«مامامیا» ۲۳۰ میلیونی شد، «پلنگ سیاه» ۲۵ هفته ایاخبار,اخبارفرهنگی وهنری,مامامیا

اگر چه قسمت ششم فیلم های اکشن و جاسوسی و پرماجرا «مأموریت غیرممکن» برای دومین هفته متوالی بر صدر جداول جهانی فروش فیلم ها در اکثر کشورها قرار گرفت و فیلم فانتزی جدید استودیوی والت دیسنی یعنی «کریستوفر رابین» هم نیز آشکاری به سوی صدر آثار پرفروش در کشورهای مختلف برداشت، اما دو فیلم «ماما.میا۲» و «پلنگ سیاه» که اولی فقط ۳ هفته از آغاز اکران جهانی اش می گذرد و دومی وارد هفتمین ماه پخش اش شده به دستاوردهایی رسیدند که از چند منظر جالب توجه است و بد نیست از آنها یاد شود.


قسمت دوم فیلم موزیکال «ماما.میا» که نام جنبی و تکمیلی «دوباره به حرکت در می آییم» را هم یدک می کشد، با ۹ میلیون دلاری که این هفته در آمریکای شمالی کسب کرد و ۳/۱۹ میلیون دلاری که در سایر قاره ها و مناطق و کشورهای دنیا بدست آورد، به جایگاه جالب توجهی در هر دو رده فوق رسید.


این فیلم در آمریکا و کانادا پس از ۱۹ روز نمایش ۳/۹۱ میلیون دلاری شد که برای یک کار موزیکال رقم موفقی به حساب می آید و با احتساب تمامی نقاط جهان به رقم ۲۳۰ میلیون دلار رسید که این امر نیز برای این ژانر نه چندان رایج در دهه های اخیر توفیقی درجه اول به شمار می آید.


«ماما.میا۲» که ۱۰ سال پس از اکران بسیار پرتوفیق فیلم اول اکران شده، بر مجموعه و ادغامی از ترانه های گروه موسیقایی و سوئدی «آبا» استوار است که در سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۲ فعالیت می کرد و آواهایش در آن ایام بسیار پرطرفدار بود و به قدری ملودی های خوب داشت که هنوز از آن به عنوان دومین گروه برتر تاریخ موسیقی پس از بیتلز در عرصه موسیقی های عامه پسند و پاپ (و موسوم به Easy Listening) یاد می شود، برآورد عمومی این است که «دوباره به حرکت در می آییم» با رقم ۵/۶ میلیون دلاری فیلم نخست برابری نخواهد کرد اما شاید به لحاظ فروش چندان هم از آن دور نماند. قدر مسلم این که عبور از مرزهای ۲۲۰ و ۲۳۰ میلیون دلاردر ژانر موزیکال (که سالها است زیر سایه کمیک استریپ ها و فیلم های فضایی و اکشن رفته) دستاورد کوچکی نیست و تقدیری ویژه خود را می طلبد. این در حالی است که در فیلم دوم از این مجموعه در عین حفظ بازیگران مطرح قسمت نخست شامل مریل استریپ، کالین فرث، استلان اسکارزگارد، پی یرس براسنان و آماندا سیفرید، جوان ترها و تازه واردانی مانند لیلی جیمز و مسن هایی افسانه ای مثل «شر» هم جذب این پروژه شده اند و البته کارگردان زن فیلم نخست جایش را به یک کارگردان مرد به نام «اول پارکر» داده است.


فقط زیر سایه دو نام
در هفته ای که قسمت دوم فیلم پلیسی- جنایی «اعتدال دهنده» با بازی دنزل واشینگتن، قسمت سوم کارتون پرطرفدار «هتل ترانسیلوانیا» و نسخه تازه «مرد مورچه ای» (به نام «مرد مورچه ای و زنبور») نیز همچنان بر آمار فروش خویش افزودند، فیلمی همچون «پلنگ سیاه» با قدمت و طول مدت اکرانی فراتر از نصف سال ۲۰۱۸ از مرز ۷۰۰ میلیون دلار در آمریکا و کانادا عبور کرد تا فقط سومین اثر سینمایی باشد که چنین کرده و از حد نصاب ۷۰۰ میلیون دلار عبور می نماید. دو فیلم دیگر، قسمت هفتم «جنگ ستارگان» با نام جنبی «نیرو بیدار می شود» و «آواتار» هستند که به ترتیب ۶/۹۳۶ و ۵/۷۶۰ میلیون دلار بدست آورده اند و البته «آواتار» شاهکار فضایی سال ۲۰۰۹ جیمز کامرون در جایگاهی رفیع تر می ایستد زیرا با حدود ۹/۲ میلیارد سودسازی در سطح جهان، پرفروش ترین فیلم تمامی تاریخ به حساب می آید.


«Black Panther» که یک کار کمیک استریپی است، با ورود به بیست و پنجمین هفته نمایش متوالی اش در سطح دنیا حالا پردوام ترین فیلم سال ۲۰۱۸ هم محسوب می شود و با احتساب ۳۴۶/۱ میلیارد دلاری شدن دومین فیلم درآمدساز این سال پس از «اونجرز۳» هم که رقم ۲ میلیارد را رد کرده (و چهارمین فیلم پرفروش تاریخ محسوب می گردد) به شمار می آید. ناگفته نماند که در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیز پنج فیلم هر یک به مدت ۲۵ هفته یادآوری بیشتر بر پرده های نقره ای باقی ماندند و در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ هم به ترتیب ۱۱ و ۱۳ فیلم از این آمار استثنایی عبور کرده بودند.

 

 بانی فیلم

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------