رونمایی از سردیس های جدید در شهرک سینمایی ایراناخبار,اخبار فرهنگی وهنری,سردیس های جدید درشهرک سینمایی ایران
طی مراسمی از سردیس های جدید نصب شده در شهرک سینمایی ایران رونمایی شد.

 به گزارش فارس، مراسم رونمایی از سردیس های جدید هنرمندان در شهرک سینمایی ایران برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم از سردیس اساتید هنر ایران، ژاله علو، جمیله شیخی، داریوش ارجمند، منوچهر اسماعیلی و عبدالله اسکندری رونمایی شد.

همچنین رونمایی از سامانه جدید شهرک سینمایی ایران که بیشتر با نام غزالی شناخته می شود نیز بخش دیگری از این مراسم بود.

پیش از این نیز از سردیس های عزت الله انتظامی، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، داوود رشیدی و جمشید مشایخی در این شهرک رونمایی شده بود.

به گزارش فارس، احداث شهرک سینمایی غزالی سال ۱۳۵۸ در بزرگراه کرج به طرح و پیشنهاد شادروان علی حاتمی، کارگردان شهیر سینمای ایران و اجرای ولی‌الله خاکدان آغاز شد. طرح علی حاتمی و ولی‌الله خاکدان تولید سریالی با مضمون تاریخ سیاسی معاصر ایران بود که فاصله‌ای کوتاه از اوایل دوره پهلوی اول را در بر می‌گرفت.

همزمان با آغاز تولید هزاردستان، از آنجا که این سریال شرایط جغرافیایی و شهری مناسب همان دوران اوایل قرن چهاردهم خورشیدی را لازم داشت، احداث شهرک سینمایی نیز آغاز شد. ده هکتار مساحت برای ساخت و بازسازی تهران قدیم در نظر گرفته شد و سپس عکس‌هایی از ساختمان‌ها، عمارت‌های دولتی، محله ها، خیابان‌های تهران و لباس و نوع پوشش تهیه شد.

حاتمی عکس‌ها و اسناد را در شهرک سینمایی چینه چیتای ایتالیا، با کمک نقاشی ایتالیایی اتود زد و تابلوهای کوچکی به وجود آورد. سپس با کمک یکی از بهترین دکوراتورهای ایتالیایی به نام جانی کورنتا و گروه بزرگ او نقشه شهرک را در مقیاس یک هزار برابر کوچک‌تر ترسیم کرد و با ساخت ماکتی از شهرک به ایران بازگشت. علی حاتمی پس از مدتی با بررسی زمین‌های کنار بزرگراه تهران کرج، احداث شهرک سینمایی را در اسفند سال ۱۳۵۸ آغاز کرد.

از مکان‌های سریال هزار دستان می‌توان به میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، لاله زار، اکباتان، گراندهتل، جواهر فروشی قازاریان، ساختمان شاه‌آباد، چاپخانه مظفر و کافه پارس تهران قدیم اشاره کرد که همگی در شهرک غزالی بازسازی شدند.

پس از علی حاتمی، گروه‌های تولید دیگری نیز آمدند و هرکدام بسته به موضوع و داستانی که فیلم یا سریال آنها داشت بخش‌هایی را به این شهرک اضافه کردند مثلا برای تصویربرداری سریال «امام علی(ع)» شهر کوفه در این شهرک بازسازی شد.

این شهرک هم‌اکنون مهم‌ترین محل تصویربرداری سریال‌های تاریخی در کشور ما محسوب می‌شود و از آن پس تقریبا تمام سریال های تاریخی در این شهرک ساخته شده اند.

علی رغم اینکه مرحوم علی حاتمی، بنیان گذار این شهرک بوده، از آنجا که زمین های شهرک موسوم به زمین های غزالی بوده، این شهرک نیز بین افکار عمومی به شهرک غزالی شهره شد. البته طی سالهای اخیر نام آن به شهرک سینمایی ایران تغییر کرده است که هنوز حتی برای هنرمندان هم خیلی جا نیافتاده است.

این شهرک امروز به یک مکان توریستی تبدیل شده و بسیاری از مردم با خرید بلیط از بخش های مختلف آن دیدن می کنند و حتی می توانند در رستوران قدیمی آن غذا سفارش دهند.

این روزها پس از ورود از در اصلی شهرک سینمایی بلافاصله با سردیس هنرمندان نام آشنا و اسطوره سرزمینمان روبرو می شویم و بازدیدکنندگان ابتدا برای ورود به دکورها باید از کنار  مجسمه های این مفاخر عبور کنند.

 

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------