نگاهی به آمار تولید خودروسازان در بهار 1400آمار تولید خودروسازان در بهار 1400

آمار تولید خودروسازان در بهار 1400

 

مطابق همه ساله، خودروسازان گزارش فصلی خود را به سامانه کدال سازمان بورس اعلام کردند. در گزارش سه ماهه ابتدایی سال 1400 یا همان آمار تولید فصل بهار خانواده پژو، دنا و سمند از شرکت ایران‌خودرو رکورددار فروش و تولید بودند.

 

سه خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو با انتشار آمار تولید سه ماهه ابتدایی سال 1400 خود پرونده فصل بهار را به سختی بستند. چراکه با بررسی دقیق‌تر این موضوع به روشنی متوجه می‌شویم که تولید خودرو در خرداد ماه گذشته به شکل نگران‌کننده‌ای کاهش پیدا کرده بود و حتی در مواردی با توقف تولید برخی از مدل‌ها نیز همراه بوده است.

 

آمار تولید ایران خودرو در بهار 1400

در فصل بهار گذشته همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد خانواده پژو رکورد بیشترین تولید و فروش را از آن خود کرد. در مدت زمان گفته شده 67 هزار و 537 دستگاه انواع پژو تولید شد و در همین مدت نیز 68 هزار و 938 دستگاه پژو فروخته شد. تناقض میزان تولید و فروش حکایت از آن دارد که ایران خودرو توانسته معادل 1401 دستگاه پژو را که پیش‌تر به صورت ناقص تولید و در انبار خود دپو کرده بود را تکمیل و راهی بازار کند.

 

خانواده دنا نیز به تنهایی توانست به رکورد تولید 11 هزار و 849 دستگاهی دست پیدا کند که از این میزان 9 هزار و 250 دستگاه نیز فروخته شد. در حال حاضر تقاضا برای خودروی دنا به ویژه مدل‌های پلاس و توربو اتوماتیک به لطف شرایط خرید ماشین با وام بالاست. در حال حاضر سایت ماشینچی امکان خرید ماشین با وام را برای متقاضیان فراهم کرده است.

 

سومین گروه خودروی پرفروش کشور نیز باز هم به محصولاتی از ایران خودرو می‌رسد. خانواده سمند در سه ماهه ابتدایی سال جاری به تیراژ 9 هزار و 145 دستگاه تولید شد که 8 هزار و 742 دستگاه آنها نیز به دست مشتریان رسیدند.

 

بررسی آمار ارائه شده به سایت کدال نشان می‌دهد که محصول تازه‌وارد ایران خودرو یعنی تارا نیز در حال جان گرفتن است. جدیدترین خودروی ملی کشور در فصل بهار فقط 595 دستگاه تولید داشت، ولی فروش آن 2 دستگاه گزارش شده است. به نظر می‌رسد که ایران خودرو قصد دارد تا زمان افزایش تولید، برای عرضه این خودرو دست نگه دارد تا قیمت حاشیه بازار آن به دلیل عرضه پایین افزایش پیدا نکند.

 

آمار تولید ایران خودرو در بهار 1400

آمار تولید ایران خودرو در بهار 1400

 

آمار تولید پارس خودرو در بهار 1400

اگرچه شرکت پارس خودرو به نوعی زیرمجموعه سایپا به حساب می‌آید ولی از نظر ماهیت مدیریتی یک مجموعه مستقل است، که آمار تولیدات خود را به سازمان بورس اعلام می‌کند. پارس خودرویی‌ها در این بازه سه ماهه توانستند 17 هزار و 201 دستگاه کوئیک تولید کنند که البته فروش این خودرو 10 هزار و 862 دستگاه ثبت شده است. در حال حاضر تقاضا برای کوییک چندان بالا نیست و به نظر می‌رسد که این خودرو برای پیدا کردن جایگاه خود نیاز به تلاش بیشتری دارد.

 

در حال حاضر سایت‌های بسیاری مانند ماشینچی خدمات کارشناسی خودرو ارايه می‌دهند و این خدمت فروش ماشین‌های دست دوم را راحت‌تر کرده است، اما حتی مدل‌های دست‌دوم این خودرو در بازار با وجود نرخ مناسب کارشناسی خودرو نیز به سختی خرید و فروش می‌شوند.

 

همان‌طور که می‌دانید ساینا نیز در خط تولید پارس خودرو مونتاژ می‌شود. خودرویی که در فصل بهار 4 هزار و 468 دستگاه از آن تولید شد و 3 هزار و 126 دستگاه نیز فروش رفت.

 

اما خبر مهم مربوط به تولید برلیانس است. چینی محبوبی که نهایت توان خود را برای پاسخگویی به تعهدات معوق به خدمت گرفته است. این خودرو در سه ماهه ابتدایی 1400 به تیراژ 215 دستگاه ساخته شد ولی آمار فروش آن 616 دستگاه است که نشان می‌دهد تعداد قابل ملاحظه‌ای از انواع برلیانس‌های ناقص نیز تکمیل شده‌اند.

 

آمار تولید سایپا در بهار 1400

آمار تولید سایپا در بهار 1400

 

آمار تولید سایپا در بهار 1400

سایپایی‌ها در خط تولید خود هم‌چنان وانت پراید موسوم به 151 را تولید می‌کنند. خودرویی که در مدت گفته شده 6 هزار و 120 دستگاه از آن ساخته شد و البته به لطف تامین قطعات خودروهای انباری 7 هزار و 439 دستگاه از آن نیز فروخته شد.

 

تیبا با اختلافی ناچیز از گروه پژو توانسته به مقام دوم پرفروش‌‌ترین خودروی کشور در سه ماهه ابتدایی سال 1400 دست پیدا کند. سایپا در این مدت توانست 71 هزار و 679 دستگاه از این سدان کوچک شهری را بسازد و 68 هزار و 122 دستگاه از آن را نیز بفروشد.

 

سایپا در عرضه خودروی بومی خود یعنی شاهین کمی جلوتر از رقیب سنتی‌اش ایران‌ خودرو و تارا است. چراکه در فصل بهار 3 هزار و 870 دستگاه شاهین تولید شد که 3 هزار و 819 دستگاه آن فروخته شده است. این یعنی شاهین بر اساس استانداردهای معاملات خودرو در مرز تعادل عرضه و تقاضا است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی