آخرین اخبار اقتصادی

تعاملات اقتصادی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

روزنامه شرق: کل اقتصاد کشورهای منطقه 6درصد اقتصاد دنیاست/ ما افتخار می کنیم با این کشورها می خواهیم اقتصاد کشور را نجات دهیم

روزنامه شرق نوشت:اینکه روزنامه دولت تیتر درشت می‌زند «تجارت 90 میلیارد دلاری با دورزدن تحریم‌ها» (2/3/1400) و به نقل از رئیس…

قرارداد شراکت خودرو به عنوان یک قرارداد مشارکت مدنی چه نکاتی دارد؟قرارداد شراکت خودرو,نمونه قرارداد مشارکت خودرو

قرارداد شراکت خودرو

 

قرارداد شراکت خودرو قراردادی است که بستر همکاری و مشارکت فی ما بین دو یا چند شخص را فراهم می‌کند. با انعقاد این قرارداد، یک شخص به عنوان تامین کننده ماشین و یک شخص به عنوان ارائه دهنده خدمات حمل و نقل، با یکدیگر برای کسب سود همکاری می‌کنند. تنظیم چنین موافقت نامه‌ای، مستلزم رعایت شرایط و چهارچوب‌های حقوقی است.

 

شرایط مزبور، در صحت قرارداد شما نقش به سزایی را ایفا خواهد کرد. در این نوشتار سعی داریم با تبیین هدف اصلی از انعقاد چنین قراردادی، شرایط قانونی حاکم بر آن را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

 

نمونه قرارداد مشارکت خودرو : تامین سرمایه شراکت و رفع دغدغه‌های مالی

شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که چرا این قرارداد شراکت (روی لینک قبل بزنید) بسیار مورد توجه اشخاص قرار می‌گیرد؟ در پاسخ باید اشاره داشت که نمونه قرارداد شراکت خودرو قراردادی است که موجب تامین سرمایه برای فعالیت‌های اقتصادی می‌شود. به موجب این موافقت نامه‌، شخصی به عنوان سرمایه گذار، مسئولیت تامین هزینه‌های مشارکت را بر عهده خواهد گرفت. برای مثال در قرارداد شراکت ماشین سنگین ، یک شریک موظف می‌شود که ماشین سنگینی برای انجام اهداف شراکت تهیه یا هزینه آن را پرداخت کند.

 

با عنایت به این مسئله، اشخاصی که در زمینه حمل و نقل ماشین آلات سنگین از مهارت‌های لازم برخوردار هستند، می‌توانند با استفاده از چنین فرصت‌هایی به سود مالی برسند. البته در اینجا باید اشاره داشت اشخاصی که با ارائه نیرو و تخصص یا تجربه خود به عنوان طرفی از این موافقت نامه قرار می‌گیرند، تعهداتی را نیز بر عهده خواهند داشت.

 

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در شرایطی که اشخاص قادر نیستند به دلیل مسائل مالی در حیطه کاری و تخصصی خود فعالیت کنند، قرارداد مشارکت مدنی (روی لینک قبل بزنید) سبب ایجاد فرصت‌های کاری زیادی برای آن‌ها خواهد شد. زیرا به موجب عقد این موافقت نامه، شرکا با گردآوری سرمایه‌های خود، بستر همکاری موثری را فی ما بین خود به وجود می‌آورند.

 

قرارداد شراکت خودرو,نمونه قرارداد مشارکت خودرو

شراکت نامه خودرو

 

نمونه شراکت نامه خودرو : انواع آورده‌های شرکا در قرارداد

در قرارداد شراکت ماشین طرفین ملزم می‌شوند که برای شروع روابط شراکتی و انجام فعالیت‌های مقرر، سرمایه لازم را ارائه کنند. در اصطلاح تخصصی، به این سرمایه‌ها آورده گفته می‌شود. به طور کلی در انواع مشارکت، آورده اشخاص ذیل دو دسته مورد توجه قرار می‌گیرد:

 

دسته اول، آورده‌های نقدی است. به طور کلی سرمایه نقدی در هر روابط شراکتی، به عنوان محرکه اصلی آن شراکت به حساب می‌آید. به عنوان مثال در قرارداد شراکت ماشین سنگین ، تامین هزینه‌های لازم برای تهیه ماشین سنگین، مهم‌ترین رکن شراکت محسوب می‌شود. به عبارت دیگر تا زمانی که ماشین سنگین تهیه نشود، شرکا قادر نخواهند بود که روابط شراکتی خود را آغاز کنند.

 

دسته دیگر از آورده‌ها، آورده‌های غیر نقدی است. آورده‌های نقدی شامل تخصص، مهارت و تجربه شریک یا شرکا می‌شود. بسیاری از اشخاص، نقش آورده‌های غیر نقدی را در مشارکت نادیده می‌گیرند. اما باید اشاره داشت که وجود آورده‌های غیر نقدی به اندازه آورده‌های نقدی در شراکت دارای اهمیت است. در مثال فوق، مهارت و تجربه رانندگی ماشین آلات سنگین، به عنوان آورده غیر نقدی شراکت محسوب می‌شود.

 

در این زمینه ماده 571 قانون مدنی بیان می‌کند که مشارکت به معنای ادغام آورده‌های نقدی و غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی برای کسب سود است. باید خاطر نشان کرد که آورده شرکا به موجب تنظیم قرارداد (روی لینک قبل بزنید)، در مالکیت قطعی آن‌ها باقی خواهد ماند. بنابراین با اتمام مدت همکاری و مشارکت اشخاص، اموال شراکت به صاحبان خود مسترد خواهد شد.

