آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,رییس مجلس شورای اسلامی

لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی برای اجرا به رئیس‌جمهور ابلاغ شد

رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرد. به گزارش ایلنا، متن نامه رییس…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


محمدرضا خاتمی: چه حکومتی ساخته‌ایم که نخست وزیرش راس فتنه است و رئیس جمهورش منحرفاخبار,اخبار سیاسی,محمدرضا خاتمی

دبیرکل سابق جبهه مشارکت با بیان اینکه همگان بر نقش اصلاحات در اداره امور کشور و تحول آفرینی آن تاکید دارند و این موضوع به اجماع ملی تبدیل شده است، گفت: هر کسی که بیشترین مسئولیت را دارد باید بیشترین پاسخگویی را هم داشته باشد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا خاتمی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی، اظهار کرد: پاسداشت جنبش دانشجویی از زمان تاسیس دانشگاه ها تا به امروز این فرصت را فراهم کرده است، گرچه امیدواریم این حرکت ها و تحرکات و برنامه هایی که می تواند در عرصه دانشگاه ها باشد فقط منحصر به ۱۶ آذر نبوده و در طول سال شاهد آن باشیم.

 

وی افزود: دانشگاهیان از توان فکری خود و قدرت منطقی می توانند استفاده کرده و راهگشای بسیاری از مشکلات باشند، زیرا رسالت اصلی دانشگاه، تلاش برای آبادانی، عمران و توسعه کشور است و اگر امروز شاهدیم که در وضعیت به سامانی به سر نمی بریم، شاید به خاطر این است که نه اینکه دانشگاه ها نخواسته باشند بلکه نگذاشتند نقش خود را ایفا کنند.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه بیان کرد: در ۱۶ آذر و سال های نهضت ملی شدن صنعت نفت و قبل و بعد از آن هم دانشگاهیان به این نتیجه رسیده بودند که موانع اصلی توسعه، استبداد و بعد وابستگی و استعمار است در واقع سردمدار مبارزه با استبداد و استعمار، دانشگاه ها هستند اما چه آنهایی که مذهبی و یا غیرمدهبی بوده و نحله های مختلف فکری همه ایرانی هستند و همت اصلی خود را در راه مبارزه با استبداد و استعمار می گذارند و در کشور ما هیچ نهاد سیاسی یا اجتماعی و یا نهاد رسانه ای نیست که بتواند بخشی از این بار را به دوش بکشد و هزینه های آن را بپردازد.

 

خاتمی در ادامه با اشاره به مسائلی مانند فقر، بیکاری و اشتغال در جامعه، اظهار کرد: اگر از مردم در این زمینه سوال کنیم حتما دنبال عوامل آن می گردند که نهایتا هم بیشترین تقابل را با نهادهای حاکمیتی پیدا می کنند که اینها باید جوابگوی کردار خود باشند و زمانی هم که دانشگاه ها در مقابل آنها قرار گرفته و پرسش گری می کنند به مزاج برخی خوش نمی آید و نتیجه آن، محرومیت ها، گرفتاری های مختلف برای فعالان سیاسی و اجتماعی و یا ممنوعیت از تحصیل و ... خواهد بود اما در هر برهه ای از زمان شاهد هستیم که دانشگاهیان با شناخت درست از روزگار خود برنامه هایی را پایه ریزی می کنند.

 

نایب رییس مجلس ششم در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: امروز اجماع عموم مردم و عموم حاکمان  اعم از چپ، اصلاح طلب یا اصولگرا، تندرو یا کندرو بر این است که اوضاع کشور خوب نیست و اگر به رسانه های مکتوب و غیرمکتوب جناح های مختلف مراجعه کنید کاملا این وضعیت را می بینید. آنچه در کشور ما وجود ندارد کارآمدی و اصلاح امور است که باید صورت گیرد.

 

وی با بیان اینکه نباید منکر نقاط مثبت کشور هم شد، گفت: علیرغم همه مشکلات این روند طبیعی است که بگوییم به سوی اصلاح امور پیش می رویم هر چند کند و یا مایوس کننده است اما مردم صبوری از خود نشان می دهند. حداقل ما در دانشگاه ها هستیم و می دانیم که در کجا و در چه وضعیتی قرار داریم. آنچه هست، به فرهنگ ما برمی گردد.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین بیان کرد: اگر بخواهیم پیشرفت کنیم نیازمند وضعیت مستقل و مثبت در جامعه هستیم و مهمترین چیزی که در این زمینه وجود دارد تاکید همگان بر نقش اصلاحات در اداره امور کشور و تحول آفرینی آن است که امروز به اجماع ملی تبدیل شده است زیرا رفتاری که تا به امروز وجود داشته درست نبوده و نیازمند تغییرات اساسی است.

 

خاتمی با طرح این سوال که در این میان نقش دانشگاه ها چیست؟ گفت: سخت است در این مورد به نتیجه واحد رسید. رسالت اصلی پرچمداری که راهگشای مشکلات کشور باشد بر عهده دانشگاه ها است و اگر حل نشود ما دچار مشکلات عدیده ای می شویم. در این زمینه مقام معظم رهبری بر برپایی کرسی های آزاداندیشی در دانشگاهها تاکید داشتند که متاسفانه امروز این کرسی های آزاداندیشی از محتوا تهی شده و در حد شعار باقی مانده است اما چرا؟ زیرا کسانی که مسئول آن شده اند هیچ اعتقادی به اینها ندارند و ما اگر به ظرایف این مساله تکیه کنیم شاید بتوانیم وظایف خود را در این برهه خاص مشخص کنیم.

