معرفی بهترین کتاب روانشناسی ازدواجبهترین کتاب روانشناسی ازدواج,معرفی بهترین کتاب روانشناسی ازدواج


در دنیای امروز خواسته‌ها و نیازهای قشر جوان تغییر کرده، که ازدواج یکی از آنهاست، بدین علت که جوانان امروزی برای ازدواج، پذیرش مسئولیت و تعهد به دلایل منطقی‌تری نسبت به نسل قبل از خود نیاز دارند. بدون شک هرکس یکبار این سوال را از خودش پرسیده که چرا باید ازدواج کنم؟ اما پاسخ به این پرسش براساس فرهنگ، تفکرات و جامعه‌ای که فرد در آن رشد کرده متفاوت خواهد بود.

 

متخصصین و روانشناسان، کتاب روانشناسی ازدواج بسیاری نوشته‌اند، اما آیا با استناد به نکات موجود در این آثار می‌توان انتخاب درستی داشت؟ قطعا مطالعه آنها جهت آشنایی با اخلاق و روحیات جنس مخالف برای افرادی که در شرف ازدواج هستند، مفید خواهد بود، که در این مقاله برخی از کاربردی‌ترین کتاب‌ها را در این زمینه معرفی خواهیم کرد.

1 . کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی
این کتاب با فروش بیش از 40 میلیون نسخه در سراسر دنیا، بی‌شک یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های روانشناسی ازدواج است. جان گری نویسنده این کتاب تفاوت‌های میان زن و مرد را آشکار می‌سازد و راه‌حل‌هایی را برای افزایش محبت و صمیمت میان زوجین ارائه می‌دهد. در نگاه اول عنوان کتاب تخیلی بودن داستان را به خواننده القا می‌کند که در حقیقت اینگونه نیست. یک کتاب روانشناسی زن و مرد که نویسنده با نگاهی عادلانه و بدون قضاوت روحیاتشان را توصیف می‌کند و به دو طرف توصیه می‌کند که حالات روحی یکدیگر را شناسایی کرده و با مشکلات مقابله نمایند.


2 . کتاب هفت اصل موفقیت در ازدواج و زناشویی
 یک کتاب روانشناسی ازدواج و زناشویی کاربردی که جان گاتمن آن را براساس پژوهش‌های علمی و عملی صورت گرفته بر زوجین نگارش و تعاملات صدها زوج را در آن مورد بررسی قرار داده است. گاتمن در این اثر خود، تعاملات سالم زوجین و راه و رسم زندگی زناشویی را توصیف می‌کند. همچنین روش‌هایی را برای مقابله با ناهنجاری‌های ازدواج ارائه می‌دهد.


3 . کتاب هنر عشق ورزیدن
اریک فروم یک پژوهشگر در زمینه فلسفه و جامعه‌شناسی است که این بار به دغدغه انسان یعنی "عشق" پرداخته است. او عشق ورزیدن را یک هنر می‌داند که جهان‌بینی فرد را دگرگون می‌کند. کتاب مهارت‌های زندگی زناشویی که در یک رابطه دو نکته را حائز اهمیت می‌داند: "عمق ارتباط و شادی."


 فروم فرمولی برای عشق ورزیدن ارائه نمی‌دهد بلکه به تکامل انسان، که تکامل عشق در وجود فرد را سبب می‌شود، می‌پردازد.
 

بهترین کتاب روانشناسی ازدواج,معرفی بهترین کتاب روانشناسی ازدواج

 
4 . کتاب آشنایی قبل از ازدواج
راشل گرین والد سبکی جدید از آشنایی میان زن و مرد و تفاوت دنیای سنتی و مدرن را ارائه می‌دهد. در حقیقت نویسنده در این اثر به دنبال راهکارهایی برای داشتن همسری شایسته است. نویسنده پیوند زناشویی میان زن و مرد را عمیق‌ترین نوع رابطه در این کره خاکی می‌داند که بر مبنای مهربانی، وفاداری و از خودگذشتگی شکل می‌گیرد. 


علاوه براین، توصیه می‌کند که باید از این رابطه عاشقانه در برابر تنش‌های موجود محافظت کرد، همچنین از هم گسستن این پیوند را به آسانی امکان پذیر نمی‌داند.


5 . کتاب چرا مردها دروغ می‌گویند و زن‌ها گریه می‌کنند
اگر می‌خواهید شناخت کامل‌تری نسبت به همسر خود پیدا کنید، این کتاب روانشناسی ازدواج را از سایت فروشگاه کتاب گاج مارکت در آدرس www.gajmarket.com خریداری کرده، تا به پاسخ پرسش‌های خود دست پیدا کنید. چرا مردان همیشه به زنان می‌گویند که یک کار را چگونه انجام دهند؟ چرا زنان مسائل را بصورت جزئی تشریح می‌کنند؟


نویسندگان این کتاب آلن پیز و باربرا پیز هستند، که سوالات پرتکرار زوجین را براساس تجربیات شخصی و پژوهش‌های صورت گرفته، پاسخ می‌دهند. همچنین شما در این اثر نحوه‌ی مدیریت رابطه با جنس مخالف را متوجه خواهید شد.   


6 . کتاب چرا با تو ازدواج کردم
باربارا باتلین بسیار روان و سلیس این کتاب روانشناسی ازدواج را نگارش کرده تا خواننده به فهم عمیقی از زندگی زناشویی دست پیدا کند. او روش‌هایی را جهت اصلاح روابط زناشویی، رابطه جنسی، تربیت مشترک فرزندان و ایجاد یک رابطه دوستانه دو طرفه به خواننده ارائه می‌دهد، که با مطالعه آنها می‌توان به فهم جدیدی از زندگی مشترک دست پیدا کرد.
 

 

بهترین کتاب روانشناسی ازدواج,معرفی بهترین کتاب روانشناسی ازدواج

 


7 . کتاب عشق و شور زندگی
اگر می‌خواهید عشق را در زندگی خود جاری کنید و معنایی عمیق به آن ببخشید باربارا دی آنجلیس بصورت جذابی این موضوع را شرح می‌دهد و درست زندگی کردن همراه با عشق را به شما می‌آموزد. در این کتاب نویسنده جملات عاشقانه که زوجین در ارتباط با یکدیگر می‌توانند به کار گیرند را مورد اشاره قرار داده و بدون شک شما را به داشتن یک زندگی گرم و صمیمی ترغیب می‌کند.


8 . کتاب آموزش مهارت‌های ارتباط زناشویی
حرف زدن و گوش دادن در روابط دو طرفه بسیار مهم است. شر ادمیلر در این کتاب روانشناسی ازدواج کم حجم اما جامع، شکل‌گیری ارتباط میان زوجین را بیان می‌کند. همچنین او توجه کردن به گفتگوها، حالات روحی طرف مقابل و حل تعارضات زناشویی را عامل بسیار مهمی در دوام این ارتباط می‌داند.


قبل از آنکه به دنیای زندگی زناشویی وارد شوید، اهداف و دلایل خود را از ازدواج مشخص کرده و در وجود خود عمیق شوید که آیا قدرت پذیرش این مسئولیت و تعهد را دارید یا خیر. کتاب های مناسب برای ازدواج در فروشگاههای کتاب بسیار است، در این مقاله به معرفی کاربردی ترین آنها پرداختیم و امیدواریم جوانان بهترین انتخاب را در این عرصه از زندگی خود داشته باشند.


نویسنده: سپیده حقیقی مراد

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------