 

نمونه قرارداد شراکت خودرو و نحوه تقسیم سود ناشی از شراکت

همانطور که بیان شد، یکی از اهداف اصلی در انواع مشارکت، کسب سود و تقسیم آن میان شرکا خواهد بود. البته این به معنای آن نیست که شراکت دچار ضرر و زیان نمی‌شود. به همین ترتیب ضرر و زیان‌های ناشی از شراکت نیز همانند سود میان اشخاص طرف‌های مشارکت تقسیم خواهد شد.

 

چه معیاری برای تقسیم درآمد یا زیان ناشی از مشارکت در نمونه قرارداد مشارکت خودرو ملاک قرار می‌گیرد؟

در پاسخ باید اشاره داشت که در این قرارداد، تقسیم سود و ضرر ناشی از شراکت بر اساس تعداد سهام هر یک از شرکا محاسبه می‌‌شود. به عبارت دیگر در این قرارداد، سهام کلی شراکت به تعداد 100 سهم است. در این جا هر یک از شرکا بر اساس آورده نقدی یا غیر نقدی خود، تعداد مشخصی از سهام را دارا خواهد شد. بدیهی است شرکایی که آورده بیشتری را در شراکت ارائه کرده‌اند، سهام بیشتری را خواهند داشت.

 

قرارداد شراکت خودرو,نمونه قرارداد مشارکت خودرو,شراکت نامه خودرو

قرارداد شراکت ماشین

 

چه شرایطی برای تنظیم متن شراکت نامه خودرو تعیین و تکلیف شده است؟

در یک نگاه کلی، قانون مدنی به انواع شراکت نامه‌ها اشاره کرده است. این قانون در مواد 571 الی 606، شرایط حاکم بر قراردادهای مشارکت را بیان می‌کند. بنابراین ذکر این نکته ضروری است که شما باید در زمان تنظیم توافقات خود در قرارداد شراکت ماشین ، مفاد مندرج تحت مواد 571 الی 606 قانون مدنی را رعایت کنید. اما باید اشاره داشت که مواد فوق الذکر، به اندازه کافی برای تنظیم موافقت نامه مشارکت کفایت نمی‌کنند. به عبارت دیگر، نظام حقوقی حاکم بر مشارکت نامه‌ها، به صورت دقیق جزئیات لازم انواع شراکت را ارائه نکرده‌اند.

 

مطابق با مسئله مطرح شده فوق، این امکان برای اشخاص ایجاد می‌شود که بتوانند برای تنظیم متن شراکت نامه خودرو ، از اراده و توافقات خود استفاده کنند. این مجوز را ماده 10 قانون مدنی به اشخاص ارائه می‌کند. به موجب ماده 10 قانون مدنی، اعمال اراده اشخاص در قراردادهایشان تحت شرایطی قابل پذیرش است. به این صورت که آن‌ها قادر نیستند هر توافقی را در متن موافقت نامه مشارکت خود قید کنند. بلکه آن‌ها تا حدی در این زمینه آزادی دارند که بر اساس شرایطی قانونی و شرعی عمل کنند. بنابراین اگر آن‌ها شرایطی را در متن موافقت نامه خود بیان کنند که با اصول مزبور مغایرت داشته باشد، اعتبار موافقت نامه‌ آن‌ها دچار خدشه خواهد شد.

 

نمونه قرارداد مشارکت خودرو و شرایط حاکم بر انحلال آن

انحلال قرارداد شراکت ماشین ، از شرایط مقرری پیروی می‌کند. به این معنا که طرفین نمی‌توانند برای خاتمه این موافقت نامه و تعهدات ناشی از آن، در هر زمانی اقدام و باید کلیه‌ شرایط قانونی لازم را رعایت کنند. در یک نگاه کلی، موافقت نامه فوق به عنوان یک موافقت نامه لازم شناخته می‌شود. به این معنا که کلیه تعهدات این قرارداد، برای طرفین لازم الاجرا است و آن‌ها باید در عمل به وظایف خود در قرارداد کوشا باشند. در غیر این صورت آن‌ها مسئولیت عدم اجرای تعهدات خود را بر عهده خواهند داشت.

 

تحت یکسری شرایط مقرر در قانون، این امکان برای شرکا یافت می‌شود که تعهدات خود را به موجب این موافقت نامه به خاتمه برسانند. به این شرایط در مفاد ماده 219 قانون مدنی اشاره شده است. به موجب ماده اخیر، موافقت نامه‌های لازم، از طریق فسخ یا اقاله قابلیت انحلال دارند. فسخ حالتی است که امکان خاتمه یک جانبه موافقت نامه برای یکی از طرفین ایجاد خواهد شد. به خاطر داشته باشید که برای اعمال حق فسخ، وقوع شرایطی میان طرفین ضروری خواهد بود. در مقابل اقاله حالتی است که بر اساس توافق انجام می‌شود. یعنی این شرکا هستند که برای خاتمه توافقات خود به موجب قرارداد تصمیم گیری می‌کنند.

 

نمونه شراکت نامه خودرو و جلوگیری از وقوع خسارات احتمالی

به طور کلی وقوع خسارات، از موارد قابل پیش بینی در هر مشارکتی است. در این میان شما باید در زمان تنظیم توافقات خود، تدابیری را برای جلوگیری از وقوع خسارات یا جبران آن‌ها در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، شما باید شرایطی را در متن موافقت نامه خود تعیین و تکلیف کنید که از نقض تعهدات هر یک از شرکا ممانعت کند. در این زمینه طرفین می‌توانند با در نظر گرفتن ضمانت‌های اجرا در قالب جریمه نقدی، طرفین را ملزم به اجرای تعهدات خود کنند. به همین ترتیب شخص متخلف مکلف می‌شود که در صورت سرپیچی از اجرای وظایف خود، مبلغ مقرر در قرارداد را به نفع طرف مقابل خود پرداخت کند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------