توصیه‌های کرباسچی به اصولگرایان؛ برای جلب رأی به رقیب خود ناسزای سیاسی ندهید /به دنبال اکثریت آرای واقعی جامعه باشید نه آرای ذهنی خود

آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , غلامحسین کرباسچی

حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

حکم قطعی پرونده غلامحسین کرباسچی به استناد ماده ٥٠٠ قانون مجازات اسلامی در تاریخ ٢٢-٥-٩٧ صادر و برای اجرا ابلاغ شد. به گزارش فارس، غلامحسین…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


توصیه‌های کرباسچی به اصولگرایان؛ برای جلب رأی به رقیب خود ناسزای سیاسی ندهید /به دنبال اکثریت آرای واقعی جامعه باشید نه آرای ذهنی خود  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,کرباسچی

دبیرکل حزب کارگزاران اصلی ترین ضعف جریان اصولگرا را نادیده گرفتن اکثریت واقعی جامعه می داند و معتقد است: این جریان سیاسی نمی خواهد اکثریت مردم، آرمان ها و مطالبات آنان را باور کند و به این نگاه نمی تواند موفق شود. 

 حسن روحانی رئیس جمهور میانه رو که با حمایت جریان اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد ، چهار سال دیگر برای اداره کشور فرصت دارد و صحبت از انتخابات آتی زودهنگام به نظر می رسد. برخی از چهره های مطرح در جریان اصولگرا اما از همین حالا راه خود را انتخاب کرده اند. علی لاریجانی یکی از اصولگرایانی است که گویا قصد دارد با پا گذاشتن جای پای روحانی به گزینه مورد وفاق هر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب بدل شود. 

 

مواضع سیاسی او در چهارسال گذشته و پیروزی بر محمدرضا عارف در انتخابات هیات رئیسه مجلس بستر این توافق را فراهم آورده است. رویکرد برخی از گروه های اصلاح طلب همچون کارگزارن در ترجیح لاریجانی بر اصلاح طلبانی مثل عارف و جهانگیری  از یک سو و پالس هایی که لاریجانی برای اصلاح طلبان می فرستد از سوی دیگر این گمانه را تقویت می کند. 

 

لاریجانی رخت کاندیداتوری به تن کرده است؟

 

همین چند روز قبل بود که عکس های همنشینی لاریجانی و رئیس دولت اصلاحات در حسینه جماران ( مراسم وداع با پیکر آیت الله العظمی راستی کاشانی) سر و صدا به پا کرد. اصولگرایان تندرو این هم‌نشینی را در راستای سیاست و مواضع لاریجانی در سال های اخیر دانستند. 

 

مثلا حمید رسایی که دنبال بهانه است تا گریزی به حوادث سال 88 بزند، این کار را به دلیل سکوت علی لاریجانی در برابر حوادث سال 88 عادی دانست. این درحالی است که برخی از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی اقدام لاریجانی را مقدمه ورود او به انتخابات سال 1400 می دانند. 

 

این سناریو در حالی مطرح است که برخی از اصولگرایان می کوشند تا با همان تاکتیک انتخابات قبلی یعنی «جمنا» به کار خود ادامه دهند. بازبینی ها در این تشکل ادامه دارد و تلاش ها آن ها برای ایجاد وحدت به قدری است که حاضر شده اند حتی جبهه پایداری ها را نیز در میان خود بپذیرند. البته طیف پایداری هنوز به درخواست آن ها جواب مثبت نداده اند و چرخ این وحدت را نچرخانده اند. ابهام در مورد استفاده از «جمنا» برای انتخابات آتی بسیار است و برخی از فعالان سیاسی در این جریان معتقد اند که نباید در دو انتخابات از یک تاکتیک استفاده کرد.

 

در این میان اما سوال این است که اصولگرایان برای بالا بردن بدنه رای خود و پیروزی در انتخابات آینده آیا فقط نیازمند تغییر سازوکار یا نزدیک شدن به جریان اصلاحات و جذب بخشی از بدنه رای آنها به مثابه آنچه روحانی انجام داد هستند یا باید ساختاری تر و ریشه ای تر گفتمان خود را مورد واکاوی و بازنگری قرار دهند؟

 

اصولگرایان به اکثریت واقعی جامعه توجه بیشتری کنند

 

در همین راستا غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران که اصلی ترین ضعف جریان اصولگرا را نادیده گرفتن اکثریت واقعی جامعه می داند، در گفت و گو با «نامه نیوز» گفت: این جریان سیاسی نمی خواهد اکثریت مردم، آرمان ها و مطالبات آنان را باور کند و به این نگاه نمی تواند موفق شود. 

 

به گفته وی، اگر اصولگرایان بخواهند در انتخابات بعدی قوی تر ظاهر شوند باید به اکثریت واقعی جامعه و نه اکثریتی که در ذهن خودشان تصور می کنند، توجه بیشتری نشان دهند و برای جلب رای آن ها بکوشند.

 

وی همچنین تاکید کرد: اصولگرایان باید باور کنند که جریان دیگری غیر از آن ها در میان مردم جایگاه دارد. نمی شود که هم بخواهند رای مردم را به دست آوردند و هم علیه جریانی که در میان مردم جایگاه دارد تبلیغات منفی کرده و ناسزاهای سیاسی دهند.

 

کارآمدی جمنا نیازمند بررسی بیشتر است

 

حمید رضا ترقی از اعضای  شورای مرکزی حزب موتلفه نیز در گفت وگو با نامه نیوز، گفت: «به طور طبیعی در هر انتخاباتی ائتلاف هایی صورت می گیرد اما هنوز برای پیش بینی ائتلاف های آتی زود است».

 

وی افزود: «نکته مشخص این است که هر انتخاباتی سازوکار مناسب خود را طلب می کند و نمی توان از یک سازوکار در چند انتخابات بهره برد لذا در مورد کارآمدی جمنا برای انتخابات آتی نیازمند بررسی های بیشتری هستیم».

 

آنچه مسلم است، جریان اصولگرا اعم از لاریجانیی ا دیگران باید قبل از اقدام و انتخاب هر تاکتیکی، به فکر ارتقای جایگاه اجتماعی خود باشند. چراکه رقیب با تکیه بر همین امتیاز در چند انتخابات اخیر پیشی گرفته و اکنون بعد از آخرین پیروزی خود، به اصولگرایان توصیه می کند که با توجه به خواسته های مردمی و پذیریش واقعیات موجود به آینده سیاسی خود فکر کنند.

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------