بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


اصولگرايان برسردو راهي اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , اصولگرايان

 

 چهره‌های سیاسی بسیاری از گذشته تا کنون در فضای مجازی حضور دارند از توئیتر تا سایر شبکه‌های اجتماعی، اما نکته جالب حضور افرادی است که اساسا تا چندی پیش بر مدار تفکرات جریانی خود قائل به حضور در این فضا‌ها نبودند و برخورد سخت و فیلترینگ را تنها راه مقابله با این فضا قلمداد می‌کردند. این در حالی است که اگر از چندی پیش تا کنون به سیاسیونی که در توئیتر حضور دارند نگاهی بیندازیم به نام‌هایی چون احمدی‌نژاد، رسایی، حدادعادل، ضرغامی، کدخدایی و... بر می‌خوریم. این نشان می‌دهد که رویکرد اصولگرایان با گذشته تفاوت کرده و فهمیده‌اند که نمی‌توانند با فیلترینگ به رقابت با سایرین بپردازند.

 

از این جهت شاید جدیدترین اصولگرای نسل اولی که به توئیتر پیوسته اسد‌ا... بادامچیان عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه باشد. وی اما بر خلاف همقطاران اصولگرای خود نظر دیگری دارد بادامچیان معتقد است: «فضای مجازی یک فرصت برای همه ارزشگراهاست. آنها می‌توانند از طریق شبکه‌های مجازی حرف خود را منتشر کنند و ابتذال غرب و دروغ‌سازی‌ها را آشکار نمایند؛ فضای مجازی، فرصت بسیار خوبی برای پاسخگویی به شایعات و ابهامات و روشنگری در گسترش اطلاعات ملت است». سخنان بادامچیان نشان می‌دهد اهمیت استفاده موثر از فضای مجازی چنان است که اکنون بر سر دوراهی قرار گرفته‌اند.

 

پارادوکس اصولگرایان

فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از ظرفیت و قدرت بالایی برخوردارند و کمتر جریانی است که از این ظرفیت بی‌اطلاع باشد و بخواهد با آن مبارزه کرده یا آنها را محدود کند. چرا که تقریبا همگان بدین باور رسیده‌اند که چه استفاده‌های مفید و مطلوبی می‌توان در جهت منافع شخصی، جریانی یا حتی ملی از این فضا برد.

 

در این راستا با گسترش شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها جریان اصولگرا که همواره با هر نوع فناوری جدید و نو مقابله کرده و آن را ابزار نفوذ دشمن خوانده سد محکمی در مقابل شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک، توئیتر، یوتیوب، اینستاگرام و پیام‌رسان‌هایی چون تلگرام ایجاد کرد و آنها را ابزار دشمن خواند وحتی به فیلترینگ چندی از آنها از جمله فیسبوک و توئیتر پرداخت، اما پس از چندی که مشاهده کردند جامعه از منویات آنها پیروی نمی‌کند و جریانات دیگر نیز با استفاده از ظرفیت این فضا جامعه را با خود همراه می‌کنند؛ پس از چندی تغییر موضع داده و با حضور گسترده در شبکه‌های اجتماعی روند حرکتی دیگری به خود گرفتند که نمونه واضح آن را می‌توان در توئیتر و اینستاگرام دید. حال پرسش اینجاست؛ چرا جریانی که موافق مسدودسازی و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی است خود در این عرصه حضور فعالی دارد؟ این گزاره پارادوکسی معنادار از نحوه عملکرد جریان تمامیت خواه به جامعه انعکاس می‌دهد.

 

