ریزش قیمت نفت متوقف شد (1401/06/18)قیمت نفت،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر تهدید روسیه مبنی بر توقف صادرات نفت و گاز به بعضی خریداران، افزایش یافت اما تحت تاثیر چشم‌انداز تیره تقاضا، در مسیر ثبت دومین کاهش هفتگی متوالی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۲۷ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، به ۸۹ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۵ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۸۳ دلار و ۶۹ سنت در هر بشکه رسید.

 

معاملات نفت برنت شب گذشته با ۱.۳ درصد افزایش و شاخص نفت آمریکا با دو درصد افزایش، بسته شد. هر دو شاخص روز چهارشنبه بیش از پنج درصد سقوط کرده بودند و وست تگزاس اینترمدیت برای نخستین بار در یک ماه گذشته، از نظر فنی در وضعیت بیش فروش قرار گرفته بود.

 

تیا تِنگ، تحلیلگر شرکت "سی ام سی مارکتس" در این باره گفت: تصور می‌کنم ریزش قیمت نفت به دلیل بهبود فضای ریسک، فعلا متوقف شده است. دلار ضعیف‌تر و کاهش بازده اوراق قرضه هم از بهبود دارایی‌های پرریسک پشتیبانی کرده است. از نظر بنیادین، کاهش چشمگیر در ذخایر نفت استراتژیک آمریکا نشان می‌دهد کمبود عرضه همچنان مسئله برجسته‌ای در بازارهای نفت فیزیکی مانده است اما نگرانیها نسبت به رکود اقتصادی، همچنان سنگینی می‌کند.

 

جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا به رویترز گفت: دولت بایدن سرگرم بررسی نیاز برای برداشت بیشتر نفت از ذخایر اضطراری این کشور پس از پایان برنامه فعلی برداشت در اکتبر، است.

 

یک مقام وزارت انرژی بعدا اعلام کرد کاخ سفید پس از آزادسازی ۱۸۰ میلیون بشکه نفت که چند ماه پیش اعلام کرد، قصد ندارد در مقطع فعلی، برداشت جدیدی از ذخایر نفت استراتژیک آمریکا را اعلام کند.

 

دولت بایدن امسال برای کمک به کاهش قیمت سوخت و مقابله با تورم انرژی، روزانه یک میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک فروخته است. این اقدام کمک کرد قیمت بنزین در آمریکا هفته جاری به سه دلار و ۷۵ سنت در هر گالن در مقایسه با پنج دلار در ژوئن، کاهش پیدا کند اما همچنین باعث شد ذخایر نفت اضطراری آمریکا به پایین ۴۵۰ میلیون بشکه سقوط کند که پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۸۴ است.

 

هر دو شاخص در مسیر ثبت حدود چهار درصد کاهش هفتگی هستند. قیمت‌ها هفته جاری در مقطعی، به پایین‌ترین رکورد از ژانویه سقوط کردند.

 

عاملی که مانع سقوط بیشتر قیمت‌ها بود، تهدید روسیه بود که هشدار داد صادرات نفت به هر کشوری که از تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه حمایت کند را متوقف خواهد کرد. همچنین اوپک پلاس کاهش سطح تولید اکتبر را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز تصویب کرد و دورنمای رشد تولید نفت آمریکا، ضعیف‌تر شد.

 

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنج شنبه پیش بینی کرد تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۲، به میزان ۵۴۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده و به ۱۱.۷۹ میلیون بشکه در روز می‌رسد که کمتر از پیش بینی اولیه رشد تولید به میزان ۶۱۰ هزار بشکه در روز است.

 

تحلیلگران اظهار کردند: در پی دورنمای عرضه، ریزش بازار که میانگین ۵۰ روزه قیمت را به پایین میانگین ۲۰۰ روزه فرستاد، ممکن است بیش از حد بوده باشد زیرا تقاضا در چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، ممکن است فورا بهبود پیدا کند.

 

بر اساس گزارش رویترز، در حال حاضر، محدودیت‌ها در چین تشدید شده‌اند. شهر چنگدو روز پنج شنبه قرنطینه بیش از ۲۱ میلیون سکنه این شهر را گسترش داد و همزمان از میلیون‌ها نفر در بخشهای دیگر چین خواسته شد در ایام تعطیلات، به سفر نروند.

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023