آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , روحانی

روحانی: شرایط با تحریم‌های سال‌های ۹۰ و ۹۱ متفاوت است؛ امروز آمریکا در انزوا قرار گرفته

رئیس جمهور گفت: در طول ۴۰ سال گذشته مردم آزمایش خود را به‌خوبی پس داده‌اند و در همه فراز و نشیب‌ها از نظام، انقلاب، کشور و منافع ملی حراست…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


ردپای مرتضوی در پرونده پالیزدارباند امنیتی پالیزدار , متهمان پرونده پالیزدار

ردپای مرتضوی در پرونده پالیزدار

اتهام همه ما مشارکت در تشکیل باند امنیتی پالیزدار بود که بعد از رسیدگی‌های بدوی و دادگاه تجدیدنظر همه متهمان از اتهام مشارکت در تشکیل باند امنیتی تبرئه شدند. با این وجود وی طی چند فقره مصاحبه که آخرین آن‌ها در روزنامه شرق مورخ 18/7/92 بود، مجددا ما را باند پالیزدار خطاب می‌کند.

دادستان سابق تهران که این روزها با شکایت‌های متعددی روبه رواست در اظهار نظری دست از عادت دیرینه خود در وارد کردن اتهام  به افراد برنداشته و برای چندمین بار در رسانه‌ها متهمان پرونده پالیزدار را «باند پالیزدار» خطاب کرده است.

 

گویا قرار است این عادت دیرینه مرتضوی در اتهام زنی برایش گران تمام شود زیرا شکایت دیگری از او بابت وارد کردن این اتهام ثبت شده است.همچنین او در دفاع از خود گفته است که در پرونده متهمان پالیزدار هیچ نقشی نداشته و صادقیان در تصمیم گیری هایش مستقل عمل کرده است اما متهمان آن پرونده این ادعای مرتضوی را رد کرده و معتقدند در جای جای آن پرونده رد پای مرتضوی قابل مشاهده است.

شکایت دوباره از مرتضوی
پیمان حاج محمود عطار طی گفت‌وگویی با «قانون» با رد ادعاهای مرتضوی در بی تاثیر بودن در روند پرونده متهمان پرونده پالیزدار، گفت: دلیل شکایت ما در ابتدای سال ۹۲ همین باند خطاب کردن ما بود که جالب است همچنان دادستان سابق اصرار دارد ما را باند خطاب کند، نشان داد علاقه‌ای به ترک عادت اتهام زنی ندارد.

این وکیل دادگستری در توضیح جایگاه افترا در قوانین کیفری عنوان کرد: در قانون مجازات اسلامی ماده‌ای وجود دارد تحت عنوان اتهامی افترا که به معنای نسبت دادن صریح عمل مجرمانه برخلاف حقیقت و واقع به شخص یا اشخاص معین به یکی از طرق مذکور در قانون، مشروط بر این‌که صحت عمل مجرمانه نسبت داده شده، در نزد مراجع قضایی ثابت نشود.

وی خاطر نشان کرد: آقای مرتضوی بعد از دستگیری‌های گسترده بدون وجود پشتوانه حقوقی طی مصاحبه‌های گسترده‌ای در جراید و صداوسیما مدعی شد یک باند ضد امنیتی به ریاست عباس پالیزدار و تعدادی نماینده مجلس و کار‌شناسان رشته‌های دیگر شناسایی و دستگیر شده‌اند. وی افزود: از جمله افرادی که کاملاً غیرقانونی و بدون احضار قبلی بازداشت شد بنده بودم.

ما از اتهام «باند» مبرا شده ایم، باز هم اصرار به باند بودن دارد
وی در توضیح اتهام خود در آن پرونده گفت: اتهام همه ما مشارکت در تشکیل باند امنیتی پالیزدار بود که بعد از رسیدگی‌های بدوی و دادگاه تجدیدنظر همه متهمان از اتهام مشارکت در تشکیل باند امنیتی تبرئه شدند. با این وجود وی طی چند فقره مصاحبه که آخرین آن‌ها در روزنامه شرق مورخ 18/7/92 بود، مجددا ما را باند پالیزدار خطاب می‌کند.

پرونده با صدور برائت مختومه شد
عطار خاطر نشان کرد: بعد از اینکه پرونده با صدور برائت مختومه شد تعدادی از ما شکایتی علیه سعید مرتضوی و قضاتی که تحت مدیریت او دستورات خلاف قانون در جهت نقض حقوق شهروندی ما صادر کرده بودند در دادسرای انتظامی قضات و دادسرای کارکنان دولت مطرح کردیم. وی در ادامه تصریح کرد: بعد از مدت طولانی نسبت به دو تن از قضات تصمیم ‌گیری شد ولی متأسفانه نسبت به آقای سعید مرتضوی تصمیمی از سوی بازپرس پرونده صورت نگرفته است.

