آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , رییس دفتر رییس جمهور

رییس دفتر رییس جمهور: امیدواریم هفته آینده بودجه را تقدیم مجلس کنیم

رییس دفتر رییس جمهور اعلام کرد که امیدواریم شرایط به گونه ای پیش برود که هفته آینده بودجه را تقدیم مجلس کنیم. به گزارش ایسنا، محمود واعظی…


شفاف‌سازی حرف آخر  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,اعتراض‌های مردم

 

رفتارهای ساختار شکنانه‌ برخی در معدود شهرهای ایران که همراه با تخریب امول عمومی در دو روز گذشته بوده، باعث واکنش مقامات سیاسی کشور شده است. آنچه تا این لحظه مشخص است اعتراض‌های بحق مردم درباره وضعیت معیشتی و تنگناهایی که وجود دارد موجب سوءاستفاده برخی جریان‌های مشکوک قرار گرفته که هیچ نسبتی با مطالبات مردمی ندارد. اگر چه برخی نیز بر این نظرند که مخالفان دولت در این بین دوست دارند که بر طبل ناکارآمدی دولت بکوبند و از فضای به وجود آمده بهره برداری کنند و با توجه به اعتراض به گرانی، خدمات و دستاوردهای دولت را تحت‌الشعاع قرار دهند. آن هم دولتی که کمتر از 6 ماه پیش از مردم مجددا و برای دومین بار رای اعتماد گرفته است.

 

اغتشاشات؛ منکرات

رئيس ستاد امر به معروف و نهي از منكر كه در نشست اعضاي اين ستاد سخن مي‌گفت، ضمن تبريك فرا رسيدن ۹ دي، اين روز را از ايام‌ا... بسيار با عظمت، اثرگذار و سرنوشت‌ساز برشمرد كه مردم مسلمان ايران كه علاقه‌مندي خود را به اسلام، نظام جمهوري اسلامي و ولايت فقيه بارها اثبات كرده‌اند، در اين روز توانستند با حركتي خودجوش، كشور را از وضعيتي كه فتنه‌گران در سال ۸۸ به وجود آورده و اصل و اساس نظام را با تهديد مواجه كرده بودند نجات دهند. آیت‌ا... جنتی با اشاره به برگزاري تجمعات مردمي باشكوه در سالروز ۹ دي كه به منظور بزرگداشت اين روز در سراسر كشور برپا شده بود، از مردم مسلمان ايران تشكر كرد و افزود: از خداوند بزرگ مي خواهيم اين ملت را از آفات و بلايا حفظ كند و باران رحمت خود را بر آنها نازل كند.

 

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اغتشاشات چند روز گذشته در كشور، اضافه كرد: در اين اغتشاشات شاهد بوديم كه برخي اشرار در كنار افرادي كه به مشكلات اقتصادي معترض بودند قرار گرفتند و كار را به جايي كشاندند كه دشمنان كشور و به‌خصوص برخي مسئولان آمريكا از اين اغتشاشات حمايت كردند. اين اغتشاشات از جمله منكراتي هستند كه دليل به‌وجود آمدن آنها عدم برخورد با منكرات ديگري بوده است كه عامل به وجود آمدن گراني و ايجاد مشكلات اقتصادي بوده‌اند. دبیر شورای نگهبان ايرادات موجود در عملكرد مؤسسات مالي و بانك‌ها را از جمله منكرهايي دانست كه در كنار منكراتي مانند قاچاق، باعث مي‌شوند شرايط اقتصادي كشور دچار مشكل شود و چون دستگاه‌هاي نظارتي با اين منكرات برخورد جدي و اثرگذار نكرده‌اند، اقتصاد كشور دچار مشكل شده و در بين مردم ايجاد نارضايتي كرده است.

