آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, حمله سگ‌ها به دختر

واکنش معاون وزیر دادگستری به حمله سگ‌ها به یک دختر: نیازمند تجدیدنظر در قوانین هستیم

هرچند صاحب سگ قصد وقوع چنین جنایتی را نداشته، اما وی یک سگ وحشی که ذاتاً مهاجم است را بدون پوزه‌بند و بدون قلاده به یک مکان…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


پارازیت‌ها ابر‌ها را عقیم کرده‌اند؟  اخباراجتماعی,خبرهای  اجتماعی , پارازیت‌ها

 

بارندگی ناچیز در فصل بارش‌ها، نگرانی شدیدی را به وجود آورده است. احتمال می‌رود سال آینده ایرانیان با بحران فراگیر بی‌آبی رو به‌رو شده و در بسیاری از استان‌ها در تامین آب شرب هم به مشکل بر بخوریم. با تداوم خشکسالی مقامات مسئول به دنبال اجرای طرح‌هایی هستند تا به صورت مصنوعی بتوانند ابر‌ها را باران‌زا کنند.

 

در همین حال شایعات مختلفی درباره نیامدن باران و برف بر سر زبان‌ها افتاده است. یکی از این شایعات تاثیر پارازیت‌ها بر عقیم شدن ابر‌هاست. در حالی که گزارشی هشدارآمیز درباره وضعیت ذخایر سد‌ها منتشر شد دو مقام مسئول در وزارت نیرو به خشکسالی واکنش نشان دادند. معاون وزیر عنوان کرد که وزارتخانه متبوعش در حال رایزنی با سپاه برای بارور کردن ابر‌هاست و قائم مقام وزیر نیرو نیز توضیحاتی درباره تاثیر پارازیت‌ها بر عقیم شدن ابر‌ها داد.

 

هشدار؛ سد‌ها خالی هستند

۹۶ سد که ۴۰‌درصد حجم مخازن ۱۷۷ سد مهم کشور را تشکیل می‌دهند کمتر از ۴۰‌درصد آب دارند. سدهای دز، سفیدرود، لار، زاینده رود، ساوه و ملاصدرا از آن جمله هستند. به گزارش تسنیم، 18 سد کشور که 26‌درصد مخازن 177 سد مهم کشور را به خود اختصاص داده‌اند بین 40 تا 50‌درصد آب دارند. سدهای کوثر، تهم، دامغان، سهند، کارون 3 و کرخه از آن جمله هستند. 27 سد کشور که 26‌درصد ظرفیت مخازن 177 سد مهم کشور را دارند بین 50 تا 70‌درصد پر است که سدهای طالقان، کرج، جیرفت، البرز و گتوند اولیا قابل ذکر است. 23 سد کشور نیز که 6‌درصد از ظرفیت مخازن سدهای مهم را دارند بین 70 تا 90‌درصد پر است، سدهای نیجران، دو برج، تنگه حمام و شیرین دره از آن جمله به شمار می‌آیند و 13 سد دیگر که تنها دو‌درصد ظرفیت 177 سد مهم کشور را به خود اختصاص داده اند بین 90 تا 100‌درصد پر است که سدهای سورال، گاوشان، رودبال، داراب، بافت و داریان از آن جمله است.

 

بارور کردن ابرها

با ادامه یافتن خشکسالی بارور کردن ابر‌ها در دستور کار قرار گرفته است. چندی پیش معاون اول رئیس‌جمهور خواستار فعالیت مناسب در این زمینه شد. معاون وزیر نیرو در این زمینه عنوان کرد: در تلاش برای مذاکره با صنایع هواپیمایی و نیروی هوایی سپاه هستیم که بدون استفاده از آن دو هواپیمای روسی که در حال حاضر امکان پرواز ندارند امکان پرواز با هواپیماهای دیگر برای بارورسازی ابرها وجود دارد یا نه.