این شاکی پرونده پالیزدارتوضیح داد: مرتضوی در لایحه‌ای که به عنوان دفاع از خود به شعبه‌های کیفری استان در رابطه با اتهامات پرونده کهریزک داده بود مجددا تمام دستگیر شدگان و متهمانی که در پرونده پالیزدار با دستور ایشان تحت پیگرد قرار گرفته بودند و در ‌‌نهایت حکم برائت گرفته بودند را با عنوان اتهامی «باند پالیزدار» مورد خطاب قرار داد. این لایحه خود یک سند غیر قابل خدشه و جزو ادله ما در شکایت از مرتضوی به اتهام افتراو نشراکاذیب است.

اتهام مرتضوی افترا، نشر اکاذیب، هتک حرمت و حیثیت است
 این وکیل دادگستری تصریح کرد: همین رفتار مرتضوی باعث شد ما به اتهام افترا و نشر اکاذیب و هتک حرمت و حیثیت از سعیدمرتضوی در روزهای نخستین سال جاری به دادسرای تهران اقامه دعوا کنیم که به شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت ارجاع و باپرونده‌های دیگرمرتضوی ادغام شد.

تعلل دستگاه قضا باعث تکرار جرم افترا شده است
عطار با انتقاد از اطاله دادرسی در به نتیجه رسیدن این پرونده گفت: ۶ماه از شکایت ما از مرتضوی بابت افترا ونشر اکاذیب می‌گذرد اما هنوز این پرونده تعیین تکلیف نشده است و همین موضوع باعث شده باز هم مرتضوی ما را با عنوان اتهامی باند پالیزدار خطاب کند اگر این پرونده به نتیجه رسیده بود دیگر او جرات نداشت ما را باند خطاب کند.

نمی‌دانیم واقعا مرتضوی احضار شده است یا خیر؟
عطار در پاسخ به این سوال که مرتضوی گفته‌است  که در رابطه با پرونده شما احضار شده و به سوالات پاسخ داده است اما شما مدعی هستید او یا احضار نشده یا در دادسرا حاضر نشده است، دلیل این تناقض چیست؟ توضیح داد: در خصوص احضار یا عدم احضار به بازپرسی، رویه قضایی بر مبنای رعایت اصل انصاف است و ملاک دادرسی اسلامی مبتنی بر عدالت است.

وی ادامه داد: تاکنون که خود به عنوان یک وکیل هرگز ندیده بودم در پرونده‌ای شاکی و متهم با هم برای ارایه توضیحات در دادسرا حاضر نشوند ولی در این پرونده اگر احضار و یا بازجویی انجام شده است ما کاملا بی‌اطلاع هستیم که این خود یک ایراد به روند رسیدگی قضایی است.

 

من و همکارانم تا کنون ندیده بودیم که در مراجع قضایی جمهوری اسلامی ایران منفردا شاکی و متشاکی احضار شوند و بدون حضور متهم اظهارات شاکی ثبت بشود یا بدون حضور شاکی اظهارات متهم ثبت شود. عدالت ایجاب می‌کند که طرفین از اظهارات و ادله دیگری مطلع باشند. چون این رویه لازم الاجرا رعایت نشده ما معتقدیم تا کنون احضار نشده است.

مرتضوی چندین روز پرونده مرا روی میز خود نگه داشت
وی در ادامه با رد ادعای مرتضوی که گفته است در رابطه با پرونده پالیزدار، صادقیان اگر دستوری داده با نظر خودش بوده ومن بی‌اطلاعم، تاکید کرد: به چند دلیل معتقدم که صادقیان تمامی اعمالی را که انجام داده با دستور سعید مرتضوی بوده است. هنگامی که من به عنوان متهم دستگیر شدم صادقیان (بازپرس پرونده) قرار بازداشت موقت مرا صادر کرد و من به این قرار اعتراض کردم.

بر اساس قانون، بازپرس پرونده مکلف بود جهت رسیدگی به این در خواست در وقت اداری‌‌ همان روز پرونده را به دادگاه عمومی ارسال کند تا دادگاه تصمیم بگیرد که اگر درخواست من قانونی و درست است بلافاصله مرا آزاد کند اما پرونده به دفتر سعیدمرتضوی ارسال شد چند روز پرونده من روی میز سعید مرتضوی باقی ماند. با تاخیر چند روزه پرونده به دادگاه رفت و دادگاه هم قرار بازداشت مرا شکست و من آزاد شدم. اما‌‌ همان تاخیرچند روزه باعث شد من روزهای سختی را در انفرادی سپری کنم.

