بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


ساخت حسگرهای نوری با قابلیت جذب در بدن  اخبارعلمی ,خبرهای  علمی,حسگرهای نوری
محققان برای اولین بار نوعی حسگر نوری ساختند که قابلیت جذب شدن در بدن را دارد.

 به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این دستاورد با استفاده از فناوری موسوم به توری براگ فیبری Fiber Bragg grating انجام شد؛ توری براگ فیبری یک مولفه نوری است که به عنوان یک ابزار حسگر کاربرد دارد و می‌توان آن را درون فیبر نوری کار گذاشت.

 

این ابزار معمولا برای نظارت بر سلامت ساختار پل‌ها یا ردگیری سلامت بال‌های هواپیما کاربرد دارد و تاکنون درون بدن انسان مورد استفاده قرار نگرفته است.

 

اکنون محققان این حسگرها را به گونه ای طراحی کرده‌اند که قابلیت جذب شدن در بدن را دارند و آنها را درون یک فیبر نوری شیشه ای که هیچ خطری برای سلامت بیماران ندارد، تعبیه کرده‌اند.

 

محققان برای ساخت این شیشه از ترکیب اکسید فسفر با اکسید کلسیم، منیزیم، سدیم و سیلیکون استفاده کردند. از آنجا که این حسگرهای نوری جدید به سادگی جذب می‌شوند و نیازی به خارج کردن آنها از بدن نیست، در تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها کاربرد دارند.

 

این حسگرها را می‌توان به عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری فشار مفصل‌ها یا به عنوان ربات‌هایی برای ارزیابی وضعیت سلامت قلب و سایر اندام‌ها در بدن به کار گرفت.

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------