همه آنچه که مردم باید درباره بسته حمایت غذایی بداننداخبار,اخبار اقتصادی,سبدکالا

بحث ارائه بسته حمایتی به اقشار آسیب پذیر اکنون مدتی است که در فضای جامعه مطرح شده و با توجه به فشار معیشتی ناشی از گرانی‌ها به آحاد جامعه، بیشتر مردم اکنون به شدت پیگیر این هستند که آیا بسته حمایتی شامل آنها می‌شود یا خیر.

 

واقعیت این است که دولت برای ۲۰ میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر جامعه که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند، بسته حمایتی در نظر گرفته است.

 

این تصمیم در یک جلسه غیرعلنی در مجلس گرفته شد و جامعه هدف آن هم کارگران، کارمندان و افراد تحت نظر کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند. 

 

براساس دستورالعمل و مصوبه دولت، بسته‌های حمایتی برای تمام افراد تحت پوشش، کارمندان دولت، بیمه شدگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری اختصاص پیدا می‌کند.

 

طبق تصمیمات اولیه مسئولان، قرار است دولت در دو مرحله این بسته‌های حمایتی را به مردم بدهد که در هر مرحله، حدود ۳۰۰ هزار تومان به مردم داده می‌شود که به عبارتی رقمی در حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه برای دولت دربردارد.

 

با این حال وزیر صنعت و معدن وقت یعنی آقای شریعتمداری بعدا تصحیح کرد که برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته‌های حمایتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در دولت تعیین شده که به گروه‌های هدف پرداخت خواهد شد.

 

بر همین اساس پرداخت‌ها در وهله نخست به دهک‌های پائین تر آغاز شد؛ یعنی افراد مستمند تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی که از وضع معیشت مناسبی برخوردار نبودند.

 

آنچه در اواخر آبان بیان شد مبنی بر اینکه قرار است مبلغی نیز به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود تا این سازمان بسته‌های حمایتی را به دریافت کنندگان در آمد زیر ۳ میلیون از قشر کارگر و یا مستمری بگیران این سازمان تخصیص دهد از جمله مواردی است که بخش زیادی از کارگران را امیدوار به دریافت این بسته کرده است.

 

شرط دریافت بسته برای همه اقشار این است که حقوق دریافتی شان کمتر از ۳ میلیون تومان باشد. 

 

آیا هر ماه بسته حمایتی می‌دهند؟

سوالی که ممکن است برای خیلی‌ها پیش آید این است که آیا هر ماه این بسته حمایتی شامل افراد 

 

واجد شرایط می‌شود یا خیر؟

طبق بررسی‌های صورت گرفته و بنا به اظهارات مسئولان امر قرار است پرداخت این بسته تا پایان سال ۹۷ روال و نظم مشخصی نداشته باشد به این معنی که به صورت غیرمتناوب و در ۳ مرحله (۲۰۰ هزارتومانی) تا پایان سال ۹۷ این بسته به افراد واجد شرایط تعلق خواهد گرفت.

 

هرخانواده چقدر می‌گیرد؟

اگر بسته حمایتی شامل حال خانواده ای شود میزان دریافتی به تعداد اعضای خانواده متغییر خواهد بود. بر همین اساس شاخص‌های خانواده یک نفره، دو تا سه نفره، چهار و پنج نفر به بالا درنظرگرفته می‌شود و ممکن است یک خانواده یک تا دو نفره در مرحله اول ۱۸۰ هزار تومان و خانواده سه تا چهار نفره ۲۱۰ هزار تومان و خانواده پنج نفر به بالا تا ۲۵۰ هزار تومان بسته غذایی دریافت کنند.

 

تا الان چه کسانی بسته حمایتی گرفته اند؟

از روز ۲۱ آبان ماه گذشته توزیع بسته حمایتی آغاز شد. کارمندان مبلغ مورد نظر به حسابشان واریز شد و مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هم مبالغ کمکی به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است.

 

بسته برای خرید چه کالاهایی است؟

اما سوال بسیار مهم برای آنهایی که بسته حمایتی می‌گیرند این است که کیفیت دریافت کالاها چگونه است؟ 

 

هنگامی که مبالغ کمکی به حساب واریز می‌شود سرپرستان خانوار می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های مورد نظر اقلام در نظر گرفته شده را دریافت کنند. گوشت، مرغ، برنج، حبوبات، روغن و چند قلم کالای دیگر در زمره کالاهای ارائه شده به مشمولان است.

 

کدام فروشگاه‌ها؟

فروشگاه‌هایی که اقلام مرتبط با سبد رفاهی را توزیع می‌کنند عبارتند از: فروشگاه رفاه، فروشگاه اتکا، فروشگاه سپه، فروشگاه افق کوروش، فروشگاه هفت، فروشگاه امکان، فروشگاه اسکاد، فروشگاه فرهنگیان، فروشگاه جانبو، تعاونی مصرف محلی و تعاونی روستایی کشور.

 

آیا می‌توان مبالغ بسته حمایتی را در جای دیگر هزینه کرد؟

با توجه به اینکه مبالغ به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود این مبالغ حکم همان یارانه را دارند که زیر عنوان خرید کالاهای اساسی ارائه می‌شوند. با این حال خانوارها ممکن است این مبالغ را صرف بخش‌های دیگری هزینه معیشتی خود کنند. چنانچه مبالغ ۲۰۰ هزار تومان به صورت کارت‌های مستقل غیرقابل تبدیل به پول نقد بودند و صرفا در فروشگاه‌های موردنظر در قبال خرید اقلام اعلام شده کاربرد داشتند در این صورت استفاده نقدی از آنها در سایر بخش‌های هزینه‌ای ناممکن خواهد بود.

 

چگونه متوجه شویم مشمول دریافت هستیم 

برای اینکه شهروندان متوجه شوند که مشمول دریافت سبد حمایتی هستند یا خیر راهکارهایی درنظرگرفته شده است. از جمله ارسال پیامک به شماره خاص که در کوتاهترین زمان پاسخ افراد را می‌دهد. برای این کار باید کد ملی سرپرست خانوار به شماره پیامک ۵۰۰۰۴۹۹ ارسال شود که پس از چند ساعت پاسخ آن داده خواهد شد.

 

اگر کسی مشمول نشد و اعتراض داشت چه کند؟

با گذشت بیشتر از یک ماه از اجرای این طرح، بخشی از خانواده‌ها از جمله بیمه شدگان تامین اجتماعی و کارمندان هنوز نتوانسته اند بسته‌های حمایتی خود را دریافت کنند و در انتظار این بسته‌ها هستند. در همین راستا سازمان بهزیستی اعلام کرده است معترضان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان بهزیستی شکایت خود را ثبت کنند که تا کنون ۱ میلیون نفر اعتراض خود را ثبت کرده اند و مسئولان سازمان گفته اند در حال پیگیری موضوع هستند.

 

آخرین وضعیت مشمولین 

تاکنون دو گروه (مشمولان کمیته امداد، بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت (واریز مبلغ ۲۰۰هزار تومان به حقوق) بسته‌های حمایتی خود را دریافت کرده اند و معترضان هم که مشمول این بسته نشدند شکایت خود را ثبت کرده اند. اکنون باید منتظر مراحل بعدی و جزئیات نحوه اجرای آن از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود.

 

روزنامه آفتاب یزد

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------