مرتضوی مانع آزادی عباس خجسته شد
این وکیل دادگستری خاطر نشان کرد: عباس خجسته نفر دیگری بود که در رابطه با پرونده پالیزدار مدت زیادی را در انفرادی سپری کرد صادقیان با توجه به سن بالای این فرد و مشکلاتی که داشت دستور آزادی اورا صادر کرد اما مرتضوی با دست خط خود در کاغذی با سربرگ مخصوص خود طی نامه‌ای به صادقیان دستور داد که حق آزاد کردن عباس خجسته را ندارد، با این دستور غیرقانونی ماه‌ها در بازداشت باقی ماند.

 

در حالی که عباس خجسته بعد از پایان رسیدگی قضایی از تمامی اتهاماتش برائت گرفت پس چطور مرتضوی مدعی شده صادقیان مستقل تصمیمات را در پرونده ما می‌گرفته!

وکیل مورد اعتماد مرتضوی را معرفی کردند تا ما را آزاد کند!
عطار در ادامه بیان ادله خود برای رد سخنان مرتضوی گفت: قانونا هرشخصی که اتهام امنیتی داشته باشد و وکیلی بخواهد اعلام وکالت از او را داشته باشد باید لایحه‌ای را مبنی بر آمادگی برای پذیرفتن وکالت زندانی امنیتی به همراه وکالت نامه به بازپرس مسئول رسیدگی به پرونده ارائه کند.

 

بازپرس پرونده هم باید لایحه و وکالت نامه را به بازپرس امنیتی تقدیم کند اگر بازپرس امنیتی صلاح دانست که آن زندانی وکیل داشته باشد با اعلام موافقت، مراتب را به بازداشتگاه امنیتی ارسال می‌کند آن‌جا ممکن است دو اتفاق بیافتد:

اول اینکه وکیل با حضور ماموران بازداشتگاه با متهم ملاقات داشته باشد و امضای وکالت نامه را از متهم بگیرد و در حالت دوم: بدون ملاقات وکیل با موکل، امضای متهم امنیتی گرفته شود که باید رئیس زندان، امضای متهم را گواهی کند و وکالت نامه به بازپرس امنیتی عودت داده شود.

 

در پرونده ما هرگز این روال قانونی انجام نشد و بنده که وکیل بودم و وکالت نامه دو وکیل هم در پرونده من وجود داشت، یک روز وکالت نامه‌های سفید امضایی برای مادرزندان آوردند و گفتند امضا کنید من اعتراض کردم که من وکیل دارم، اما رئیس بند که اکنون بازنشسته شده است، به من گفت این وکیل از دوستان دادستان تهران است و می‌تواند کار شما را سریع‌تر انجام دهد من هم سریع امضا کردم و چند روز بعد آزاد شدم.

وی در پاسخ به این سوال که شما این وکیل را دیدید؟ یا حق الزحمه‌ای پرداخت کردید؟ توضیح داد: یک ماه بعد از آزادی باسختی بسیارازطریق کانون وکلا شماره تلفنش راپیداکردم و بااو تماس تلفنی گرفتم. اما پولی بابت پرونده از ما نگرفت. بعدانیزاوراعزل کردم.

عطار ادامه داد: بعد‌ها که عیله صادقیان اعلام جرم و شکایت کردیم، قاضی پرونده از صادقیان پرسید مگر شما بازپرس پرونده نبودید و آیا وکالتنامه آن وکیل با دستور شما به بند امنیتی ارسال شده بود؟ آیا شما مراحل قانونی را طی کرده بودید؟ جواب صادقیان که در پرونده با دست خط خودش هم وجود دارد مبنی بر این است که فقط یک بار آن‌هم روزی که او با وکالت نامه‌های امضا شده ازمتهمین برای ثبت در پرونده آمده بود دیدار داشتم. با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که مرتضوی در جریان پرونده‌های ما بوده و تصمیمات با دستور او گرفته می‌شده است.

دوست مرتضوی وکیل پرونده‌های امنیتی می‌شد
وی در پاسخ به سوال دیگر ما که نقش این وکیل چه بود؟ حضور او چه سودی برای مرتضوی داشت؟ جواب داد: نمی‌دانم اما این تنها وکیلی بود به متهمان امنیتی تحمیل می‌شده است و در پروندهای مهم دیگری هم او وکیل پرونده بوده است./قانون

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------