10 نکته که در خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید بدانیدخرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 

رستوران جدیدی را افتتاح کرده‌اید و به فکر تجهیز و آماده‌سازی آن هستید؟ به فضای آنلاین می‌روید  و سایت‌ها را زیر و رو می‌کنید. سرانجام به فروشگاه‌ اینترنتی تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌رسید که لیستی از تجهیزات ضروری را فهرست کرده است. در نظر اول با دریایی از نام‌ها و تجهیزات روبرو خواهید شد؟ اولویت کدام است؟ از کجا شروع کنیم؟ 

 

خرید تجهزات آشپزخانه صنعتی رابطه مستقیمی با منویی رستوران شما و فضایی دارد که برای آشپزخانه در نظر گرفته‌اید. هیچ کاری ساده‌تر از فهرست کردن تعدادی از لوازم آشپزخانه و خرید آنها نیست اما برای کسب‌وکاری موفق، این کار باید با دقت و با رویکردی علمی انجام بگیرد. در این نوشتار به 10 نکته اساسی می‌پردازیم که شما را در خریدتان یاری خواهد رساند.

 

1- بررسی فضای آشپزخانه

شاید به نظر مسلم بیاید، اما باید تجهیزاتی را خریداری کنید که در فضای آشپزخانه شما جا شوند. برای همین اولین کار تهیه نقشه آشپزخانه صنعتی و تعیین چیدمان تجهیزات است. همچنین فضای کافی برای آسودگی پرسنل و رفت و آمد آنان در آشپزخانه باید در نظر گرفته شود. رستوران صنعتی جایی پر رفت و آمد است که مشکل در طراحی نقشه ممکن است آن را دچار آشفتگی کند.

 

2- اطمینان پیدا کنید به این لوازم نیاز دارید

 در دوران سخت کرونا صنعت رستوران‌داری از دیگر گروه‌های شغلی ضربه بیشتری خورد. همه کسب و کارها با مشکلات اقتصادی روبرو هستند و برای همین باید بسیار مقتصدانه هزینه کرد. در خرید خود اطمینان حاصل کنید که به آن وسیله نیاز دارید. البته در خرید تجهیزات پخت که جزو ضروریات آشپزخانه هستند، حتی توصیه شده از بهترین برندها استفاده شود. اما به هر حال برخی از اقلام آشپزخانه‌ها چندکاره هستند و نیازی به خرید موارد مشابه نیست.

 

3- پروسه پخت غذا

 

نکات خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

نکات خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 

پروسه تهیه و پخت غذا یعنی روندی که در آن سفارش گرفته شده و مقدمات تهیه غذا دیده و در نهایت عملیات پخت انجام می‌گیرد. تجهیزات خریداری شده بایستی بر اساس این پروسه انجام بگیرد. از خود بپرسید که پرسنل چگونه در رستوران فعالیت می‌کنند و غذاها چگونه به حرکت در می‌آیند. در تهیه تجهیزات از سرآشپز کمک بگیرید چرا که در نهایت این تجهیزات بر اساس منو تهیه خواهند شد.

 

4- هزینه استفاده تجهیزات

برخی از تجهیزات به جز هزینه اولیه، هزینه استفاده هم دارند. میزان برق و گاز مصرفی و مواردی مانند آن. در این موارد به کاتالوگ این تجهیزات و برچسب انرژی روی کالا توجه کنید. چنین موردی به ویژه در تهیه یخچال و فریزر صنعتی مصداق پیدا می‌کند.

 

5- به امنیت و تاسیسات ساختمان خود توجه کنید

سلامت و ایمنی در آشپزخانه بسیاری اهمیت دارد. در خرید تجهیزات ایمنی و بهداشتی برای آشپزخانه صنعتی خود کوتاهی نکنید. به تاسیسات ساختمان خود نگاه کنید که آیا می‌توانید این تجهیزات را آنگونه که شایسته است نصب کنید یا خیر. همچنین گاه در آشپزخانه صنعتی تجهیزاتی نصب می‌شود که نیاز به ولتاژ برق بیشتر و یا آب بیشتری دارند. نصب این تجهیزات باید از نظر توان تاسیساتی ساختمان و قوانین شهرداری بررسی شود.

 

6- به ضمانت نیاز ندارید؟!

در آشپزخانه صنعتی تجهزات متفاوتی استفاده می‌شود که خرابی هر کدام از آنها در روند کاری آشپزخانه تغییرات اساسی ایجاد خواهد کرد. درنتیجه محصولات بایستی ضمانت و خدمات پس از فروش داشته باشند تا در صورت خرابی و پیشامدهای دیگر بتوان از این امکانات بهره‌مند شد. 

 

7- تجهیزات نو یا دسته دوم

با توجه به مورد بالا، به سئوالی می‌رسیم که در ذهن بسیاری از کسانی که می‌خواهند تجهیزات رستوران بخرند ایجاد می‌شود. آیا خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی دسته دوم منطقی است؟ البته با خرید لوازم دست دوم می‌توانید بسیار در هزینه صرفه‌جویی کنید اما این کار مشکلاتی دارد. اما نخستین مساله تجهیزات دسته دوم این است که دیگر نمی‌توان از ضمانت نامه و خدمات پس از فروش استفاده کنید.

 

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 

نکته دیگر این است که نمی‌دانید که صاحبان قبلی از این تجهیزات و ماشین آلات چگونه استفاده کرده‌اند. همچنین تجهیزات نو همیشه عمر مفید بیشتری دارند. روی هم رفته حتی اگر تصمیم به خرید تجهیزات دسته دوم گرفتید برخی اقلام اساسی را استثنا کنید.

 

8- ساده همیشه بهتر است

بله! تکنولوژی همه عرصه‌ها را متحول کرده است و تجهیزات هوشمند هم کلی شوق و جذابیت در شما ایجاد می‌کنند. اما آشپزخانه صنعتی با آشپزخانه منزل متفاوت است. وقتی صحبت از کارآیی به مدت زیاد می‌شود هر چقدر این تجهیزات ساده‌تر باشند و تجهیزات الکتریکی کمتری داشته باشند بهتر است. مضاف بر اینکه تعمیر تجهیزات پیشرفته الکتریکی هزینه بالاتری را هم می‌طلبد.

 

9- به دنبال تجهیزاتی با کمترین مصرف آب باشید

بیشتر کسانی که قبوض آب رستوران‌های صنعتی را می‌بینند از رقم بالای آن تعجب خواهند کرد. در رستوران صنعتی آب زیادی مصرف می‌شود. از دستگاه یخ‌ساز و ظرفشویی تا تجهیزات نظافت هر روزه به آب نیاز دارند. اگر در میان برندهای مختلف، محصولاتی صرفه‌جویی بیشتری در مصرف آب داشته باشند اثر خود را در قبض آخر ماه نشان خواهند داد.

 

10- نمای آشپزخانه صنعتی

آشپزخانه بسیاری از رستوران‌ها از داخل سالن قابل رویت است. پیشنهاد ما این است که تجهیزاتی را برگزینید که نمایانگر برند و کسب و کار شما باشند. تمیزی، زیبایی و کارآیی این برندها در کشاندن مشتریان بیشتر به رستوران شما تاثیرگذار هستند. به عبارتی می‌توانید آشپزخانه را هم جزوی از طراحی داخلی رستوران در نظر بگیرید.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی