آخرین اخبار اقتصادی


اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,سهام عدالت

سهام عدالت وثیقه وام می شود/ فروش سهام عدالت به روش جدید از امروز

قرار است در آینده نزدیک، برخی از دارندگان سهام عدالت به پشتوانه سهام خود کارت اعتباری دریافت کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران…


سهم نفت در بودجه کشور کاهش یافتاخبار,اخبار اقتصادی,نوبخت
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سال‌های گذشته سهم نفت در بودجه کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد بود که طی سال‌های اخیر به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

به گزارش فارس، محمدباقر نوبخت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سال‌های گذشته سهم نفت در بودجه کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد بود که طی سال‌های اخیر به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

 

وی اعلام کرد: امسال در بهترین شرایطی که در بودجه پیش‌بینی شده است، ۴۹ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد مربوط به محل فروش نفت است.

 

این مسوول تصریح کرد: قبل از آغاز فعالیت دولت یازدهم کل اعتبار سال ۱۳۹۲ حدود ۲۱۲ هزار میلیارد ریال بود ولی در دولت تدبیر ۳۳۰ هزار میلیارد ریال به طرح‌های عمرانی کشور اختصاص یافت.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه سال ۹۹ را سال پایانی طرح‌های اصلی نجات دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: دی ماه سال جاری بهره برداری از تونل انتقال آب به دریاچه آغاز می‌شود، این تونل حدود ۳۶ کیلومتری در مراحل پایانی ساخت خود است که با بهره برداری از آن در دی ماه سال جاری ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

 

نوبخت با بیان اینکه مشکلی از بابت اعتبارات وجود ندارد، ادامه داد: این پروژه بر اساس ارزش روز بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و این نوعی سرمایه گذاری برای ایجاد و جلب رضایت خاطر مردم آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و مردمی که به نحوی نگران این دریاچه بودند محسوب می‌شود و افزایش بیش از ۱۲۶ سانتی متر تراز دریاچه و هزار و ۸۲ کیلومتر مربع مساحت دریاچه نشان از موفقیتی است که دوستان برای تأمین رضایت مردم انجام داده‌اند.

 

وی با بیان اینکه سال ۹۹ سال جمع بندی همه زحمات شش سال گذشته و اجرایی شدن طرح‌های احیای دریاچه محسوب می‌شود، اظهار داشت: ۱۲ طرح در این خصوص اجرا شد که یکی از مهمترین طرح‌ها احیای دریاچه، انتقال آب از رودخانه زاب و از پشت دریاچه یا سد کانی سیب است.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: ۵۶۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای اتمام پروژه انتقال آب هم تأمین شده که ۴۵۰ میلیارد آماده تخصیص و مابقی اعتبارات هم طبق زمانبندی تخصیص خواهد یافت و امیدواریم که در ماه‌های آینده و در بازه زمانی دی ماه شاهد بهره برداری و تکمیل این ابر پروژه باشیم.

 

معاون رئیس جمهور گفت: طرح احیای دریاچه ارومیه طرح عظیم ملی و جزو مطالبات مردم سراسر کشور و حتی علاقمندان به طبیعت در سراسر جهان بود و مردم دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بخاطر آثار سو خشک شدن این دریاچه و گردو غبار نمکی نسبت به این موضوع حساس‌تر بودند.

 

نوبخت با بیان اینکه هم اکنون درآمد بودجه منابع، ۵۷۰ هزار میلیارد تومان بوده، یعنی کمتر از ۱۰ درصد است گفت: تلاش می‌کنیم از ساز و کارهایی در این راستا استفاده کنیم که منجر به تورم نشود که در این خصوص تمهیدات ویژه ای از جمله با هدف استفاده از اسناد خزانه اندیشیده شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------