کسب حداقل ۲۰ درصد آرا؛ نصاب رأی‌آوری برای ورود به مجلساخبار,اخبار فرهنگی وهنری,سیداسماعیل موسوی

مديركل دفتر انتخابات وزارت كشور اعلام کرد با اصلاح قانون انتخابات مجلس در خردادماه سال ۹۵، منتخبان باید حداقل ۲۰ درصد كل آرا را كسب کنند.

به گزارش  فارس، سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: موادی از قانون انتخابات مجلس در سوم خردادماه سال 95  اصلاح شده و بر اساس ماده ۸  این قانون ، در انتخابات مجلس شورای اسلامی، فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل ۲۰ درصد از کل آراء را کسب نماید.در دوره گذشته در سال ۹۴  نصاب رای آوری برای ورود به مجلس ۲۵ درصد بود؛ البته انتخابات در مرحله دوم و هم چنین میاندوره ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است .

 

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در ادامه تشریح کرد : به استناد تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ملاک انتخاب منتخب، کسب بیست درصد از آراء صحیح است نه کل آراء ماخوذه آن حوزه انتخابیه. به عبارت دقیق تر، برای تجمیع و اعلام اسامی منتخب یا منتخبین انتخابات، آراء نامزدها بر تعداد آراء صحیح حوزه انتخابیه تقسیم و درصدگیری خواهد شد.

 

موسوی در پایان افزود: مطابق قانون، در صورت تساوی آراء دو یا چند نفر از آنان ، ملاک انتخاب، قرعه است که در جلسه مشترک هیات های اجرایی و نظارت مرکز حوزه انتخابیه انجام خواهد گرفت و نامزدهای مربوطه می توانند در این مراسم حضور داشته باشند.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------