 

تجمع دانشجویان بسیجی

دیروزجمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران در تجمعی، اعتراض خود را نسبت به وضعیت اقتصادی اعلام کردند. ایسنا نوشت؛ دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران با ایجاد تجمعی جلوی در اصلی این دانشگاه در خیابان انقلاب اسلامی شعارهایی علیه وضعیت اقتصادی سر داده و حمایت خود را از نظام اعلام کردند. آنها با در دست‌داشتن پرچم قرمز یا حسین(ع) و پلاکاردهایی شعار‌هایی از جمله «ننگ ما ننگ ما مسئول بی‌درد ما»، «لبیک یا خامنه‌ای»، «مرفهین بی‌درد مایه ننگ ملت» سر دادند. بر روی سر در اصلی دانشگاه تهران شعارهایی همچون «لبیک یا خامنه‌ای»، «دانشگاه جای فتنه‌گر نیست» دیوارنویسی شد.

 

رد پای تکفیری‌ها

یکی از شهرهایی که روز گذشته با مشکلاتی روبه‌رو شد دورود لرستان بود. در این زمینه معاون سیاسی و امنیتی استانداری لرستان در مورد حوادث چند روز اخیر گفت: رد پای گروه‌های تکفیری، معاند و سرویس‌های اطلاعاتی بیگانگان در اغتشاشات شهر دورود مشهود است. به گزارش ایسنا، حبیب‌ا... خجسته‌پور افزود: در بررسی‌های به عمل آمده در درگیری‌های دیروز شهر دورود رد پای گروه‌های خارجی نمایان شده است. وی تصریح کرد: در این درگیری هیچ تیری از ناحیه نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی به سمت مردم دورود شلیک نشده است.

 

وی یاد آورد شد: در این درگیری هدف همه ما این بود که تجمع به صورت مسالمت‌آمیز پایان پذیرد، اما با توجه به حضور افراد و گروه‌های تکفیری، معاند و هدایت سرویس‌های اطلاعاتی بیگانگان متاسفانه 2 نفر حاضر در حادثه کشته شد. وی اظهار امیدواری کرد: در ادامه با درایت و همکاری مردم شاهد آرامش بخشی به مردم لرستان به‌خصوص مردم عزیز شهر دورود باشیم.

 

مجوزی صادر نشده است

همچنین استاندار تهران نیز در واکنش به حوادث اخیر ‌گفت: هیچ مجوزی برای برگزاری تجمع در تهران صادر نشده است، بنابراین هرگونه تجمع غیرقانونی است. حسین مقیمی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: هیچ درخواست مجوزی برای برگزاری تجمع به استانداری تهران نرسیده است و استانداری هم هیچ مجوزی صادر نکرده است. وی ادامه داد: بنابراین چون مجوزی صادر نشده است، برگزاری هرگونه تجمع در تهران غیرقانونی است.

 

برخورد با عاملان خشونت

وزیر کشور نیز با بیان اینکه همه افرادی که در این روزها مسببان پشت صحنه هستند و از فضای مجازی سوء استفاده کرده و ترویج خشونت کردند کاملا شناخته شده‌اند، گفت: قطعا با افرادی که مردم را به خشونت ترویج کردند برخورد می‌شود. فارس، نوشت: عبدالرضا رحمانی فضلی در اولین جلسه پنجمین دوره شورای عالی استان‌ها که به میزبانی وزارت کشور برگزار شد، در مورد حوادث اتفاق افتاده در روزهای اخیر در برخی مناطق کشور گفته: فرصتی بود تا همه کسانی که نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مردم بغض و کینه دارند و توطئه می‌کنند و ثبات بین مردم را نمی‌پسندند یک بار دیگر کاملا دستشان رو شود.

 

مطالبه‌گری ‌مردم

رحمانی فضلی ادامه داد: مطالبه‌گری مردم چیز جدیدی نیست، همیشه مردم برای درخواست مطالباتشان مراجعاتی به مسئولان داشته‌اند، چه در مقابل دولت، مجلس، استانداری‌ها و در جاهای دیگر تجمعاتی بوده است و همیشه دولت، مجلس، قوه قضائیه و مسئولان بر این بودند که اینگونه مراجعات را به‌گونه‌ای پاسخ دهند که به محل تجمع و اعتراضات کشیده نشود. وی ادامه داد: ما واقعا وارث مؤسسات مالی و نظام‌های مالی بوده‌ایم که هیچکدام از آنها در این دولت اتفاق نیفتاده و همه آنها برای زمانی است که بدون حساب و کتاب و نظارت و کنترل و مدیریت ایجاد شده‌اند و متأسفانه مردم اعتماد کرده‌اند و اینها هم به دلیل مدیریت غلط به شرایطی رسیدند که مردم دچار مشکل شدند.

