تاثیرپذیری ۱۵ درصد اقتصاد ایران از کرونا/ سهام شرکتهای دولتی با سقف خرید ۲ میلیون تومان به هر نفر عرضه می‌شوداخبار,اخبار اقتصادی,وزیر اقتصاد
وزیر اقتصاد با بیان اینکه، ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور از کرونا متاثر خواهد شد، گفت: در آینده ای نزدیک سهام شرکتهای دولتی با سقف خرید ۲ میلیون تومان به ازای هر نفر عرضه خواهد شد.

به گزارش تسنیم، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: برآوردها حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی کشور تا 15 درصد از کرونا متاثر می شود. البته سعی ما براین است که با تدابیر اندیشیده شده، این اثر را به حداقل برسانیم.

 

دژپسند گفت: با توجه به اثرات اقتصادی شیوع کرونا، در راستای کمک به معیشت و توان خرید مردم،  23 میلیون خانوار از تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین در قالب کارتهای خرید بهره مند خواهند شد.

 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه، برای کمک به بخشهای متأثر از بیماری کرونا 100 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است،‌ادامه داد،  از جمله از این مبلغ 75 هزار میلیارد تومان از طریق سیستم بانکی به کسب و کار ها تسهیلات ارزان قیمت داده خواهد شد، حدود 5500 میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک خواهد شد و بخشی نیز برای اعتبارات هزینه ای بخش بهداشت و درمان تخصیص خواهد یافت.

 

وی با اشاره به واگذاری سهام شرکتهای دولتی در بازار سرمایه گفت:  در آینده نزدیک در سال جاری، سهام دولت در تعداد 9 شرکت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانکها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد.

 

وزیر اقتصاد ادامه داد، در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که بصورت فراگیر این سهام‌ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیفهایی (در مرحله اول و فقط برای یکبار) در دو گروه 20 و 25 درصدی با سقف خرید 2 میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند  سهام عرضه شده را خریداری نمایند.

 

دژپسند با اشاره به عملکرد دولت در حوزه مالیات ستانی گفت: در سال 1398 بعد از 14 سال، برای اولین بار میزان تحقق درآمد های مالیاتی از طریق  مبارزه جدی با فرار مالیاتی و گسترش پایه های مالیاتی و بدون  فشار آوردن بر فعالان اقتصادی خوش حساب، از 100 درصد عبور کرد. البته یک سوم رشد درآمد مالیاتی کشور نیز ناشی از تحولات فناورانه در نظام‌مالیاتی است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------