لذا بدین خاطر است که نفس حضور این جریان در این فضا و صد البته نحوه عملکردشان جای تعجب دارد. در این راستا چندی پیش طرحی با عنوان «ساماندهی پیام‌‌رسان‌های اجتماعی» به هیات رئیسه مجلس رسید ‎که فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی و داخلی را مشروط به تایید هیاتی به نام هیات نظارت کرده است. این هیات به ریاست ‏رئیس مرکز ملی فضای مجازی تشکیل می‌شود و وزارت ارتباطات، ارشاد و اطلاعات نمایندگان دولت و مجلس مدیران پیام‌رسان‌های داخلی و دادستانی، صداوسیما، سپاه، سازمان تبلیغات، ناجا، سازمان پدافند غیرعامل و حوزه علمیه هرکدام یک نماینده دارند. در واقع هر پیام‌رسانی برای فعالیت در کشور باید از صافی این هیات بگذرد. جالب اینکه بین امضا کنندگان این طرح نام برخی اعضای اصلاح‌طلب مجلس چون حمیده زرآبادی، ‏علی اصغر یوسف‌نژاد، فاطمه ذوالقدر، علی ساری و علیرضا محجوب دیده می‌شود که جای تامل دارد. نکته اینجاست؛ اصولگرایان در شرایطی که در شبکه‌هایی مثل توئیتر یا تلگرام عضویت دارند درصددند این شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کنند. آنها باید پاسخ دهند که چگونه است این فضا باید برای مردم مسدود باشد، اما آنها بتوانند از این فضا استفاده کنند؟

 

فرصتی برای ارزشگراها

یک عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در خصوص عاملی که موجب شد تا وارد توئیتر شود اظهار داشت: فضای مجازی یک ابزار پیام‌رسانی است. نسل قبل و بعد ندارد، ما همه یکی هستیم. استفاده یا عدم استفاده از ابزارها، بستگی به شرایط و انجام وظیفه به‌روز دارد. ایسنا نوشت، اسد‌ا... بادامچیان گفت: استفاده من از سایت و اخیرا توئیتر مربوط به سابقه طولانی در استفاده از ابزار روز است. معتقدم فضای مجازی یک فرصت برای همه ارزشگراهاست. آنها می‌توانند از طریق شبکه‌های مجازی حرف خود را منتشر کنند و ابتذال غرب و دروغ سازی‌ها را آشکار نمایند.

 

وی افزود: فضای مجازی، فرصت بسیار خوبی برای پاسخگویی به شایعات و ابهامات و روشنگری در گسترش اطلاعات ملت است. این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: ایران در تمدن فرهنگ والای خود قبل از اسلام و در تمدن و فرهنگ ایران و اسلام در قرون پس از اسلام آنقدر زیبایی و خوبی دارد که ابتذال و فریبکاری در شبکه‌های مجازی بیگانه در برابر آن زیبایی‌ها، چیزی به شمار نمی‌آید. بادامچیان اضافه کرد: پیشنهاد من این است وقت خود را صرف دعواهای بیهوده جناحی نکنیم، بلکه فرهنگ خود را تبلیغ کرده و از ابزار روز، بهره ببریم. وی در خصوص تناقض استفاده از توئیتر و فیلتر این شبکه اجتماعی در کشور اظهار کرد: مشاهده می‌کنید که مسئولان به ویژه مسئولان اجرایی که مجری قوانین هستند از این ابزار استفاده می‌کنند. مقررات و قوانین باید قابلیت اجرای همگانی داشته باشند. منع‌ها برای زشتی‌ها و بدی‌ها و زیان‌آورهاست. والا تبیین شعار پندار و گفتار و کردار نیک، یا شعار المسلمون کلهم اخوه که برادری و برابری را فریاد می‌کند، هدایایی است برای مردم خسته از بی‌فرهنگی‌ها و تبعیض‌ها و ستمگری‌ها، که ‌ای کاش همه فضاهای مجازی از این زیبایی‌ها پر شود.

 

وی درباره به‌کار بردن کلیدواژه‌هایی مثل مردم، انتخاب، اراده یا هشتک دولت حزبی در توئیتر خود و ارتباط آن با انتخابات سال آینده مجلس ابراز داشت: کلید اینها کلید واژه‌های انقلاب اسلامی و عمومی است که در انتخابات هم به‌کار می‌روند. درباره دولت حزبی معتقدم که دولت را یک حزب پاک و کارآمد و قوی بهتر از یک شخصیت با چند نفر از اطرافیانش اداره می‌کند. بادامچیان در خصوص اینکه حضور در توئیتر نظر شخصی خود بوده یا مشورت با اعضای موتلفه تاکید کرد: توئیتر من مربوط به نظرات بنده و نظر شخص من است. موتلفه به اعضای خود آزادی اظهار نظر داده است و آنها را در قالب‌های حزبی محدود نمی‌کند.

 

 

آرمان/حمید شجاعی 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------