 

تلاش برای رفع موانع

رحمانی فضلی بیان داشت: دولت بجد برای رفع موانع تولید و اشتغال کار می‌کند، ما مسائلی مثل بانک‌ها، بازنشستگان، پدیده و میزان را داشته‌ایم و همه اینها حل شده است. وی با تاکید بر اینکه مردم حتما حقشان را مطالبه کنند، اظهارداشت: آنهایی که این حق مردم را به گونه‌ای می‌خواهند مصادره کنند و به گونه‌ای با آن برخورد می‌کنند که نتیجه آن بی‌نظمی، بی‌قانونی، رعب، خشونت‌ورزی، آسیب‌رساندن به اموال عمومی مردم و به گونه‌ای باشد که چهره قانون‌مند و نظم‌مند و متعالی مردم ما را در عرصه بین‌المللی قانون‌شکن معرفی کند ما قطعا نمی‌توانیم چنین مسائلی را تحمل کنیم.

 

دشمنان مردم

رحمانی فضلی تاکید کرد مردم ما همین 80 میلیونی هستند که مستحکم نسبت به انقلاب و دستاوردهای آن حامی هستند، کسانی که این روزها با سوء استفاده از فضای مجازی خشونت‌ورزی را ترویج کرده‌اند و آموزش نظام درگیری، آموزش ساخت سلاح‌ها و آموزش ساخت مواد منفجره و تحریک آنها را به مقابله با پلیس و مأمورین، آتش‌زدن منازل و محل کسب مردم را رواج دادند، قطعا جزء مردم نیستند.

 

100 نفر

وزیر کشور اضافه کرد: از دیروز اقشار مختلف با ما تماس گرفته‌اند که اگر شما اعلام کنید ما حاضریم در هر مکانی که شما بگویید حضور پیدا کنیم و نسبت به این حرکات که بسیار اقل هستند و در هیچکدام تعداد عددشان به 1000 نرسیده، حضور یابیم.

 

نتایج مطلوب

وزیر کشور با تأکید بر اینکه موقعیت کشور ما در مباحث ملی و منطقه‌ای موقعیت بسیار مطلوب و برتری است، خاطرنشان‌کرد: ما توانسته‌ایم در حوزه اقتصادی در این 4 سال در سطح ارقام کلان اقتصادی موفقیت‌های زیادی را داشته باشیم که بی‌شک نمایندگان مجلس، همه ارکان نظام و مردم سهم اصلی را در آن دارند. ما تورم‌های 46 و 47 درصدی را که ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی بوده، توانستیم این رقم را به زیر 10 درصد برسانیم. وی ادامه داد: ما توانسته‌ایم رکود اقتصادی را که 8/5- بوده به رشد‌های 12 و 13 درصد سال قبل و ان‌شاءا... امسال به 6/5 حتما خواهد رسید. ثبات در حوزه عمومی بازار و شاخص‌ها و مؤلفه‌های بازار از نتایج بسیار خوب شکوفایی اقتصادی است.

 

ابراز تاسف شهردار

شهردار تهران از حوادث روز گذشته پایتخت ابراز تاسف کرد. محمدعلی نجفی با حضور در صحن علنی شورای شهر با اشاره به حوادث تهران گفت: از حوادث شنبه تهران ابراز تاسف می‌کنم چرا که برای ساعاتی خدمت‌رسانی به شهروندان را دچار اختلال کرد. در این حوادث خسارت‌های اندکی به تاسیسات و امکانات شهرداری تهران وارد شد. وی ادامه داد که عده‌ای با حرکت کور اقداماتی انجام دادند و به آنچه که متعلق به شهروندان است لطمه و خسارت وارد کردند.

