جوایز «دو هفته کارگردانان» و «هفته منتقدان» کن 2019 اعلام شد/ سینه فونداسیون کن برندگانش را شناختاخبار,اخبار فرهنگی,جشنواره کن 2019

بخش «دو هفته کارگردانان کن» که به صورت مستقل و موازی با جشنواره کن برگزار می شود روز پنجشنبه ۲۳ می جوایز خود را به برگزیدگان اهدا کرد.

به گزارش صبا به نقل از اسکرین‌دیلی، درام «آلیس و شهردار» ساخته نیکلاس پاریسر و «یک دختر ساده» ساخته ربکا زلوتوفسکی بالاترین جوایز بخش «دو هفته کارگردانان کن» امسال را به دست آوردند.

 

درام کمدی هوشمندانه پاریسر با نام «آلیس و شهردار» با بازی فابریس لوچینی بازیگر فرانسوی در نقش یک شهردار وامانده که درجستجوی پندِ یک فیلسوف جوان با بازی آنایس دموستیر است جایزه «لیبل» سینمای اروپا را برای بهترین فیلم اروپایی از آن خود کرد.

 

فیلم «یک دختر ساده» اثر زلوتوفسکی نیز جایزه SACD را برای بهترین فیلم بلند فرانسوی زبان دریافت کرد.

 

«یک دختر ساده» چهارمین ساخته زلوتوفسکی با بازی مینا فرید است. فیلم درباره تجربیات یک دختر جوان با مسائل مختلف زندگی است.

 

بخش «دو هفته کارگردانان کن» که به صورت مستقل و موازی با جشنواره کن برگزار می شود، اصولا بخش غیر رقابتی محسوب می شود با این حال جوایزی نیز در این بخش اهدا می شود.

 

در این دوره از بخش «دو هفته کارگردانان کن» از جان کارپنتر کارگردان مشهور به استاد سینمای وحشت با اهدای جایزه کالسکه طلایی تجلیل شد.

 

بخش «دو هفته کارگردانان کن» امسال برای اولین بار تحت هدایت مدیر هنری جدید جشنواره پائولو مورتی برگزار شد.

 

جوایز «هفته منتقدان کن» اعلام شد

انیمیشن سیاه فرانسوی «جسمم را از دست دادم»، به قلم و کارگردانی جرمی کلاپین با قرار گیری در صدر فیلم‌های منتخب «هفته منتقدان کن»، بالاترین جایزه این بخش با نام جایزه بزرگ نسپرسو را از آن خود کرد.

 

«جسمم را از دست دادم» داستان دست قطع شده مردی جوان را روایت می‌کند که تلاش می‌کند به بدن خود پیوند بخورد؛ یک طنز سیاه و درامی احساس برانگیز و تنها کارتون در میان لایواکشن‌هایی که در این بخش حضور دارند.

 

از دیگر برندگان «هفته منتقدان کن»، میتوان به جایزه ستاره در حال اوج اشاره کرد که به اینگوار ای. سیگورون، بازیگر ایسلندی فیلم «یک روز سفید، سفید» رسید که در آن نقش یک افسر پلیس را بازی می‌کند که همسر خود را از دست داده است.

 

در بخش فیلم کوتاه نیز جایزه بهترین اثر به فیلم چینی«او می‌دود» به کارگردانی کیو یانگ رسید که داستان یک دانش‌آموز رشته رقص را به تصویر می‌کشد.

 

سیرو گرا کارگردان و فیلمنامه نویس اهل کلمبیا ریاست هیات داوران بخش هفته منتقدان کن ۲۰۱۹ را برعهده داشت.