 

رحیم میدانی گفت: امسال بر‌اساس اطلاعات راداری هواشناسی، شرایط مناسبی از نظر جوی برای باروری ابرها تا امروز نداشتیم. متاسفانه نتوانستیم تجهیزات خودمان را نیز برای پرواز دو فروند هواپیمای اجاره‌ای مستعمل آنتونوف روسی که ظاهرا امسال آخرین سالی است که می‌توانستند مجوزهای لازم برای پرواز را دریافت کنند آماده کنیم. او با اشاره به اینکه کنترل و تعمیرات دوره‌ای این هواپیما‌ها باید در تاجیکستان انجام می‌شد و منابع مالی آن باید نقدی پرداخت شود ولی نتوانستیم آن را انجام دهیم افزود: صنایع وابسته به وزارت دفاع درتلاشند مراحل ساخت پیرو پاترون‌های (فشنگ‌های حاوی یدید نقره) لازم برای باروری ابرها را انجام دهند و از وزیر دفاع درخواست کردیم که این کار سرعت بیشتری به خود بگیرد چون پیش از این فشنگ‌های لازم را از روسیه وارد می‌کردیم.

 

میدانی ادامه داد: برای خرید فشنگ‌ها ی حاوی یدید نقره هم باید پول نقد به روسیه پرداخت کنیم به همین دلیل در تلاش برای مذاکره با صنایع هواپیمایی و نیروی هوایی سپاه هستیم که بدون استفاده از آن دو هواپیمای روسی که در حال حاضر امکان پرواز ندارند امکان پرواز با هواپیماهای دیگر وجود دارد یا نه. او تاکید کرد: باید به فکر خرید چهار فروند هواپیما در زمینه باروری ابرها باشیم و یا از طریق شرکت‌های داخلی آنها را اجاره کنیم که همه اینها نیاز به منابع مالی دارد که باید تامین شود. معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه باروری ابرها در بهترین شرایط 15‌درصد میزان بارش را افزایش می‌دهد، گفت: همین مقدار بارش در برخی مناطق بسیار موثر است. میدانی افزود: اگر در شرایط فعلی به دنبال آب‌های ژرف، مدیریت آب و سدسازی هستیم باید باروری ابرها را هم گسترش دهیم. وی ادامه داد: بیش از این سالانه چهار‌میلیارد تومان برای باروری ابرها در نظر گرفته می‌شد که این رقم امسال به 9‌میلیارد تومان افزایش یافت که تاکنون 2‌میلیارد تومان آن به صورت اسناد خزانه تخصیص یافته است.

 

پاسخ به یک شایعه

قائم مقام وزیر نیرو درباره برخی شایعات مبنی بر تاثیر منفی پارازیت‌ها بر ابرناکی و باران‌زایی اظهار کرد: مساله خشکی و خشکسالی در ذات این کشور است، وقتی تاریخ کشور را می‌خوانیم می‌بینیم، اتفاقاتی که امروز می‌افتد مربوط به امروز نیست، خشکسالی‌های بلندمدت در تاریخ هشت‌هزار‌ساله این سرزمین ثبت شده است به همین دلیل می‌بینیم زمانی که تمدنی وجود نداشت، سازه‌های تاریخی مثل انبارهای نگهداری آب یا حتی سیلوهایی برای نگهداری غذا داشتیم. به گزارش ایلنا، علیرضا دائمی با بیان اینکه خشکسالی وخشکی با شرایط کشور عجین است، افزود: برنامه ما باید منطبق با شرایط کشور باشد، اینکه اتفاق خاصی افتاده که باران نداریم یا به دلایل خاص غیرعلمی اینگونه شده، صحیح نیست.او تاکید کرد: ما به عنوان وزارت نیرو باید برنامه داشته باشیم و مردم نیز برنامه انطباق داشته باشند.

 

دائمی تصریح کرد: اشتباه ما این است که الگوبرداری‌مان از کشورهای اروپایی است، در اتریش ۸۵۵ میلیمتر، ژاپن بالای ۱۱۰۰ میلیمتر بارندگی دارند، ولی سرزمین ما خشک و نیمه خشک است، برنامه‌های ما باید با این وضعیت سرزمینی انطباق داشته باشد، دنبال محکوم کردن و اینکه حتما اتفاق خاصی افتاده که خشکسالی شده، نباشیم.

 

 آرمان/ فریبا نهاوندی 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------