وضعیت اقتصادی مردم در روزهای قبل از عید 98اخبار اقتصادی,جدیدترین اخبار اقتصادی


هر ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، شاهد تب و تاب مردم برای خریدهای عید هستیم. البته تکاپوی مردم در سال‌های اخیر به دلیل وضعیت اقتصادی نامناسب کشور، بسیار کمتر شده است. علاوه بر افزایش قیمت‌ها، کاهش قدرت خرید مردم نیز به این موضوع دامن زده است. شاید به جرات بتوان گفت که روزهای قبل از عید، بیشترین زمانی است که مردم به وضعیت اقتصادی خود و خانواده‌شان توجه می‌کنند.


بنا بر گفته اقتصاددانان ایرانی، افزایش قیمت دلار و کاهش ناگهانی ارزش پول ملی ایران در سال 1397 باعث ایجاد آشفتگی در وضعیت اقتصادی بازار و زندگی مردم شده است؛ به طوری که گفته می‌شود تورم در ایران تا پایان امسال، به 30 درصد نیز می‌رسد. وحید شقاقی، استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی می‌گوید که قدرت خرید مردم در ماه‌های گذشته، 80 درصد کاهش داشته است. کاهش قدرت خرید به خصوص برای کسانی که حقوق دریافتیشان تغییری نکرده، ملموس‌تر بوده است. بسیاری این وضعیت آشفته ایران را یک "سکته اقتصادی" تعبیر کرده‌اند. 


با وجود کاهش قدرت خرید مردم نسبت به چندین ماه گذشته، افزایش ناگهانی قیمت‌ها در روزهای پایانی سال 97 نیز مزید بر نگرانی و معضلات مردم است که در صورت عدم کنترل و مدیریت شرایط، نتیجه‌ای جز شرمندگی سرپرست خانوار نخواهد داشت. به نقل از سایت اقتصاد نیوز، تعداد خانوارهای تحت پوشش به سرعت در حال افزایش است و حتی تقاضای خانوارها برای تحت پشتیبانی نهادهای حمایتی قرار گرفتن نیز افزایش 50 درصدی داشته است.

دولت چه کمکی به بهبود وضعیت مردم در شب عید می‌کند؟
سازمان‌های مسئول به منظور حمایت از این افراد که تعدادشان در حال افزایش است، تدابیری چون اعطای بسته‌های حمایتی اندیشیده‌اند، اما با توجه به گرانی شدید کالاها، بعید به نظر می‌رسد که این کمک‌ها ناچیز بتواند به بهبود وضعیت مردم کمکی کند. زهرا کریمی، کارشناس مسائل اقتصادی، چندی پیش در مصاحبه‌ای اظهار کرده که دولت نهایت توان خود را به کار گرفته تا با اعطای بسته‌های حمایتی به اقشار آسیب پذیر از بار فشار اقتصادی این گروه کم کند.

 

او در ادامه می‌گوید که توان دولت در همین حد است و در صورتی که بخواد بسته‌های حمایتی (150 - 300 هزارتومان) را افزایش دهد، شاهد پیامد‌هایی نظیر رشد بی‌رویه نقدینگی و افزایش هرچه بیشتر تورم در کشور خواهیم شد. برخی دیگر از کارشناسان نیز بر این عقیده هستند که بسته‌های حمایتی دولت باید در قالب غیرنقدی به خانوارها پرداخت شود. چرا که واریز پول به حساب سرپرست این خانوارها باعث افزایش نقدینگی در کشور می‌شود و گاهی مبالغ واریزی، (از سوی سرپرستان خانوار) صرف خریدهای اصلی نمی‌شود. البته این اتفاق افتاد و بسته‌های حمایتی به صورت نقد به قشر مورد نظر پرداخت شد.


محمد حسن زدا، سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: بیمه شدگان تأمین اجتماعی که کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد دارند بسته حمایتی ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند.


سازمان تأمین اجتماعی ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه شده دارد که حدود ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از آنها کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد دارند. نهایتا با اجرای طرح همپوشانی مقرر شد که تأمین اجتماعی به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر بیمه شده و سرپرست خانوار که یارانه می‌گیرند بسته حمایتی پرداخت کند. واریز بسته‌های حمایتی به این افراد در 3 روز انجام شد، اما بسیاری از مردم که واجد شرایط نسبت به عدم واریز مبلغ، اعتراض کردند. به گزارش خبرگزاری فارس، مسئولان تأمین اجتماعی و وزارت رفاه به بهانه دهک بالا بودن برخی از مردم واجد شرایط، بسته‌ حمایتی بعضی از افراد را حذف حذف کردند.

 

اخبار اقتصادی,جدیدترین اخبار اقتصادی

مهمترین اخبار اقتصادی

 
دولت برنامه‌ای برای افزایش حقوق کارمندان در سال 98 دارد؟
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بین این مسئله که در سال جاری حقوق‌های بالای ۵ میلیون تومان افزایش نیافت، خبر داد که با توجه به تورم بالای پیش رو در سال ۹۸ دریافتی همه حقوق بگیران با افزایش رو به رو خواهد شد. او در ادامه گفت که نمی‌توان به بهانه افزایش تورم، حقوق‌ها نیز به همان میزان افزایش پیدا کند؛ زیرا این موضوع خود به افزایش تورم دامن می‌زند.

 

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به احتمال افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت در بودجه سال ۹۸، تصریح کرد: که تصویب این پیشنهاد به نفع افرادی است که پایه حقوقی بالاتری دارند اما تاثیر چندانی بر زندگی کارمندانی که پایه حقوقی کمتری دارند، ندارد. او افزود که بهتر است به جای افزایش درصدی حقوق کارمندان، مبلغ ثابتی (500 هزارتومان) به دریافتی همه آنان اضافه شود.

شما می‌توانید پربازدیدترین و مهم‌ترین اخبار اقتصادی روزانه را از دسته‌ی اقتصادی سایت خبری از ده‌ها منبع خبری مختلف بخوانید. علاوه‌بر این خبری، اخبار قیمت خودرو، قیمت مسکن و قیمت‌های روز بازار را نیز پوشش می‌دهد تا هر لحظه از اخبار اقتصادی مهم و مورد علاقه‌تان باخبر شوید.

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------