 

فهرست کامل جوایز «هفته منتقدان کن» به شرح زیر است:

جایزه بزرگ نسپرسو: «جسمم را از دست دادم» به کارگردانی جرمی کلاپین

 

جایزه «Leitz Cine» برای بهترین فیلم کوتاه: «او می‌دود» به کارگردانی کیو یانگ

 

جایزه بنیاد لوئیس روئدرر برای ستاره در حال اوج: اینگوار ای. سیگورون برای فیلم «یک روز سفید، سفید»

 

جایزه بنیاد «Gan» برای بهترین پخش کننده: موسسه Joker Film پخش کننده فرانسوی فیلم «قفس شیشه‌ای» به کارگردانی لورکان فینگان

 

جایزه SACD: «مادران ما» به کارگردانی سزار دیاز

 

جایزه شبکه Canal+ برای بهترین فیلم کوتاه: «IKKI ILLA MEINT» به کارگردانی آندریاس هوگینی 

 

 سینه فونداسیون کن برندگانش را شناخت

فیلم کوتاه «دست در دست» ساخته لوییس کورویسیه از مدرسه سینه‌فابریک فرانسه جایزه نخست بیست و دومین دوره بخش سینه فونداسیون جشنواره کن را از آن خود کرد.

 

این جایزه توسط کلر دنی رییس هیات داوران بخش سینه فونداسیون جشنواره امسال به برگزیده اهدا شد.

 

دیگر اعضای هیات داوران بخش سینه فونداسیون جشنواره امسال استیسی مارتین، اران کالیرین، پانوس کوتراس و کاتالین میتولسکو بودند.

 

«دست در دست» داستان ۲ بندباز است که برای اجرای دونفره از شهری به شهر دیگر مسافرت می کنند. اما سرانجام رابطه آنها رو به ویرانی می رود و آن دو مجبور می شوند برای بدست آوردن دوباره اعتماد میانشان با مسائل و مشکلات خود رو در رو شوند.

 

کلر دنی کارگردان زن صاحب نام سینمای فرانسه که ریاست هیات داوران را برعهده داشت در لحظه اهدای جایزه به عوامل فیلم و بویژه کارگردان چنین گفت: شما ما را به شیوه ای ناشناخته وارد دنیای سیرک کردید و ما نیز چیزهای شگفت انگیزیدر آن پیدا کردیم.

 

دنی افزود: این یک فیلم کوتاه نیست، این اثر به نظر ما بخشی از یک داستان بزرگتر است که احساسات ناگفته ۲ بندباز شگفت انگیز را شرح می دهد.

 

در این مراسم در کنار اهدای جایزه نقدی به کورویسیه کارگردان فیلم، به وی این تضمین داده شد که نخستین فیلم بلند سینماییش در جشنواره کن نمایش داده شود.

 

جایزه دوم بخش سینه فونداسیون جشنواره امسال به فیلم کوتاه «هیو/Hiéu» ساخته ریچارد ون از کال‌آرتس آمریکا رسید. این فیلم درباره یک خانواده آمریکایی-ویتنامی است که یکی از ریش سفیدان خانواده را که مدت ها از او خبر نداشته اند، ملاقات می کنند.

 

جایزه سوم امسال به ۲ پروژه «پیرامون» ساخته ویسم الجعفری از دانشگاه هنر و فرهنگ دارالکلمه فلسطین رسید. فیلم داستان ۲ جوان فلسطینی است که تلاش می کنند در یک کمپ پر سر و صدای پناهندگان یک آهنگ بسازند، اگرچه که آشوب و هرج و مرج مانع کار آنها می شود اما آن ۲ یک شیوه و روش خلاقه برای حل این موضوع پیدا می کنند.

 

هیات داوران درباره فیلم چنین گفتند: این جایزه برای شوخ طبعی سازندگان اثر و استفاده فوق العاده شان از سینما و موسیقی به آنها تعلق می گیرد.

 

انیمیشن «روح کوچک» ساخته باربارا راپیک از مدرسه فیلم لودز لهستان نیز دیگر برنده جایزه سوم جشنواره امسال بود. هیات داوران از این اثر این چینین یاد کردند: یک کار عالیِ انیمیشن که ما را به یک سفر فوق العاده می برد.

 

بخش سینه فونداسیون جشنواره کن به منظور یافتن استعدادهای جدید در سال ۱۹۹۸ ایجاد شد.

 

امسال ۲ هزار فیلم دانش آموزی از ۳۶۶ مدرسه فیلمسازی به جشنواره ارائه شده بود.

 

مبلغ اهدایی به برگزیدگان اول تا سوم جشنواره امسال به ترتیب ۱۶۷۶۰ دلار، ۱۲۵۷۰ دلار و ۸۳۸۰ دلار بود.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------