 

اعتراضات غیرقانونی

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به حوادث و اتفاقات تهران، گفت: اعتراضات کف خیابانی هیجانی و غیرقانونی راه درست نیست، چرا که این انتقادات در اندک فریادهای تندروها محو می‌شود. محسن هاشمی در سی و چهارمین جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه در جلسه روز یکشنبه با اعضای شورای شهر وقایع اخیر تهران را بررسی کردیم، گفت: ما در موقعیت هوشیاری ملی قرار داریم و ما اعضای شورای شهر توصیه می‌کنیم که از فضای هیجانی پرهیز کنید، چرا که باید ملتی واحد بمانیم تا از گزند دشمن در امان باشیم و مجددا از ایجاد فضا برای رخنه تندروها در فضای کشور جلوگیری شود.

 

وی با بیان اینکه حق اعتراض قابل قبول است اما نحوه بیان انتقادات و مطالبات باید به شیوه قانونی و در چهارچوب رعایت قانون باشد، گفت: اعتراضات کف خیابانی هیجانی و غیرقانونی راه درست نیست، چرا که این انتقادات در اندک فریادهای تندروها محو می‌شود. به نوشته ایسنا؛ هاشمی با بیان اینکه پیگیری مطالبات به صورت مدنی و خارج از خشونت مناسب‌ترین روش است، گفت: باید قبول کرد که فشارهای اقتصادی و تبعیض طبقاتی وجود دارد که باید به آنها سر و سامان داد.

 

فراکسیون امید

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه فوق‌العاده هیات رئیسه این فراکسیون به ریاست محمدرضا عارف برای بررسی اعتراضات اخیر در برخی شهرهای کشور خبر داد. بهرام پارسایی اظهار کرد: نشست هیات رئیسه فراکسیون امید عصر امروز به ریاست آقای عارف برگزار شد و پس از ارائه تحلیل‌های نمایندگان، مقرر شد فراکسیون تا فردا نظرش را در قالب بیانیه‌ای اعلام کند. وی افزود: آنچه مورد توجه اعضای فراکسیون امید است این است که ما نیازمند یکپارچگی و انسجام ملی هستیم و مردم باید به این موضوع توجه داشته باشند و بدانند عده‌ای می‌خواهند برداشت سیاسی خود را از این مسائل داشته باشند. پارسایی یادآور شد: ضمن حرمت به حق و حقوق مردم، باید سعی شود فاصله بین اغتشاش و اعتراض بحق مردم حفظ شود.

 

اظهار نظر مدنی

همچنین نایب رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت به رسمیت شناختن اعتراض مدنی مردم از سوی مسئولان در عین حال خواستار برخورد با تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب شد. علی مطهری در یادداشتی با عنوان فرهنگ اعتراض که در اختیار ایسنا قرار داده، آورده است: «در کشور ما فرهنگ اعتراض وجود ندارد. هر تجمع اعتراض‌آمیزی به سرعت از شعارهای اولیه خود دور می‌شود و به خشونت می‌گراید. شاید علت آن این باشد که مجوز هیچ تجمعی صادر نمی‌شود و وزارت کشور همه تجمعات و اعتراضات مدنی را غیرقانونی می‌نامد. این در حالی است که قانون اساسی ما در اصل بیست و هفتم راه‌پیمایی را مشروط به اینکه مسلحانه و مخل احکام اسلام نباشد مجاز اعلام کرده است.

