تب استخدام باديگارد در ميان بازيگران اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی, باديگارد

 

طي چندسال گذشته و در سايه افزايش بي‌رويه محبوبيت سلبريتي‌ها بعضا شاهد انجام برخي رفتارهاي عجيب‌وغريب از سوي بازيگران نه‌چندان مطرح سينما و تلويزيون هستيم؛ اتفاقي که شايد در نوبه خود کمي خنده‌دار نيز به نظر برسد. استفاده از باديگارد براي خروج از سينما، تئاتر يا هنگام خريد و ديگر موارد يکي از عجيب‌ترين اقدامات اين روزهاي برخي از بازيگران محسوب مي‌شود که با واکنش بسياري از افراد يا حتي مسئولان مواجه شده است. 

 

بنا به اظهارنظر روانشناسان استفاده برخي از بازيگران نه‌چندان مطرح از باديگارد بيشتر به دليل ديده‌شدن و يا مطرح‌کردن خود است تا شايد از اين طريق بتوانند نظر افراد بيشتري را جلب کنند که اين خود تنها به دليل آرزوي محبوبيت و ديده‌شدن صورت مي‌گيرد؛ اتفاقي که شايد بيشتر به خود ما بازگردد، چراکه در حال حاضر الگو قراردادن برخي سلبريتي‌ها و افزايش اعتماد به آنها در جامعه بسيار به چشم مي‌خورد که اين خود مي‌تواند تبعات منفي گسترده‌اي را نيز به دنبال داشته باشد.

 

باديگارد؛ عامل بيشتر ديده‌شدن

آنچه مسلم است براساس نظرسنجي‌هاي صورت‌گرفته بازيگراني که از باديگارد استفاده مي‌کنند بيشتر ديده مي‌شوند و مورد توجه مردم قرار مي‌گيرند که گوياي ادعاي ديده‌شدن تنها به‌واسطه استفاده از باديگارد است، چراکه بيشتر اين بازيگران نقش‌آفريني چنداني در سيما و سينما ندارند و از اين طريق مي‌خواهند کمبودهاي خود را در عرصه بازيگري جبران کنند. از اين‌رو به تقليد از برخي بازيگران خارجي به اين کار روي مي‌آورند. هرچند در اين فرصت بايد اذعان داشت در برخي از مراسم استفاده از نيروي تشريفات يک رسم متداول است و ملزومات تشريفات که وجود باديگارد يکي از آنهاست تنها براي افزايش نظم است. از سوي ديگر بايد خاطرنشان کرد بنا به گفته برخي بازيگران امروزه استفاده از باديگارد يک نياز ضروري براي آنهاست، چراکه در غير اين‌صورت نمي‌توانند به کارهاي خود برسند که اين خود مي‌تواند نشان از توجه بيش از اندازه مردم به هنرمندان داشته باشد.

 

هرچند بايد يادآور شد به اشتراک گذاشتن تصاوير شخصي از مهماني‌هاي دورهمي‌هاي بازيگران از طرف آنها خود يکي از مهمترين دلايل توجه بيش از اندازه به بازيگران شده است. در حال حاضر با نگاهي گذرا به شبکه‌هاي اجتماعي به راحتي مي‌توان از کارهاي روزمره بسياري از بازيگران و خانواده‌هاي آنها مطلع شد. بنابراين در شرايطي که خود بازيگران تمايل به ديده‌شدن بيشتر دارند و هر کاري براي تحقق اين مهم انجام مي‌دهند چگونه مي‌توان انتظار داشت مردم به حريم شخصي آنها احترام بگذارند و در مکان‌هاي عمومي و اکران خصوصي فيلم‌ها مورد توجه افراد قرار نگيرند. از سوي ديگر بايد خاطر نشان کرد برخي بازيگران تنها براي نشان‌دادن ثروت و دارايي خود اقدام به استفاده از باديگارد مي‌کنند که مي‌تواند نشان از فخرفروشي و جلب توجه باشد. هرچند برخي رفتارشناسان بر اين باور هستند که اين‌گونه رفتارها خود مي‌تواند نشان از فقر فرهنگي داشته باشد.

 

احترام‌نگذاشتن به حريم خصوصي

متاسفانه امروزه شاهد عدم احترام گذاشتن به حريم خصوصي افراد و به‌خصوص چهره‌هاي مطرح هستيم که اين خود مي‌تواند مشکلات عديده‌اي را براي آنها به دنبال داشته باشد، چراکه بايد دانست که داشتن زندگي عادي و معمولي و به دور از هرگونه زير نظر گرفتن حق مسلم تمام افراد فارغ از اينکه در کدام رده اجتماعي يا شغلي قرار دارند است که امروزه متاسفانه بعضا در جامعه ناديده گرفته مي‌شود که اين خود مي‌تواند باعث بروز مشکلات عديده هم براي مردم عادي و هم براي ديگران شود. بنابراين انتظار مي‌رود با فرهنگ‌سازي و همچنين ارائه آموزش‌هاي لازم تا حد زيادي اين مشکل در جامعه از بين برود، چراکه تحقيق و تفحص از زندگي شخصي افراد نه‌تنها از نظر اخلاقي و عرفي امري پسنديده نيست بلکه مي‌تواند منع قانوني نيز داشته باشد. به عبارت ساده‌تر بايد يادآور شد تمام افراد جامعه بايد در شرايطي عادي مشغول زندگي روزانه خود باشند، از اين‌رو ترس از زير نظر گرفته‌شدن توسط دوربين‌هاي مزاحم خود مي‌تواند بسيار سخت و مشکل‌ساز شود.

 

غيرقانوني‌بودن استفاده از باديگارد

پرواضح است که طبق قوانين موجود استفاده از باديگارد غيرقانوني است، اين در حالي است که امروزه متاسفانه بسياري از افراد تنها براي ديده‌شدن يا حفاظت از خود به راحتي اقدام به استفاده از افرادي تحت‌عنوان باديگارد مي‌کنند که مي‌تواند مبين ناديده‌گرفتن يا دورزدن قوانين باشد. از اين‌رو انتظار مي‌رود مسئولان با برخورد جدي و قاطع با اين افراد که تنها براي خودنمايي و مطرح‌کردن خود به اين کار روي مي‌آورند مانع از ترويج رفتار‌هايي مبني بر فخرفروشي يا تجمل‌گرايي شوند.

 

درنهايت...

در سايه انتشار عکس‌ها و فيلم‌هاي بازيگراني که از باديگارد استفاده مي‌کنند مي‌توان دريافت افرادي که تحت‌عنوان باديگارد مشغول به کار هستند از هيکل‌هاي به نسبت ورزشکاري و بزرگ برخوردار هستند، اين در حالي است که در دنياي واقعي باديگاردها افرادي ورزشکار، فعال و بسيار فرز هستند که شايد اين مشخصه‌ها در برخي از باديگارد‌هاي بازيگران به چشم نخورد که اين خود مي‌تواند نقش باديگارد را به‌طور کامل به زير سوال ببرد. هرچند بايد اذعان داشت در بسياري از موارد باديگارد‌ها براي افزايش امنيت قرار نيست که به‌طور کامل به فرد نزديک شوند بلکه با فاصله به نسبت زياد نيز مي‌توانند از فرد موردنظر حفاظت کنند و امنيت او را تامين نمايند.

 

 

آرمان ملي 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------