بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


سرمایه‌گذاری بیش از 7 هزار میلیارد تومانی دولت در عرصه آموزش عالی طی سال جاری   اخباردانشگاه,خبرهای دانشگاه , نوبخت

رییس سازمان برنامه بودجه از سرمایه گذاری 7 هزار 300 میلیارد تومانی برای آموزش عالی در سال جاری خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم این تخصیص‌های برای آموزش عالی به 100 درصد برسد.

به گزارش ایسنا، دکتر نوبخت در دومین روز اجلاس سراسری روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پارک‌های علم فناوری که در پژوهشکده پلمیر در حال برگزاری است طی سخنانی توجه به دانشگاه‌ها  و مراکز علم و فناوری را از اولویت‌های دولت دانسته و گفت:‌ در تقسیم کاری که در هیات دولت برای سازمان برنامه و بودجه کشور در نظر گرفته شد این بود که رییس جمهور در ابلاغیه‌ای دستور دادند که این سازمان، توسعه کشور را اولین و مهمترین اولویت خود در برنامه‌ریزی‌ها در نظر داشته باشد. لذا این مسئولیت سنگین بر دوش من گذاشته شده و اگر ناکامی یا پیشرفتی در توسعه کشور ایجاد شود مسئولیت آن برعهده بنده است.

 

وی در ادامه نقش دانشگاه‌ها در توسعه کشور را بسیار مهم و راهبردی توصیف کرد و گفت: توسعه، در ادبیات سیاسی اجتماعی و اقتصادی واژه‌ای شناخته شده به شمار می‌رود و امروزه میزان سنجش کشورهای در جهان توسعه یافتگی به شمار می‌رود بسیار واقع‌گرایانه است؛ در واقع توسعه یک واقعیت است ما توسعه‌ای که قرار است کشور ما درسال 1404 به آن دست یابد در ابلاغیه رهبری نیز تاکید شده است نقش دانشگاه‌ها بسیار موثر و تعیین کننده است.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور باتاکید بر اینکه نگاه دولت‌ها به امر توسعه متفاوت بوده است گفت: جنس نگاه به امر توسعه در دولت یازده و دوازده با نگاه دولت‌های نهم و دهم در بخش‌هایی متفاوت و در بخش‌هایی نیز شباهت‌ داشته است. اما نگاه به توسعه انسانی به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یکی از اصلی ترین هدف دولت به شمار می‌رود.

 

دکتر نوبخت آموزش را یکی از شاخص‌های اصلی توسعه انسانی عنوان کرد و گفت: سیاست و نگاه ما در دولت این است که شرایطی فراهم شود تا بر اساس آن افراد بتوانند ایده‌های خود را به مطلوب و در نتیجه به ثروت تبدیل کنند. بنابر این سازمان برنامه ریزی و بودجه کشور توجه به توسعه علمی را از اولویت‌های خود می داند چرا که علم و فناوری در کنار ابعاد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی یکی از ابعاد توسعه به شمار می‌رود

 

 وی همچنین تاکید کرد: آنچه که فکر می‌کنیم بتوانیم به آن دست یابیم و شاخص‌های دستیابی به توسعه علمی و فناوری را در برنامه ششم توسعه ذکر کرده‌ایم. آنچه به عنوان نهایی باید مورد نظر دانشگاه‌ها قرار گیرد این است که این مراکز باید به سمت دانشگاه‌های کارآفرین حرکت کنند. روابط بین و تبادلات بین المللی خود را توسعه دهند و برنامه آموزشی را متناسب با نیازهای جامعه تدوین کنند.

 

به گفته وی تلاش ما این است که طی 3 تا 5 سال آینده دانشگاه‌ها وابستگی کمتری به خزانه دولت داشته باشند چرا که آنها باید بر اساس برنامه به دانشگاه کارآفرین تبدیل شوند.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه از افزایش بودجه آموزش عالی در سال آینده خبر داد و گفت: ما تعهد داریم برای سال جاری 7هزار 300 میلیارد تومان در آموزش عالی سرمایه گذاری کنیم که البته این میزان در سال گذشته 6 هزار 200 میلیارد تومان  بود  در واقع یکی از مبالغ درشت دولت در حوزه آموزش عالی سرمایه گذاری می‌شود و این حوزه در کنار حوزه‌های رفاه اجتماعی ، کمیته امداد،‌بهزیستی بیشترین سرمایه گذاری را از آن خود می‌کند.

 

 دکتر نوبخت در پایان تاکید کرد: سرمایه گذاری در حوزه علم و آموزش عالی هزینه محسوب نمی‌شود چرا که بدون توجه به این حوزه دستیابی به توسعه امکان پذیر نیست ما تلاش می کنیم که تخصیص‌ها در این حوزه به 100درصد برسد.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------