 

خاتمی خاطرنشان کرد: اولین چیزی که برای کرسی های آزاداندیشی مطرح می شود، مساله آزادی است، آزادی از همه چیز در محیط دانشگاه ها. این سوال مطرح می شود که چرا کرسی های آزاداندیشی در حوزه های علمیه برگزار نمی شود، به این دلیل است که حوزه ها تعلقات خاص، ایدئولوژیک و چارچوب های خود را دارند اما کرسی های آزاداندیشی مخصوص دانشگاه ها است که دانشگاهیان فارغ از ایدئولوژی و تعلقات مذهبی شان می توانند اظهارات خود را مطرح کنند.

 

نایب رییس مجلس ششم در ادامه سخنان خود اظهار کرد: بسیاری از مسائل فارغ از منازعات سیاسی در دانشگاه ها قابل بررسی است که می توانند ما را از دور عقب افتادگی رهایی دهد. به عنوان مثال چیدمان سیاسی کشورمان بر اساس نظارت استصوابی است. درست یا غلط بودن آن را کاری نداریم، در هر جایی که انتخابات باشد نظارت استصوابی هم وجود دارد اما باید ببینیم این شیوه منجر به چه نتایجی شده است. آیا کسانی که در درون مجلس رفته اند و یا درون نهادهای مختلف نظام رفته اند، بعد از نظارت استصوابی پاک دست تر بودند یا آن زمان که نظارتی وجود نداشت؟ آیا این کارها و نظارت ها کار کشور را به پیش برده است؟ بسیاری از این مسائل بحث حقوقی است. در قانون اساسی نظارت های مختلفی اعم از نظارت بر صداوسیما و حتی مجلس خبرگان هم نظارت بر رهبری دارد اما آیا این نظارت ها استصوابی است؟ آیا می توان به صداوسیما گفت پول خود را کجا خرج کرده ای؟ چرا در همه جا نظارت استصوابی انجام نمی شود؟

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مساله فساد، مدعی شد: آخر ما در چه مملکتی هستیم که برادر رییس جمهور فاسد است، برادر معاون اول فاسد است، برادر دو قوه هم همین طور. ما در مملکت نباید بنشینیم، آیا چنین چیزهای نباید بررسی شود؟ اگر وجود دارد ریشه این فساد در کجا است؟ چه ریشه یابی نمی شود؟

 

خاتمی ادامه داد: وضع قوه قضاییه را ببینید، آیا آن قوه قضاییه مستقل است؟ در همین قوه قضاییه عده ای هستند که به شدت طرفدار اعدامند. در وضع موادمخدر که بیشترین آمار اعدامی ها هم وجود دارد این همه سختگیری و اعدام که آبروی ما را در دنیا می برد آیا اثری داشته است؟ چرا جلوی رشد اعتیاد و قاچاق گرفته نشده است؟ ممکن است جواب اینها برای خیلی از ماها روشن باشد اما نیاز دارد به اینکه به صورت ریشه ای به این مسائل بپردازیم.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین اظهار کرد: مساله شفافیت یکی از عواملی است که می تواند به فساد کمک کند. مگر می شود پشت درهای بسته بنشینیم و مسائل را حل کنیم و بعد بگوییم با فساد مبارزه کردیم، راه هایی که در دنیا برای مبارزه با فساد رفته اند چه بوده است؟ تا چه اندازه شفافیت داشته اند؟

 

خاتمی با بیان این که «مسئولیت دیگر پاسخگویی است، هر کسی بیشترین مسئولیت و اختیار را دارد باید بیشترین پاسخگویی را داشته باشد» ابراز عقیده کرد:  ما چه ساخته‌ایم که یک رییس دولتش هم سالم در نیامده است، نخست وزیرش که راس فتنه، یک رییس مجلس اش در حصر، یک رییس مجلس اش مغضوب، یک رییس مجلس اش منکوب، یک رییس جمهوراش که خدا بهش رحم کرد و از دنیا رفت، یک رییس جمهورش ممنوع التصویر، یک رییس جمهورش منحرف ، نمی دانم چرا بررسی نمی‌کنید؟

 

وی در ادامه تاکید کرد: شاید یکسری مسائل را نتوانیم در دانشگاه ها مطرح کنیم و به صلاح هم نباشد مثل روابط منطقه ای، سوریه، عراق، افغانستان، یمن، هسته ای و ... اما باید حتما بررسی های کارشناسی بر این موضوعات انجام شود.

 

وی با بیان این اعتقاد که «مقاومت ها در برابر حرکت های دانشجویی خیلی زیاد است» ، گفت: مسائل باید کارشناسانه مورد رسیدگی قرار گیرد و راه حل برای آن ارائه شود. اگر دانشگاهیان بتوانند راه حل پیدا کنند تعیین کننده نتایج انتخابات و سرنوشت کشور خواهند بود، امیدوارم تحمل مسئولین هم بالا رود و فضای مناسبی را به خاطر این بحث ها فراهم کنند و به دلیل اظهارنظر و یا نظر احساسی نخواسته باشند که استاد یا دانشجویی را اخراج و از تحصیل محروم کنند، مساله بعدی التزام آنها به نتایج کار کارشناسی است و ما در دوران پرتلاطمی هستیم و وظیفه ما بالا بردن آگاهی و تحمل است.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------