آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,احمدی‌نژاد

عضو موتلفه: احمدی‌نژاد رنگ عوض کرد/دیروز مقابل رهبری ایستاد، امروز به عنوان مدافع ولایت جلو می‌آید

عضو حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: دولتی که چوب لای چرخش برود دیگر نمی‌‌تواند در دنیا حرکت کند، ممکن است آقای روحانی صد در صد مقابل جناح ما…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


انتظارهای 24میلیونی از کابینه دوازدهم  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,کابینه دوازدهم

کابینه دوازدهم با همه حرف و حدیث ها و انتظاراتی که برای بسیاری از نمایندگان برآورده نشد از بهارستان نشینان رای اعتماد گرفت و از 17 گزینه معرفی شده تنها یک نفر موفق نشد اعتماد نمایندگان را جلب کند و به وزارت خانه مدنظر راه یابد. وزارت نیرو هم در کنار وزرات علوم قرار است به مدت یک ماه با سرپرست اداره شود تا حسن روحانی در کسوت رئیس جمهوری افراد شایسته دیگری را برای دو وزارت خانه باقی مانده معرفی کند.

 

گزینه هایی که علاوه بر کار و تخصص و تجربه و توانمندی بتوانند از نظر سیاسی هم نظر اکثریت مجلس را جلب کنند. چرا که وزارت علوم یکی از وزارت خانه های حساسی است که همیشه رئیس جمهورها برای انتخاب گزینه مناسب این وزارت خانه با چالش های جدی مواجه می‌شوند و به دفعات دیده شده که مجبور می شوند بارها و بارهاگزینه های متفاومتی را برای این وزارت خانه معرفی کنند تا بالاخره یکی از این گزینه ها مقبول واقع شود و بتواند از مجلس بنا به جو حاکم سیاسی آن رای اعتماد بگیرد.

 

مسئله ای که در این دوره نیز اتفاق افتاد و طبق اظهارات روحانی در جلسه رای اعتماد وزرا اعلام کرد که پس از بررسی های فراوان در لحظه آخر گزینه معرفی شده برای وزارت علوم از قبول مسئولیت انصراف داد و مجبور شدیم کابینه را 17 منهای یک به مجلس معرفی کنیم.

 

البته مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات در این باره در توییتی نوشت: «رئیس‌جمهور ٩وزیر علوم معرفی کرد و همه رد شدند خاتمی در دولت دوم اصلاحات هم با مشکلات روحانی در این دو ماه مواجه بود...» بنابراین گذشته از چگونگی رای اعتماد نمایندگان به وزرای دولت روحانی و گذشته از انتقاداتی که جریان خودی یا مخالف اصلاحات به شیوه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دوازدهم داشتند یا حتی بدون توجه به اینکه تا چه حد این کابینه مورد وفاق و تایید اصلاح طلبان به عنوان حامی جدی روحانی در انتخابات یازدهم و دوازدهم بوده اند، این کابینه موفق شد با رای نسبتا بالایی از این مجلس رای اعتماد بگیرد.

 

بنابراین وزرای پیشنهادی دیروز، وزرای امروز دولت دوازدهم هستند و از آنها توقع و انتظاراتی می رود که باید طبق آن عمل کنند و نشان دهند آن چنان که تصور می شود و مایه نگرانی بخشی از جامعه و آرای 24 میلیونی است، وزرای حاشیه داری نیستند. روحانی در این باره در جلسه رای اعتماد گفت تلاش کرده با معرفی این کابینه آزادی را در کنار امنیت معنا کند و امنیت و آزادی را همراه با هم به جامعه هدیه کند. البته برخی نمایندگان اصلاح طلب و اصولگرا که در فراکسیون های امید و ولایی و مستقلان مجلس حضور دارند فارغ از گرایش سیاسی شان این کابینه را کابینه ای نمی دانند که بتواند با خواست و مطالبه مردم و آرای 24 میلیونی روحانی همراه باشد.

 

عزت الله یوسفیان ملا، نماینده اصولگرای مجلس که در فراکسیون مستقلان و ولایی حضور دارد درباره کابینه دوازدهم بر این عقیده است که کابینه دوازدهم کابینه ای نیست که بتواند مطالبه 24 میلیونی مردم را محقق کند. نماینده مردم آمل در مجلس در ادامه تصریح کرد: آبی که باید این آسیاب را بگرداند، متاسفانه وجود ندارد. یعنی اینکه توقعی که این 24 میلیون نفر از کابینه داشتند با این کابینه ای که معرفی شد، همخوانی ندارد. او در گفت وگو با «ابتکار» تاکید کرد به نظرم با این کابینه آن خواست و مطالبه محقق نمی شود. همچنین علیرضا رحیمی، عضو فراکسیون امید هم در این باره با یوسفیان ملا که گرایش سیاسی مشابهی ندارند هم نظر است و تاکید دارد: این کابینه قطعا قادر است برنامه های آقای روحانی را محقق کند. البته برنامه‌هایرئیس جمهوری را نه مطالبات مردم و آرای 24 میلیون نفری را.

 

این کابینه کابینه 24 میلیونی نیست

گفتنی است با توجه به شرایط و حواشی پیرامون برخی وزرا و دلخوری برخی نمایندگان درباره کابینه جدید با وجود آرای نسبتا بالایی که از مجلس کسب کردند، دولت جدید روحانی باچالش های جدی در آینده مواجه خواهد بود و نماینگان و مردم توقعاتی از آنها خواهند داشت و مطالبه گر جدی این وعده ها خواهند بود. مثلا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با «ابتکار» به سختی کار دولت دوازدهم در مواجهه با توقعات مجلس و مردم اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط موجود کابینه جدید، به نظرم بعد نظارتی مجلس دهم درباره دولت دوازدهم بیشتر و قوی تر از دولت یازدهم خواهد بود.

