وزیر انرژی عربستان سعودی: عربستان تولید نفت را به تنهایی کاهش نخواهد داداخبار,اخبار اقتصادی,خالد الفالح

وزیر انرژی عربستان سعودی در آستانه دیدار رسمی اوپک اعلام کرد کشورش به تنهایی تولید نفت را کاهش نخواهد داد.

به گزارش ایسنا، خالد الفالح که برای دیدار با ایبه کاچیکوو، وزیر انرژی نیجریه به ابوجا سفر کرده بود، اظهار کرد: کشورش برای تثبیت بازار، به تنهایی به کاهش تولید نفت اقدام نخواهد کرد.

 

اوپک و متحدانش در بحبوحه نگرانی‌های جهانی نسبت به کندی رشد اقتصادی و عرضه فزاینده از سوی آمریکا که در توافق کاهش تولید جهانی مشارکت نداشته، قرار است هفته آینده در وین دیدار کنند.

 

دورنمای اقتصادی نامطلوب کمک کرد قیمت نفت از ۸۵ دلار در اکتبر به پایین ۶۰ دلار در هفته جاری سقوط کند و باعث شد عربستان سعودی  پیشنهاد کاهش قابل توجه تولید را مطرح کند.

 

با این حال ریاض از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای عدم کاهش تولید و پایین نگه داشتن قیمت نفت، تحت فشار قرار گرفته است.

 

رسوایی قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد ریاض در کنسولگری عربستان در استانبول، تصمیم این کشور درباره تولید نفت را پیچیده کرده است. ترامپ با وجود درخواست بسیاری از سیاستمداران آمریکایی برای وضع تحریم‌های شدید علیه ریاض، از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حمایت کرده است.

 

فالح در دیدار با ایبه کاچیکوو، همتای نیجریه‌ای خود، گفت: سیگنال‌ها از سوی عراق، نیجریه و لیبی در آستانه دیدار ششم دسامبر این گروه مثبت بود و همه وزیران اوپک خواهان احیای ثبات بازار نفت هستند. وزیر انرژی عربستان سعودی به خبرنگاران گفت: ما به عنوان یک گروه ۲۵ تولیدکننده هر آنچه لازم باشد، انجام خواهیم داد.

 

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در حاشیه نشست سران گروه جی ۲۰ در آرژانتین با محمد بن سلمان دیدار خواهد کرد. مسکو تاکنون با درخواست برابر پیوستن به کاهش تولید جدید مقاومت کرده و فالح درباره این که آیا تغییری در موضع روسیه صورت گرفته است یا خیر مطلبی عنوان نکرد.

 

وزیر انرژی نیجریه نیز گفت: هنوز زود است درباره مشارکت نیجریه در هر گونه کاهش تولید صحبت کنیم اما عزم قاطعی در داخل اوپک برای تثبیت بازار وجود دارد.

 

بر اساس گزارش رویترز، نیجریه در دور قبلی کاهش تولید، از مشارکت معاف شده بود اما تولید این کشور از آن زمان بهبود یافته است.

 

فالح در نوامبر گفته بود عرضه فراوان نفت ممکن است ایجاب کند که اوپک و متحدانش تولید خود را در سال ۲۰۱۹ کاهش دهند.

 

وی در آن زمان گفته بود میزان عرضه از تقاضا حداکثر یک میلیون بشکه در روز یا معادل یک درصد تقاضای جهانی فراتر خواهد رفت و این احتمال را مطرح کرد که این گروه تولیدش را به همین میزان کاهش خواهد داد.

 

در این بین، منابع آگاه به رویترز گفتند: الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه برای مذاکره درباره همکاری میان تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک با تولیدکنندگان نفت دیدار کرد.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------