آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , عراقچی

عراقچی: ماندن ایران در برجام به اقدامات اروپا بستگی دارد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفت: ماندن ایران در برجام به اقدامات کشورهای اروپایی، روسیه و چین بستگی دارد. عباس عراقچی که برای رایزنی…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


پورمحمدی:در قوه قضاییه و تعزیرات وجود یک قاضی و کارمند ناسالم مشکل‌ساز است  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,پورمحمد

وزیر سابق دادگستری گفت: متاسفانه با آنچه در قانون اساسی تصویب کردیم فاصله زیادی داریم. باید در بخش حقوق شهروندی پیشتاز از دیگران باشیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در مراسم معارفه وزیر جدید دادگستری گفت: ما پیشگام و پیشتاز از دیگران باید حقوق شهروندی را پاس بداریم و اجرا کنیم. دیگران نباید به ما یاد بدهند و حق ندارند ما را ارزیابی کنند و چنین جایگاهی را ندارند، اما همه اینها در گرو عمل ماست که ما با آن فاصله داریم. نباید شعار دهیم باید به وظایف خود عمل کنیم، چون وظیفه اصلی وزارت دادگستری این است.

 

وی افزود: متاسفانه رعایت حقوق مردم کمرنگ شده و این نکته اساسی است که باید به طور جدی تعقیب کنیم.

 

وزیر سابق دادگستری خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت‌های مختلف دو نکته را مورد تاکید قرار دادند. رهبر انقلاب در دیدار مسئولان عالی قضایی گفتند مهم ترین مسئله احیای حقوق عامه است و از قوه قضاییه خواستند این موضوع را در اولویت قرار دهند. جناب آقای رییس جمهور سالیان سال موضوع حقوق شهروندی را مطرح و دنبال کردند و منشور حقوق شهروندی را منتشر کردند. در واقعیت، آموزه های دینی ما بیش از هر چیز به رعایت حق و حقوق مردم تاکید دارد. قانون اساسی و قرآن و روایات نیز مملو از رعایت حقوق اعم از حق الله و حق الناس است. اگر تعبیر کنیم که اسلام عزیز ما در راس و شاخص برای رعایت حقوق و حق مداری است، سخنی دقیق و درست گفته ایم.

 

پورمحمدی افزود: امروز تابلوی اصلی نظام اسلامی باید رعایت حقوق مردم باشد و حقوق بشر باید از ما رعایت حقوق مردم را یاد بگیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه با آنچه در قانون اساسی تصویب کردیم فاصله زیادی داریم. باید در بخش حقوق شهروندی پیشتاز از دیگران باشیم. دیگران چنین جایگاه و وزنی ندارند که به ما این مسایل را یاد دهند. باید سربازی برای این نظام را بزرگترین افتخار بدانیم و بنده از اینکه این افتخار از ابتدای انقلاب نصبیم شده خدا را شاکرم.

 

پورمحمدی تصریح کرد: امروز نزدیک به 40 سال از عمر شریف این نظام می گذرد و حضور مردم در عرصه های مختلف موجب مباهات است و باید به این ملت افتخار کنیم.

 

وی گفت: خبرنگاری از من پرسید به خودت چه نمره ای می دهی، گفتم من به خودم نمره خوبی نمی دهم، هر چه قدر هم خلاق و مبتکر باشیم ما مدیران خیلی بدهکار مردم هستیم و به لطف خدا و گذشت مردم  نیازمندیم.

 

وزیر سابق دادگستری خطاب به آوایی گفت: به آقای آوایی تبریک عرض می کنم. آقای آوایی در اولین نشست مقامات قضایی در حضور رییس قوه قضاییه گفتند بیایید آبروی ما و حیثیت ما را حفظ کنید، به هر حال در مجموعه ما عده ای هستند که تحت تاثیر وسوسه های شیطان لغزش داشته اند، بیایید در روز اول سالم سازی و پاکسازی را اعمال کنید، این نکته بسیار اساسی است. در دستگاه قضا و تعزیرات وجود یک قاضی و کارمند ناسالم مشکل ساز و مساله ساز است.