 

این عضو فراکسیون امید به توقعی که مجلس پس از رای قابل توجهی که نمایندگان به وزرای کابینه دوازدهم دادند، اشاره کرد و گفت: توقع مجلس از دولت جدید پس از رای اعتماد به وزرای آن، تحقق برنامه های قانونی مصوب و قانون پنج ساله ششم است. عضو فراکسیون امید همچنین به توقعات مردم از دولت در کنار توقعات مجلس از کابینه دوازدهم گریزی زد و ادامه داد: توقعی که مردم از کابینه دوازدهم دارند نیز تحققوعده هایی است که رئیس جمهوری در زمان انتخابات به آنها داده است.

 

خصوصا در دو حوزه اشتغال و تولید این توقعات از سوی مردم وجود دارد و مردم و مجلس پیگیر وعده ها و مطالباتی که آقای روحانی به آنها داده است هستند. همچنین عزت الله یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل در مجلس با بیان اینکه مجلس با رای اعتماد به وزرای پیشنهادی به وظیفه خود به خوبی عمل کرده است، گفت: حالا نوبت دولت است که به وعده هایش به درستی عمل کند. انتظار و توقع ما از کابینه دوازدهم و به طور خاص از وزرا این است که به برنامه‌هایی که داده اند صادقانه عمل کند. این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: وزرای دولت دوازدهم باید به برنامه پنج ساله ششم که به تصویب رسیده است به برنامه‌هایی که به مجلس ارائه کرده اند به طور واقعی وفادار باشند و آنها را در حد شعار برای رای آوری نگه ندارند.

 

کابینه دوازدهم وفادار به مطالبات مردم و شعارهای رئیس‌جمهوری باشد

محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس نیز پیش از این با بیان اینکه «اعضای کابینه دوازدهم باید صددرصد وفادار به مطالبات مردم و شعارهای رئیس‌جمهوری باشند، به همراهی کابینه با خواست مردم تاکید کرده بود، معتقد است: توقع و انتظار جامعه درباره کابینه دوازدهم باید منطبق بر واقعیات و ساختار قدرت باشد. تابش افزود: ما حامی و هم‌پیمان رئیس‌جمهوری در جهت تحقق مطالبات و خواست‌های مردم و انجام وظایف قانونی ایشان هستیم و معتقدیم نباید فضا به گونه‌ای پیش برود که در مردم ایجاد ناامیدی کند. بنابراین اعضای کابینه دوازدهم باید صددرصد وفادار به مطالبات و خواست های مردم و همچنین شعارهایی باشند که رئیس‌جمهوری در انتخابات داده است.

 

نماینده مردم اردکان در مجلس افزود: رئیس‌جمهوری یک سری وظایف قانونی دارد و در حوزه‌هایی حتما باید نظر مقام معظم رهبری را هم جویا شود چرا که رضایت ایشان در جهت حمایت از کابینه که کارهای بسیار سختی دارد مهم است؛ کابینه ای که باید سالانه چند صد میلیارد دلار سرمایه جذب کند، رشد هشت درصدی محقق کند و کشور را از ابرچالش‌هایی مثل بانک ها و موسسات اعتباری بیرون ببرد. محسن علیجانی زمانی نیز پیش از این درباره اعضای کابینه دوازدهم گفته بود انتظار داشتیم با توجه به حمایت کامل و قاطع اصلاح طلبان از دولت در انتخابات ریاست جمهوری کابینه پیشنهادی اصلاح طلب‌تر می‌شد، اما در عین حال ما به سلیقه آقای رئیس جمهور احترام می‌گذاریم.

 

کابینه دوازدهم باید پاسخگوی 24 میلیون رای مردم باشد

همچنین قدرت الله علیخانی، نماینده ادوار مجلس نیز بر این نکته تاکید دارد که کابینه دوازدهم باید پاسخگوی 24 میلیون رای مردم باشد. او بر این عقیده است که وزرا باید نقش آفرینی کرده و مشکلات فعلی کشور که اشتغال و معیشت مردم است را با جدیت پیگیرى و بهبود ببخشند. همچنین باید دلسوز و فداکار باشند تا انتظار جامعه و مردم برآورده شود. وی در ادامه با بیان اینکه اکثر وزرای پیشنهادی دارای انگیزه هستند، عنوان کرد: دولت تلاش کرده تیم اقتصادی هماهنگی داشته باشد و علیرغم اینکه به برخی موارد دولت یازدهم منتقد هستم، معتقدم تیم خوبی انتخاب شده و آقای کرباسیان به عنوان وزیر اقتصاد سوابق خوبی در دولت ها داشته و توانسته است به اموراتی که در دست داشته ساماندهی کند. این نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: انتظار مردم این است که مقامات عالى در همه قوا و اکنون که زمان آغاز به کار کابینه جدید است همت خود را صرف همدلى و همکارى براى حل مشکلات جامعه و کشور کنند. وزراى جدید نیز باید بدانند که چه مسئولیت خطیرى را اکنون برعهده دارند و با انگیزه وارد خدمت به مردم شوند و در کنار آن، مطالبات ٢۴ میلیونى را در رویکرد و عمل خود پاسخگو باشند.

 

بنابراین پس از انجام وظیفه مجلس و رای اعتماد به وزرای پیشنهادی و پس از اینکه با آرای نسبتا خوبی در راستای حمایت از دولت وزرای منتخب آن را راهی پاستور کردند، حالا نوبت دولت است که نشان دهد تا چه اندازه با مردم و خواست و مطالبات آنها همراهی و همخوانی دارد و در صدد رفع مشکلات مردم است.

 

 

اخبار سیاسی  -  ابتکار 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------