هشدار یک اقتصاددان درباره افزایش نقدینگی در سال‌های آیندهاخبار,اخبار اقتصادی,افزایش نقدینگی
یک کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: نقدینگی رابطه مستقیمی با تورم دارد، اما چون نقدینگی دو بخش است که یک بخش آن پول و بخش دیگر آن شبه پول است همواره بخش افزایش پول روی تورم اثر گذار است و باهم رابطه مستقیم دارند.

به گزارش اقتصاد۲۴، در دوره ریاست محمود بهمنی که از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ ریاست بانک مرکزی را بر عهده داشت در ۱۸۰۰ روز مدیریت بر بانک مرکزی یعنی ۵ سال، ۳۲۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد کشور تزریق شد. در دوره ریاست، ولی الله سیف که از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ رئیس کل بانک مرکزی بود در ۱۸۰۰ روز مدیریت بر بانک مرکزی، بیش از ۱۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد کشور اضافه کرد.

 

اما در دوره ریاست عبدالناصر همتی که از سال ۱۳۹۷ تا کنون ریاست بانک مرکزی را برعده دارند تنها در ۳۳۰ روز مدیریت تا خرداد ۹۸، ۳۷۷ هزار میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد کشور اضافه شد.

 

در همین رابطه هادی حق شناس کارشناس مسائل اقتصادی درباره حجم نقدینگی به اقتصاد۲۴ گفت: دوره‌های کل ریاست روسای بانک مرکزی باید باهم یکسان باشند تا بتوان آن‌ها را باهم مقایسه کرد. زمانی ریاست روسای بانک مرکزی باهم قابل مقایسه است که دوران ریاست همه روسا یکسان باشد.

 

وی در ادامه بیان کرد: هر قدر که زمان می‌گذرد میزان کالا و یا خدمت توزیع شده در اقتصاد افزایش پیدا میکند همین که تعداد کالا و خدمات افزایش پیدا می‌کند به ازای آن باید در اقتصاد پول چاپ شود.

 

حق شناس در ادامه به اقتصاد۲۴ گفت: اگر افزایش پول یا همان نقدینگی متناسب با تولید کالا باشد نه تنها به زیان اقتصاد نیست بلکه به نفع آن است. زمانی نقدینگی برای اقتصاد مضر است که به ازای آن کالا نباشد.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: نقدینگی رابطه مستقیمی با تورم دارد، اما چون نقدینگی دو بخش است که یک بخش آن پول و بخش دیگر آن شبه پول است همواره بخش افزایش پول روی تورم اثر گذار است و باهم رابطه مستقیم دارند.

 

حق شناس عنوان کرد: یکی از راهکار‌های مقابله با نقدینگی این است که دولت ها، انظباط پولی و مالی داشته باشند یعنی متناسب با بخش واقعی اقتصاد خلق پول داشته باشند.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: باید سهم دولت در اقتصاد کاهش یابد و سهم مردم در اقتصاد افزایش یابد. در هر سال نسبت به سال قبل نقدینگی در کشور افزایش می‌یابد. در کشور ما میزان نقدینگی بیش از بخش واقعی اقتصاد بوده است و به همین دلیل است که کشور ما با تورم‌های دو رقمی مواجه شده است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------