آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار اقتصادی

رئیس سازمان حسابرسی منصوب شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی موسی بزرگ اصل را به عنوان رئیس سازمان حسابرسی منصوب کرد. به گزارش ایلنا، فرهاد دژپسند،…


نامه وزیر صنعت به معاون اول رئیس جمهور برای حذف تعرفه کاغذاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار حذف تعرفه کاغذ باطله شد.

به گزارش فارس، در نامه محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با موضوع «حذف حقوق گمرکی و سود بازرگانی کاغذ باطله» به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور آمده است، با توجه به شرایط اقلیمی کشور تأمین مواد اولیه سلولزی صنایع کاغذی با محدودیت‌هایی مواجه است.

 

بر همین اساس صنعت کاغذ و مقوای کشور حدوداً 85 درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته است، در همین راستا طی دو سال اخیر حدود 600 هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته‌بندی کشور افزوده شده که این امر تأمین کاغذ باطله را برای صنعت کاغذسازی با مشکل مواجه ساخت است. ضمن آنکه جهت ارتقای کیفیت کاغذهای تولید داخل، واردات کاغذ باطله امری ضروری است.

 

علی‌هذا جهت تسهیل در واردات مواد اولیه موردنیاز صنایع کاغذسازی کمیسیون ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات طی صورت‌جلسه مورخ 1396/11/29 (تصویر پیوست) تصویب نمود که 4 درصد حقوق گمرکی و یک درصد سود بازرگانی، مجموعاً 5 درصد کاغذهای باطله با شماره تعرفه‌های گمرکی 47071000، 47072000، 47073000 و 47079000 حذف شود. با توجه به اهمیت موضوع خواهشمند است دستورات لازم در این زمینه صادر فرمایید.

 

ضمناً متن لایحه پیشنهادی برای صدور دستور طی مراحل تصویب به منظور ارائه به مجلس شورای اسلامی پیوست می‌باشد.

 

محمد شریعتمداری در نامه دیگر آورده است، بازگشت به نامه شماره 9/55321/22372 مورخ 1397/2/29 و با توجه به مطالب مطروحه در جلسه مورخ 1397/2/26 مبنی بر ارائه اطلاعات تکمیلی پیرامون پیشنهاد حذف 4 درصد حقوق ورودی کاغذهای باطله بدین وسیله موراد ذیل را به آگاهی می‌رساند.

 

1- وفق تبصره ماده 38 برنامه ششم توسعه (دولت مکلف است تسهیلات لازم را در جهت توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع مرتبط با چوب سلولزی در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد آنها قرار دهد)، نظر به اینکه کاغذ باطله به عنوان جایگزین چوب در صنعت کاغذسازی کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد، لذا از مصادیق تبصره مذکور می‌باشد.

 

2- با توجه به مزایای متعدد بازیافت کاغذ، از جمله کاهش مصرف انرژی، آب، مواد شیمیایی، پساب و عدم استفاده از منابع چوبی در برنامه راهبردی صنعت سلولزی، توسعه صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله مورد تأکید قرار گرفته است. شایان ذکر است که این موضوع در کل دنیا نیز امری روبه‌ گسترش بوده به طوری که وفق اطلاعات فائو حدود 56 درصد کاغذ و مقوای جهان در سال 2016 با استفاده از کاغذ باطله بوده است.

 

3- با توجه به توسعه گسترده صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله در سال‌های اخیر و وجود طرح‌های متعدد در دست اجرا،‌ عملاً کاغذ باطله داخلی جوابگوی نیاز این صنعت نبوده و به دلیل پیشی گرفتن تقاضا نسبت به عرضه و به هم خوردن توازن آن در کمتر از یک سال قیمت هر کیلو کاغذ باطله قهوه‌ای از 4 هزار ریال به 9 هزار ریال افزایش یافته است و این امر اساساً اقتصاد این صنعت و حاشیه سود آن را با مشکل مواجه ساخته است.

 

4- در حال حاضر قیمت هر تن کاغذ باطله وارداتی حدود 140 تا 220 دلار بسته به کیفیت و کشور مبدأ در نوسان است.

 

5 ــ با توجه به عدم تکاپوی کاغذ باطله داخلی در تأمین نیاز کارخانجات فعلی و طرح‌هایی که در دست اجراست برآورد می‌گردد در سال جاری حداقل 300 هزار تن نیاز به کاغذ باطله کشور افزوده شود که می‌بایست از طریق واردات تأمین گردد، لذا واردات کاغذ باطله از نظر تنظیم قیمت بازار نیز دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.

 

6 ــ صنعت کاغذسازی ماهیتاً از حاشیه سود بالایی برخوردار نیست خصوصاً کاغذهای تولیدی با استفاده از کاغذ باطله که عمدتاً کاغذ و مقوای صنعتی است و به‌دلیل رقابت فشرده بین واحدهای تولیدی سود محدودی دارد. لازم به توضیح است که سهم کاغذ باطله در قیمت تمام‌شده حدود 70 درصد در کاغذ و مقوای صنعتی است.

 

7 ــ موضوع حذف سود بازرگانی و حقوق ورودی کاغذ باطله در جلسه مورخ 96.11.29 در کمیسیون ماده یک مطرح شد و اعضای کمیسیون با آن موافقت نمودند که براین‌اساس حذف یک درصد سود بازرگانی در آئین‌نامه مقررات و صادرات و واردات سال 1397 اعمال و جهت حذف 4درصدی حقوق ورودی مراتب طی نامه شماره 60/28175 مورخ 1397.1.23 این وزارتخانه از معاون اول محترم رئیس جمهور درخواست شد.

 

با توجه به موارد فوق‌الذکر و کمبود کاغذ باطله در کشور و پیش‌بینی افزایش آتی قیمت آن حذف 4 درصد حقوق ورودی کاغذ باطله نقش قابل توجهی در امکان ادامه فعالیت واحدهای کاغذسازی داشته ضمن آنکه در راستای اهداف زیست‌محیطی مورد توجه کشور می‌باشد، لذا درخواست دارد ترتیبی اتخاذ فرمایید تصویب و ارسال لایحه مجلس محترم شورای اسلامی تسریع به‌عمل آورند.

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------