه چندین نگرش وجود دارد، تصریح کرد: نگاه اول آن است که دانشجویان آزادی مطلق دارند که هر کاری خواستند انجام دهند و هر چه خواستند بگویند که این همان آزادی است که قبل از انقلاب فرهنگی در کشور به وجود آمد و جمهوری اسلامی مجبور شد دانشگاه‌ها را تعطیل کند تا به قانون‌مداری برگردند.

 

منتجب‌نیا ابراز کرد: نگاه افراطی این است که ورود دانشجویان در مسائل سیاسی موجب اختلال و خدشه‌دار شدن علم و تکنولوژی می‌شود پس باید فضای دانشگاه منهای سیاست باشد تا اینکه رهبر انقلاب در یک کلام این تئوری و تفکر را رد کرده و بارها بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها تاکید کردند.

 

وی اظهار کرد: نگاه دیگر این است که دانشجو باید در سیاست ورود داشته باشد اما کانالیزه شود یعنی باید سیاست‌هایی که ما می‌خواهیم را دنبال کند و خودش اهل انتخاب و گزینش نباشد که این با آزادی دانشجویان مغایرت دارد.

 

قائم مقام حزب اعتماد ملی با تاکید بر اینکه دین اسلام با هرگونه اکراه حتی در انتخاب دین مخالفت می‌کند، گفت: نگاه چهارم نگاه معتدل و قانونمند است که فضای دانشگاه باید آزاد باشد و آزاداندیشی برای همه دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه در چارچوب قانون وجود داشته باشد.

 

منتجب‌نیا با بیان اینکه شأن دانشجو و استاد این است که خود انتخاب کند، نه دیگران برای او انتخاب کنند، ابراز کرد: اگر براساس قانون همه تشکل‌های مرتبط برای برنامه‌ریزی آزاد باشند، اگر اصولگرایان دانشگاه کرسی آزاداندیشی برگزار کرده و از هر دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب دعوت کنند و بالعکس اصلاح‌طلبان هم همین کار را انجام دهند امنیت دانشگاه خدشه‌دار نمی‌شود.

 

وی بیان کرد: ما معتقد به دین منهای سیاست و علم منهای سیاست نیستیم و دانشجو را در صورتی مفید می‌دانیم که سیاسی باشد. ما به کسانی که می‌گویند در سیاست دخالت نمی‌کنیم، می‌گوییم تو ناقص‌الخلقه‌ای که علم و تقوا داری اما سیاست نداری.

 

قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت: مسئولان دانشگاه‌ها از اینکه در دانشگاه مسائل سیاسی مطرح می‌شود نگران نباشند. طرح مسائل، اخبار و تحلیل‌های سیاسی هیچ‌گونه ضرری برای دانشگاه و امنیت دانشجویان ندارد بلکه جزو لوازم و ضرورت‌های دانشگاه است که باید به آن توجه کنند.

 

منتجب‌نیا اظهار کرد: شنیده‌ایم برخی دانشگاه‌ها لیست تعیین کرده‌ و گفته‌اند باید کسانی برای سخنرانی به دانشگاه دعوت شوند که در این لیست قرار داشته باشند. چنین تفکری غلط است. اصلاح‌طلب و اصولگرا دو بال انقلاب هستند. نباید یک بال را بشکنیم و بال دیگر را تقویت کنیم. نباید به هر بهانه‌ای کسی بخواهد آزادی اندیشمندان را بگیرد و کانالیزه کند و بگوید فقط کسانی باید سخنرانی کنند که من بگویم. اینکه بیاییم فهرست سیاه و سفید تعیین کنیم کار نادرستی است و امیدواریم چنین مساله‌ای واقعیت نداشته باشد.

 

وی بیان کرد: دانشگاه جای فعالیت سیاسی است، نه به معنای اینکه احزاب و تشکل‌ها بخواهند در دانشگاه نفوذ کنند و آنجا شعبه بزنند. به‌شدت با چنین چیزی مخالف هستیم. سیاست دانشگاه باید توسط دانشجویان اداره شود و امیدواریم مسئولان هم در این زمینه با آنها همکاری کنند.

 

منتجب‌نیا با تأکید بر اینکه نقد روحانی هم لازم است، گفت: من هم به‌عنوان طرفدار حسن روحانی و هم به‌عنوان رفیق 40 ساله او لازم می‌دانم دولت را نقد کنید. هیچ‌کس فراتر از نقد، نظارت، پرسش  و پاسخگویی نیست اما انتقاد باید سازنده باشد. شلوغ کردن و توهین انتقاد نیست بلکه تخریب دولت و نظام جمهوری اسلامی است.

 

قائم مقام حزب اعتماد ملی ابراز کرد: من نیز به‌خاطر عدم استفاده از جوانان در مدیریت‌ها از رئیس‌جمهور انتقاد دارم. اصولگراها از حسن روحانی انتقاد کنند اما اجازه دهند اصلاح‌طلبان هم اصولگراها را نقد کنند.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------