درخواست کارگران سه واحد کشتارگاهی خرمشهر برای افزایش‌حقوق/ بازنشستگان هما امروز تجمع کردندتجمع کارگران،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
کارگران سه واحد کشتارگاهی در شهرستان خرمشهر واقع در استان خوزستان، خواستار افزایش حقوق و برقراری مزایای سخت و زیان‌آور خود شدند.

به گزارش ایلنا، کارگران سه واحد کشتارگاهی در شهرستان خرمشهر (زرین مرغ الباجی، فرناز حمیدیه و البرز سیدخلف) از مسئولان استانی درخواست کردند علاوه بر افزایش حقوق حداقلی، آن‌ها را مزایای سخت و زیان‌آوری بهره‌مند کنند.

 

یکی از کارگران این سه کشتارگاه ماکیان در شهرستان خرمشهر در تشریح مشکلات خود و همکارانش گفت: با کار سخت و زیان‌آوری که در کارگاه‌های محل کار خود انجام می‌دهیم، نه حقوق ماهانه‌مان کفاف مخارج زندگیمان را می‌دهد و نه به دلیل لحاظ نشدن سختی کارمان در زمان بازنشستگی می‌توانیم از مزایای این طرح و حقوق کافی برخوردار شویم.

 

این کارگر با اشاره به ماده ۵۲ قانون کار، در کارهای سخت و زیان‌آور که ساعات کار نباید از شش ساعت در روز و ۳۶ ساعت در هفته تجاوز نماید، در ادامه افزود: ما کارگران کشتارگاه از ساعت ۱۹ شب تا ۷ صبح، حدود ۱۱ ساعت آنهم بدون دریافت حق شیف و لحاظ شدن عنوان شغلی‌مان در مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول به کار هستیم. دلیل شب‌کاری کارگران و کشتار شبانه مرغ و سایر ماکیان نیز این است که چون مرغ‌ها در روز سر و صدا و جنب و جوش زیادی دارند، اگر کشتار در روز انجام شود میزان تلفات آن‌ها بالا می‌رود.

 

به گفته وی؛ کار در کشتارگاه ماکیان به خاطر تبعات روحی وجسمی که دارد جزو مشاغل سخت و زیان‌آور است و بایستی مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور ازجمله سختی کار و بازنشستگی پیش از موعد شامل کارگران شاغل در آن بشود. این در حالیست کارگرانی که در کشتارگاه ماکیان کار می‌کنند، تمام ساعت کاری خود را مشغول کاری هستند که فشار جسمی، روحی و روانی بسیاری به آنها وارد می‌شود با این حال علیرغم مطالبه‌گری بسیار هنوز سختی کار برای آنها لحاظ نشده است.

 

طبق اظهارات یکی دیگر از کارگران؛ علارغم مشکلات روحی و روانی ناشی از کشتار، بو و بخارات ناشی از ذبح و شست و شوی مرغ‌ها نیز خود یکی از سختی‌های جدی کار افراد در این کشتارگاه است و تبعات بسیاری برایشان دارد.

 

به گفته وی: در پیگیری مطالباتمان حدود یک هفته پیش در انتقاد به حداقل دریافتی و لحاظ نشدن سختی کار در مشاغل خود مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع صنفی برگزار کردیم.

 

این کارگر اظهار کرد: خواسته‌ی معترضان افزایش حقوق، برخورداری از امنیت شغلی، اجرا شدن طرح طبقه‌بندی مشاغل، لحاظ شدن سختی کار و برطرف کردن کمبودهای امکانات رفاهی است.

 

او گفت: کارگران این سه واحد کشتارگاهی از مسئولان استانی درخواست دارند به مدیران و مالکان این مجموعه‌ها برای اجرای قانون فشار بیاورند تا حق کارگران که شغل‌شان خطرات جانی و روحی بسیار دارد، بیش از این تضییع نشود.

 

***

 

اعتراض بازنشستگان هما به انتقال صندوق هما به صندوق بازنشستگان کشوری

گروهی از بازنشستگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) صبح دوشنبه (هشتم آبان) مقابل صندوق بازنشستگی هما تجمع کردند.

 

به گفته بازنشستگان، مسئولان درنظر دارند تا صندوق بازنشستگان هما را به صندوق بازنشستگی کشور منتقل کنند.

تجمع کارگران،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

 

آنها گفتند: مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده‌ایم و همچنان بر این موضوع پافشاری می‌کنیم. معتقد هستیم، این تصمیم منجر به بروز مشکلات بیشتر خواهد شد.

 

آنها ادامه دادند: تنها بخشی از حقوق آبان ماه یعنی مبلغ ۲ میلیون تومان را دریافت کرده‌ایم. متاسفانه راه و شهرسازی نسبت به بازنشستگان بی‌تفاوت و نسبت به آن سکوت کرده است. تمامی بازنشستگان خواهان شنیده شدن صدای خود و برطرف شدن مشکلات هستند.

 

همچنین انحلال مؤسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان هما و رسیدگی به صورت حساب‌های این موسسه از دیگر خواسته بازنشستگان است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------