 

در کشورهایی که تمرین دموکراسی بیشتری دارند، در یک روز و ساعت مشخص هزاران نفر در مسیر معینی با حفاظت پلیس، راه‌پیمایی کرده و اعتراض خود را در موضوع معینی اعلام می‌نمایند و سپس سرکار خود می‌روند و این یک امر عادی است. وزارت کشور ما باید اعتراض مدنی را به رسمیت بشناسد و در صدور مجوز سخت‌گیری نکند و مردم نیز باید پایبند به لوازم اعتراض مدنی باشند. در چند روز اخیر اعتراضاتی عمدتا اقتصادی در برخی از شهرهای کشور انجام شد. این که مردم احساس آزادی می‌کنند و نظر خود را در قالب تجمع یا راه‌پیمایی بیان می‌نمایند یک نقطه مثبت و روشن برای جامعه ما و نظام جمهوری اسلامی است اما اینکه این اظهارنظرهای جمعی توأم با تخریب اموال عمومی و اخلال در نظم جامعه می‌شود یک نقطه منفی و تاریک است. مسئولان ما باید برای بخش اول این پدیده یعنی اظهارنظر مدنی و آرام مردم شرایط را مهیا کنند و با بخش دوم آن یعنی تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب به شدت برخورد نمایند.»

 

بازداشت در اراک

یک مقام مسئول در اراک از بازداشت حدود ۸۰ نفر در اتفاقات شنبه شب اراک خبر داد و گفت: حدود سه الی چهار نفر دچار مصدومیت شدند که مساله آنها جدی نبود. یک مقام مسئول در اراک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد اتفاقات شنبه شب در این شهر، گفت: عده‌ای قصد ورود و تخریب برخی از اماکن دولتی اراک را داشتند که با تدابیر اندیشیده شده مهاجمان به اهداف خود نرسیده و اکنون وضعیت شهر تحت کنترل است. وی افزود:‌ حدود سه الی چهار نفر دچار مصدومیت شدند که مساله آنها جدی نبود. وی در مورد میزان خسارات وارده به اماکن دولتی اراک گفت: هنوز برآورد خسارت نشده است.

 

شناسایی تخریب‌کنندگان

جانشین قرارگاه ثارا... تهران نیز در مورد حواث اخیر گفت: افرادی که اماکن دولتی را تخریب کردند، بدانند که شناسایی شدند و آنها باید حتما پاسخگوی اقداماتشان باشند. سردار محمد اسماعیل کوثری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره آخرین وضعیت امنیت سطح شهر تهران افزود: به لطف خدا و با همت بلند نیروی انتظامی و عزیزان بسیج که از بعدازظهر دیروز به کمک عزیزان نیروی انتظامی رفتند، امنیت خوب و پایداری در سطح شهر تهران برقرار شده است.

 

وی با اشاره به معترضان اظهار داشت: افرادی که به اسم و شعار مبارزه با گرانی به خیابان‌ها آمدند، نشان دادند نه تنها قدمی برای مردم برنمی‌دارند، بلکه علیه امنیت مردم گام برداشته و اقدامات ناشایستی انجام دادند و بدانند مردم حرکات زشت آنها را زیر نظر دارند و اقدامات آنها را فراموش نمی‌کنند. سردار کوثری خاطرنشان کرد نیروی انتظامی خودش در حد خوبی از توانایی‌هایش استفاده کرده و با متانت توانسته این حرکت زشت را جمع کند و به لطف خدا شهر تهران از آرامش بسیار بالایی برخوردار است.

 

شناسایی شده‌اند

سردار کوثری در پاسخ به این سوال که با توجه به حمله به برخی از اماکن دولتی و حاکمیتی، برنامه‌ای برای محافظت از آنها از سوی قرارگاه ثارا... تهران مورد تمهید قرار گرفته است، ابراز داشت: قطعا برنامه‌هایی وجود دارد. افرادی که در این باره اقدام کرده و اماکن دولتی را تخریب کردند، بدانند که شناسایی شدند و آنها باید حتما پاسخگوی اقداماتشان باشند. جانشین قرارگاه ثارا... تهران در پاسخ به این سوال که آیا از تعداد بازداشت‌شدگان اطلاع دارید، بیان کرد: این موضوع را باید از نیروی انتظامی پرسید چون مسئولیت تامین امنیت و مقابله با این اقدامات را برعهده داشته‌اند.

 

آرمان 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------