 

وی افزود: آقای آوایی آن روز حرف خوبی زدید و این حرف برای همه دستگاه ها لازم الاجراست. ما ناچاریم برای سلامت دستگاه‌های اداری و قضایی نسبت به همکاران خودمان با وسواس برخورد کنیم؛ چرا که فساد نگرانی‌های فراوانی را در جامعه تولید می کند.

 

پورمحمدی خاطرنشان کرد: هر جا بودم سعی کردم کار خودم را به صورت جدی انجام دهم، ابتکار داشته باشم، منشاء اقدامات نو باشم و دستاوردی قابل ارائه پس از پایان هر دوره داشته باشیم. فکر می‌کنم تعزیرات و وزارت دادگستری با یک رویکرد متفاوت در دوره گذشته کار کرد و به رغم وجود موانعی مثل بین قوایی بودن، تاثیرات بسیار خوبی داشت و سعی کرد در دولت و قوه قضائیه منشاء اثر باشد و فکر می‌کنم شهادت افکار عمومی گواه بر این مسئله باشد.

 

وزیر سابق دادگستری گفت: تعزیرات را بیشتر به جامعه شناساندیم، نیاز جامعه به این سازمان تعریف شد، رسانه‌ها تلاش زیادی برای معرفی بهتر تعزیرات انجام دادند و اتفاقات خوبی افتاد که البته در حد مطلوب نیست. در حوزه وزارت دادگستری در بخش ضد فساد به تعریف‌های روشن‌تر  و شفاف‌تری رسیدیم و کارهای زیادی در این عرصه شد و گزارش‌های بین المللی و داخلی تولید شد و در مجموع یک سازماندهی جدید را ارائه کردیم و امیدواریم دوستان به جدیت بیشتری پیگیری کنند.  

 

پورمحمدی درباره فعالیت‌های حوزه حقوق کودک گفت: در کشور 23 میلیون افراد زیر 18 سال داریم. سعی کردیم سندی در این جهت تولید شود و برای بیش از 30 دستگاه، شرح وظایف تعریف و ابلاغ شد. در حوزه بین‌الملل یک رویکرد بهتر و قوی‌تری داشتیم و خوشبختانه ارتباطات حقوقی و قضایی کشور ارتقا قابل قبولی پیدا کرد. در طول چهار سال گذشته همکارانم در وزارت دادگستری تلاش بسیار زیادی انجام دادند که وظیفه دارم از دوستان و همکارانم در وزارت دادگستری و تعزیرات سپاسگزاری کنم.

 

وی بیان کرد: در جلسه آخر دولت هم گفتم باید در بحث حقوق شهروندی، پیشتاز از دیگران باشیم و آن را اجرا کنیم و دیگران به ما یاد ندهند؛ زیرا چنین جایگاه و وزنی را ندارند، ولی متاسفانه با آنچه در قانون اساسی تصویب کردیم، فاصله زیادی داریم. متأسفانه در دادرسی‌هایمان، یک مقدار حقوق شهروندی کم رنگ شده است و این رسالتی است که باید به خوبی انجام دهیم.

 

وزیر دادگستری گفت: باید سربازی برای این نظام را بزرگترین افتخار بدانیم و بنده از اینکه این افتخار از ابتدای انقلاب نصیبم شده، خدا را شاکرم. از خدا می‌خواهم این لباس را تا پایان عمر بر تن داشته باشم. این روزها خیلی راحت می‌گذرد. خداوند می فرماید اگر مومن هستید، نه بترسید و نه غمگین باشید. این صفت برای مومنین، اولیاء خدا و شهدا آمده است. این روزها بین همه می‌چرخد. تغییر و تبدل، از سنت‌های خوب الهی است، امیداریم در امتحانات الهی سربلند باشیم.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------